Srpske kompanije Air Serbia i Naftna industrija Srbije (NIS) jedine su iz naše zemlje koje se nalaze na "list of shame" kompanija koje i dalje posluju sa Rusijom. Naime, cilj ove liste jeste da javno osramoti kompanije koje i dalje posluju sa zemljom koja je pre više od godinu započela rat u Ukrajini, što je jedna vrsta sankcije. Između ostalog, cilj je i da utiče na umanjenje prihoda Moskve kako bi imala manje novca da finansira rat.
Listu su sačinili stručnjaci, istraživači i studenti Chief Executive Leadership Institute (CELI), koji je povezan sa Univerzitetom Yale School of Management u Americi, a na čelu sa profesorom i osnivačem ovog instituta Jeffreyjem Sonnenfeldom. On je savetovao hiljade izvršnih direktora, kao i više američkih predsednika i kandidata iz obe stranke, uključujući Joe Bidena, Donalda Trumpa i Billa Clintona.
Jeffrey Sonnenfeld govori o korporativnom upravljanju na samitu izvršnih direktora u Vašingtonu, 27. septembra 2002. godine (Bloomberg)
Sada su njegovi napori usmereni da podstake multinacionalne kompanije da napuste Rusiju i to osnivanjem pomenute "list of shame" koja se nalazi na zvaničnom sajtu Univerziteta Yale, a nakon koje je više od 1.000 kompanija obustavilo ili ograničilo poslovanje u Rusiji.
Evropska unija smatra da ne može legalno direktno da zapleni zamrznutu rusku imovinu i da će se umesto toga usredsrediti na njihovu privremenu upotrebu.
Vladimir Putin potpisao je ukaz kojim se vladi dozvoljava da uvede privremenu državnu kontrolu nad imovinom u vlasništvu kompanija ili pojedinaca iz tzv. neprijateljskih zemalja.
Prošla je skoro godina otkako je Rusija napala Ukrajinu, a kupci u Moskvi još uvek mogu da dobiju Activia jogurt, Oral-B četkicu za zube ili L'Oreal serum za lice.
18.02.2023
"Naša lista je već dobila široku pokrivenost zbog svoje uloge u katalizaciji masovnog korporativnog egzodusa iz Rusije. Kada je ova lista prvi put objavljena 28. februara, samo nekoliko desetina kompanija je najavilo odlazak. Skromno navodimo to što je naša lista pomogla da se skoro 1.000 kompanija povuče", navodi se na sajtu.
Između ostalog, Sonnedfeld je organizovao nekoliko onlajn susreta između predsednika Ukrajine Vladimira Zelenskog i studenata Yale Schoola, a koji je odgovarao na njihova pitanja.
Kako izgleda lista?
Lista se sastoji od pet kategorija, ocenjenih kao na američkoj školskoj skali od A do F.
Najviše ocene dobile su kompanije koje su ili totalo obustavile poslovanje u Rusiji, ili imaju minimalno poslovanje koje je zakonski propisano međunarodnim sankcijama. Najniže ocene imaju kompanije koje su nastavile u Rusiji da rade neometano.
Ocene:
Ocena A – kompanije koje su potpuno obustavile ruske angažmane ili napustile Rusiju;
Ocena B – kompanije koje privremeno ograničavaju većinu ili skoro sve operacije, dok opcija o povratku u Rusiju ostaje otvorena;
Ocena C – kompanije koje smanjuju neke značajne poslovne operacije, ali nastavljaju neke druge;
Ocena D – kompanije koje odlažu buduće planirane investicije, razvoj, marketing, dok nastavljaju suštinsko poslovanje;
Ocena F – kompanije koje su nastavile uobičajeno poslovanje u Rusiji.
Ko ima ocenu F?
Prema podacima sa spiska, koji je poslednji put ažuriran 10. jula, najnižu ocenu ima ukupno 226 svetskih kompanija, a među njima su dve iz Srbije – Air Serbia i NIS.
Na sajtu se navodi da Air Serbia i dalje ima letove ka Rusiji.
Na listi se nalazi kompanija Air Serbia za koju piše da i dalje leti za Rusiju (Chief Executive Leadership Institute)
Kod dela za NIS navodi se da ima partnerstvo sa Gazprom Neftom, odnosno da Gazprom ima 50 odsto udela u NIS-u.
Na listi se nalazi kompanija NIS za koju piše da ima saradnju sa Gazprom Neftom (Chief Executive Leadership Institute)
Među kompanijama koje su označene ocenom F nema kompanija iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore, Severne Makedonije i Albanije, ali ima čak šest kompanija iz Slovenije.
Alpina Žiri, Duol, Geoplin, Krka, Luka Koper, Riko su kompanije iz Slovenije koje su označene najnižom ocenom.
Od globalnih kompanija koje i dalje neometano posluju u Rusiji najbronije su one iz Kine, ali ima i iz zemalja Evropske unije, Sjedinjenih Američkih Država, Indije, Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Ko ima ocenu A?
Najvišu ocenu imaju kompanije koje su totalno napustile Rusiju, a prema spisku, koji je poslednji put ažuriran 10. jula, na njemu se nalazi 525 kompanija.
Najbrojnije su kompanije iz SAD i zemalja Evropske unije, ali među njima su i pojedine kompanije iz Japana, Australije, pa čak i jedna iz Belorusije.
Na ovom spisku nema kompanija iz Srbije i regiona.
Ulozi u rehabilitaciji Rusije mere se stotinama milijardi dolara u trgovinskim i investicionim mogućnostima kroz ublažavanje ili ukidanje sankcija od strane SAD i njihovih saveznika Grupe sedam.
Kada je reč o monetarnoj politici EU, nekoliko zvaničnika Evropske centralne banke smatra da potencijalno treba pauzirati sa spuštanjem kamatnih stopa na aprilskom sastanku.
Evropski lideri odbacili su mogućnost ublažavanja sankcija Rusiji, što je jedan od zahteva ruskog predsednika Vladimira Putina da pristane na delimičan prekid vatre sa Ukrajinom.
Kada je reč o monetarnoj politici EU, nekoliko zvaničnika Evropske centralne banke smatra da potencijalno treba pauzirati sa spuštanjem kamatnih stopa na aprilskom sastanku.
Sudije Krivičnog suda u Parizu proglasili su Le Pen i njenu stranku Nacionalno okupljanje krivim za preusmeravanje miliona evra iz fondova Evropske unije.
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.