Analitičar korporativnih finansija Matteo Mošnja iz analitičkog tima Bloomberg Adrije komentariše kvartalne rezultate Podravke koja je ovih dana objavila da je u prvom kvartalu ostvarila 176 miliona evra prihoda, 13 odsto više nego lane.
Trend pozitivnih rezultata iz prošle godine Podravka nastavlja i u tekućoj godini. Tačnije, godina je počela još uspešnije u odnosu na završetak prošle s obzirom na to da je kompanija ostvarila rast prihoda, ali i još snažniji rast dobiti pre oporezivanja, kamata, deprecijacije i amortizacije (EBITDA).
Mada na prvu ti rezultati izgledaju kao da u Podravci cvetaju ruže, u pozadini je dosta izazova s kojima se ona suočava. Naime, kao što smo najavili prilikom objave konačnih rezultata za 2022. godinu, pravi pritisci na profitabilnost stižu tek u ovoj godini, zbog dugog obrtnog ciklusa zaliha Podravke koji traje otprilike pet do šest meseci.
To znači da visoke nabavne cene zaliha iz prethodne godine finansijske efekte pokazuju tek u ovoj godini, stoga je u poslovnom segmentu prehrane došlo do pada EBITDA od 21,6 odsto u odnosu na prvi kvartal prethodne godine. Ne treba zaboraviti da je Podravka podizala cene svojih proizvoda početkom trećeg prošlogodišnjeg tromesečja, pa je to ublažilo taj pad, a može se očekivati da će on biti veći u drugoj polovini godine, kada taj efekat ne bude prisutan.
Krvnu sliku Podravka grupe na kraju je popravio segment farmacije koji je ostvario rast prihoda od 41,2 odsto u odnosu na prvi kvartal 2022. godine. Unutar segmenta rastu i lekovi na recept i bezreceptni lekovi za 54, odnosno 47,5 odsto godišnje. Tim rastom segment farmacije dosegao je 25 odsto ukupnih prihoda Grupe Podravka.
Od ukupnog apsolutnog rasta prihoda farmacije u iznosu od 12,6 miliona evra, čak 7,2 miliona, to jest 57 odsto proizlazi iz veće prodaje na tržištu Istočne Evrope koja je rezultat značajno viših prodajnih cena na tržištu Ruske Federacije kako bi se nadoknadio rizik izloženosti tom geografskom području. Zahvaljujući tom rastu, koje je delimično ublaženo padom prodaje prehrane, tržište Istočne Evrope bilo je najbrže rastuće sa 100 odsto prihodovnog rasta u odnosu na prva tri meseca prethodne godine.
U apsolutnom iznosu prednjače tržišta Hrvatske i Slovenije s rastom od 10 miliona evra, odnosno 13 odsto. Takav snažan cenovni rast u segmentu farmacije doveo je do rasta EBITDA od devet miliona evra ili 237,5 procenata. Rast bruto dobiti iznosio je 7,5 miliona evra, što ukazuje na to da je Podravka značajno snizila i svoje operativne troškove tog segmenta. EBITDA marža farmacije u prvom tromesečju iznosila je 29 odsto naspram 12,1 procenat prethodne godine.
Mada takvi rezultati, predvođeni snažnim cenovnim rastom, ukazuju na izuzetno jak konkurentski položaj Podravke na tržištu Ruske Federacije, upitna je dugoročna održivost takve situacije u geopolitički neizvesnoj budućnosti. Međutim, u ovim izazovnim periodima za prehrambeni segment, moglo bi se reći da je Rusija Podravci više dala nego što je uzela.
Tržišna borba
S druge strane, segment prehrane ostvario je nešto niži rast prihoda od prodaje, po stopi od šest odsto, na krilima rasta poslovnog područja supe, gde su prihodi porasli za 18,7 odsto na godišnjem nivou, i poslovnog područja kremni namazi i poslastice, gde su porasli za 17,9 odsto. Rast prodaje supa bio je podstaknut i novim proizvodom, tzv. Noodles supom, dok poslovno područje kremni namazi i poslastice tradicionalno raste na krilima najjačeg Podravkinog brenda uz Vegetu, a to je Lino.
Poslovno područje osnovna hrana i dalje je najsnažnije s 30,3 miliona evra prihoda u prva tri meseca, te rastom od 13,3 odsto godišnje. Pozitivnim trendovima rasta odupiru se jedino poslovna područja mesni proizvodi, s padom prihoda od 6,3 odsto u odnosu na prošlogodišnji prvi kvartal, i riba, s padom od 6,1 odsto. U ta dva poslovna područja Podravka gubi tržišnu borbu s konkurentima, a to su primarno Argeta u kategoriji pašteta, te internacionalna konkurencija u kategoriji konzervisane tunjevine.
Potrebno je takođe napomenuti da je u martu 2023. započela izgradnja novog logističko-distributivnog centra procenjene vrednosti od 48 miliona evra koja će trajati minimalno do kraja 2024. godine.
Iz bilansa je potrebno istaći nastavak pada vrednosti potraživanja od kupaca, što je takođe rezultat postroženih uslova prema kupcima na tržištu Istočne Evrope, te povećanje vrednosti obaveza za desetak miliona evra. Za razliku od prethodne godine, normalizovalo se stanje zaliha, pa je vrednost zaliha za 0,7 odsto niža u odnosu na kraj godine. Takvo upravljanje radnim kapitalom doprinelo je i snažnom operativnom novčanom toku od gotovo 31 milion evra.
Teško je predvideti šta će se događati u narednim kvartalima uz geopolitičke neizvesnosti na tržištu Istočne Evrope, za koje vidimo da predstavlja važnu kariku u Podravkinoj profitabilnosti. Ako se nastavi situacija iz prvog kvartala, može se očekivati da će segment farmacije odbraniti pad profitabilnosti prehrambenog segmenta.
Međutim, zbog prethodno spomenutih razloga koji će, prema mojoj proceni, dovesti do većeg pada profitabilnosti prehrambenog segmenta u drugoj polovini godine, smatram da će rast profitabilnosti izazvan farmacijom biti niži od trenutnog. Osim same problematike prelivanja visokih cena iz prethodne godine, postoji i dodatan pritisak kroz povećanje troškova zaposlenih izazvano novim kolektivnim ugovorom u novembru prethodne godine. Takođe, smatramo da Podravka nema mnogo manevarskog prostora za dodatno dizanje cena prehrambenog segmenta kako bi se oduprela postojećim pritiscima.