U toku 2022. godine u Srbiji je diplomiralo manje studenata nego godinu ranije i na privatnim i na državnim fakultetima, pošto mladi prate tržište rada na kom je samo malo više od trećine poslova za visokoobrazovane i jure visokoplaćene profesije.
Ukupno je na svim visokoškolskim ustanovama i na svim nivoima studija diplomirao 36.951 student, a najviše diplomiranih činile su žene i samofinansirajući studenti.
Dok je manje studenata završilo studije prvog i drugog stepena, broj doktora nauka je porastao, mada nije ni blizu dostigao visoku brojku iz 2016. godine.
Banke u Srbiji ne nude kredite za finansiranje studiranja jer im ovaj tip pozajmice nije isplativ.
07.06.2023
Autor: Marija Krsmanović
Sveukupno, i privatni i državni fakulteti će podeliti manje diploma nego 2021. godine.
Finansiranje
Iako će ih tržište rada posle studija možda nagraditi, najveći deo studenata u toku školovanja samo plaća svoju školarinu, dok se oko 40 odsto njih finansira uz pomoć države. To nije mali izazov, pošto pojedine školarine mogu koštati njih i njihove roditelje i do 300.000 dinara godišnje.
Iako je manji broj studenata steklo diplomu 2022. godine u odnosu na 2021, nešto veći procenat njih finansirala je država.
Statistika pokazuje da u Srbiji češće studiraju (i diplomiraju) žene nego muškarci - u grupi od deset studenata, šest čine žene. Ipak, udeo muškaraca u odnosu na žene blago je porastao prošle godine.
Tržište diktira trendove
Najviše studenata završilo je studije koje ih spremaju da se bave poslovima u okviru poslovanja, administracije i prava. Međutim, statistika pokazuje da taj broj s godinama opada, dok raste broj školovanih za sektore poput informacionih tehnologija, ali i zdravstva i socijalne pomoći.
Međutim, istraživanje Krovne organizacije mladih Srbije (KOMS) pokazuje da mladi u manjem broju slučajeva rade posao za koji su se školovali. Na pitanje da li su zaposleni na poziciji za koju su se školovali, mladi u 55 odsto slučajeva odgovaraju da nisu, dok samo 27 odsto mladih radi na poziciji za koju je steklo adekvatno obrazovanje. Uz to, skoro četvrtina mladih smatra da ne postoji potreba na tržištu rada za njihovim zanimanjem.
Samo trećina oglasa za posao namenjena visokoobrazovanima
Prema podacima portala Infostud, već nekoliko godina unazad na tržištu rada u Srbiji primetan je nedostatak određenih kadrova, pre svega zanatskih zanimanja. Najtraženije oblasti u kojima je bilo najviše mogućnosti za zaposlenje u prethodnoj godini bile su trgovina, prodaja, IT, mašinstvo, administracija i ugostiteljstvo.
Vašu prijavu nije moguće sačuvati. Molimo vas, pokušajte ponovo.
Uspešno ste se prijavili.
Kada se pogledaju svi oglasi, i dalje se više traže radnici sa nižim stepenom kvalifikacija. Čak 61 odsto oglasa bilo je namenjeno onima sa srednjom stručnom spremom, a četiri odsto za one koji imaju samo osnovno obrazovanje. Svega 35 odsto oglasa ponuđeno je kandidatima sa višim kvalifikacijama ili fakultetom, pokazuju podaci.
(Ažurirano kroz ceo tekst sa detaljima.)
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...
Predlog da se stranim univerzitetima omogući otvaranje predstavništva u našoj zemljil i to bez akreditacije, naišao je uglavnom na neodobravanje u srpskoj akademskoj zajednici.
Svake godine nekoliko hiljada studenata iz Srbije odluči da obrazovanje nastavi u Evropi, jer je često ili jeftinije ili isto kao u Srbiji, a negde je i besplatno.
Među Teslinim najznačajnijim dostignućima su Teslin transformator, bežični prenos energije, rad na ranim radio-komunikacijama (pre Marconija), eksperimentalna postrojenja u laboratoriji u Kolorado Springsu, kao i impozantni Teslin toranj, čiji je cilj bio globalni bežični prenos informacija i energije.
Evropska komisija, koja vodi trgovinske poslove u ime EU, blizu je preliminarnog sporazuma kojim bi komercijalni avioni bili izuzeti iz pojedinih carina.
Iako je "ludi Trump" poznat po svojim impulsivnim i često diskutabilno verodostojnim izjavama kojima u pregovorima vrši maksimalan pritisak, ovoga puta njegova kritika nije plod mašte.
Fjučersi na američke akcije trguju u zelenom nakon što je Trump izjavio da neće biti daljih odlaganja sa uvođenjem carina posle 9. jula, što je rok za završetak trgovinskih pregovora
Pokušaj Evropske unije da u razgovoru sa liderima faktički podeljene Libije dođe do rešenja za suzbijanje ilegalnih migracija iz Severne Afrike doživela je proteklih dana pravi debakl.
U Užicu je u 16 časova počeo protest na centralnom gradskom trgu, a zatim i blokada magistrale, na potezu od Užica ka Zlatiboru. Najavljeno je da će magistralni put biti blokiran do jedan sat posle ponoći
Čelnik Feda Jerome Powell već dugo prkosi Trumpovoj administraciji, jer ne želi da brzo snizi kamatne stope, a sada ga republikaci optužuju da neodgovorno troši budžetski novac
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...