Prošla je skoro godina otkako je Rusija napala Ukrajinu, a kupci u Moskvi još uvek mogu da dobiju Activia jogurt, Oral-B električnu četkicu za zube ili L'Oreal serum za lice.
Doduše, neki proizvodi su ostali iz vremena pre invazije, ali dosta njih i dalje stiže u Rusiju u pošiljkama evropskih i američkih proizvođača.
Dok su s jedne strane ovi proizvođači morali stalno da odmeravaju koliko njihovo prisustvo u Rusiji šteti njihovoj reputaciji, a možda i donosi pravne probleme, sada su dobili i drugu brigu. Naime, Kremlj im eventualnu odluku o odlasku čini sve skupljom.
Opširnije
Rusija i Kina – savezništvo ili jednostrana zavisnost
Diskurs koji generiše ruska država, pod rukovodstvom jedne te iste političke klase, menjao se u protekle dve decenije.
12.02.2023
Nemačka i Rusija su sve manje povezane
Ruski napad na Ukrajinu i sankcije uvedene Rusiji imali su značajan uticaj na nemačku spoljnu trgovinu prošle godine.
11.02.2023
Ko je Rus koji je najviše profitirao od povlačenja stranih kompanija
Ivan Tavrin bio je zauzet investiranjem u mobilne tornjeve kada je Vladimir Putin napao Ukrajinu prošle godine. Od tada je postao najveći ruski trgovac.
10.02.2023
Rusija preživela godinu sankcija investirajući kao nikada ranije
Rusija pokušava da pronađe izlaz iz ekonomske krize koju je sama izazvala i koja je zapretila najdubljom recesijom u više od dve decenije vladavine predsednika Vladimira Putina.
08.02.2023
Yevgeny Prigozhin, Putinov omiljeni preduzetnik specijalizovan za rat
Čovek odgovoran za pobedu u Soledaru nema vojni čin i poznatiji je kao osnivač privatne vojne kompanije Wagner grupe.
27.01.2023
Iako ne postoje sankcije Zapada na robu široke potrošnje za svakodnevnu upotrebu, ograničenja za ruske banke i pojedince su otežala poslovanje. Colgate, Procter & Gamble (P&G) ili L'Oreal moraju zaštititi profit i lokalne zaposlene, održati prisustvo na tržištu i izbeći moralni kompromis, na primer, plaćanjem poreza Kremlju.
Odlazeći izvršni direktor Unilevera Alan Jope kaže da se oseća odgovornim za svojih 3.000 zaposlenih u Rusiji i ne želi da četiri Unileverove fabrike u toj zemlji padnu u ruke prokremljskih tajkuna ili države.
Carlsberg je prošle nedelje upozorio na rizik da bi ruske vlasti mogle da nacionalizuju kompanije kako bi zadržale zaposlenost na predratnom nivou ako počnu da sumnjaju da se vrednost ovih kompanija namerno smanjuje.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov je na pitanje da prokomentariše samo rekao da je radno zakonodavstvo tu da zaštiti ruske radnike.
Sve ove komplikacije objašnjavaju zašto se mnogi najavljeni odlasci kompanija iz Rusije nisu ostvarili. Reckitt Benckiser, proizvođač Strepsilsa za ublažavanje infekcija usta i grla, najavio je prošlog aprila da će preneti vlasništvo nad svojim ruskim poslovanjem na treću stranu ili lokalne zaposlene, ali to tek treba da učini. Danone je najavio odlazak u oktobru, ali kupca još nema. Proizvođač duvana Philip Morris International, koji je planirao da izađe do kraja prošle godine, kaže da se još uvek bori za odobrenje ruske vlasti.
Malo kompanija je zaista tako odlučno kao McDonald's, koji je prodao svoje restorane u maju. Sada takvi potezi više nisu jednostavni. Sve je manje potencijalnih kupaca koji nisu pod sankcijama, a Kremlj je sve manje voljan da odobrava prodaju.
"Što kasnije odete, to je teže. Vlada sada traži popust od 50 odsto na sve prodajne poslove", kaže Nabi Abdulaev iz konsultantske firme Control Risks.
Komentarišući povećane troškove odlaska, Peskov je rekao da je takvo tržište i da kompanije mogu da odu u skladu sa trenutnim tržišnim uslovima.
Drugi faktor je to što ruska ekonomija nije pala onoliko koliko se predviđalo. Prošle godine recesija je bila 2,5 odsto, što znači da još ima novca na koji se dugoročno može računati.
Unilever je prošle nedelje upozorio investitore na finansijske rizike napuštanja ruskog tržišta, a British American Tobacco je povećao prognozu mogućih gubitaka u slučaju odlaska.
Zbog toga su se kompanije, da bi ostale i iskoristile prednost još uvek profitabilnog tržišta, odlučile za zaobilaznu strategiju prenosa izvršnih ovlašćenja na lokalne menadžere, zaustavljanja reklamiranja i ulaganja i vršenja revizija radi sprečavanja poslovanja sa bankama ili sankcionisanim pojedincima.
Unilever je, kako bi izbegao glavobolju od sankcija, odlučio da ne uzima profit van Rusije. Ta kompanija, kao i Colgate ili P&G, navode da na ruskom tržištu prodaju samo osnovne proizvode.
Šefovi kompanija takođe gledaju u budućnost. "Želim da dam šansu nasledniku mog naslednika da ima izbor jednog dana kada se Rusija drastično promeni i postane stabilna", rekao je izvršni direktor Carlsberga Cees't Hart.