Više od polovine mladih radnika u SAD ne očekuje da će proći dobro kao njihovi roditelji u finansijskom pogledu, pokazuje najnovija anketa.
Mnogi mladi započeli su karijeru uz studentski dug, a teško su pogođeni visokim troškovima stanovanja i inflacijom. Mnogi smatraju da nikada neće moći da kupe kuću jer se visoke stope za hipoteke kombinuju sa oskudnim inventarom dostupnih oglasa.
Umesto da štede za depozit, 42 odsto odraslih između 24 i 35 godina "generalno slaže" da žive od plate do plate, prema istraživanju koje su u četvrtak objavili TIAA Institute i AgingWell Hub na Univerzitetu Džordžtaun.
Opširnije
Srbija prati evropski trend - sve manje mladih je bez posla
Prošle godine oko 4,5 miliona mladih starosti od 15 do 29 godina bilo je nezaposleno u Evropskoj uniji.
25.05.2023
Kako srpski zumeri menjaju pravila igre na tržištu rada
Prvi maj svaki put iznova aktuelizuje pitanja o radnoj snazi - platama, radnim časovima, zaštiti na radnom mestu, benefitima...
01.05.2023
Slovenci i Srbi najsrećniji narodi u regionu
Prema podacima svetskog izveštaja o sreći, Slovenija je najsrećnija zemlja u Adria regionu i nalazi se na 22. mestu od 137 zemalja.
20.03.2023
Višak kofeina u krvi može vas održati vitkim, pokazala studija
Viši nivoi kofeina u krvi mogu pomoći ljudima da ostanu vitki i smanje rizik od dijabetesa, sugeriše nova naučna studija.
18.03.2023
Za ispitanike koji zarađuju manje od 50.000 dolara, oko 60 odsto je reklo da ne očekuju da će "finansijski proći jednako dobro kao roditelji", u poređenju sa 34 odsto radnika koji zarađuju više od 100.000 dolara.
Kada su mladi upitani o tome odakle očekuju njihov prihod od penzije, lična štednja (56 odsto) i štednja iz penzionog plana (51 odsto) bili su na vrhu liste, a socijalno osiguranje je bilo treće na listi (38 odsto).
Anketa je analizirala finansijske stavove i ponašanja u zavisnosti od pola, starosti, prihoda domaćinstva i rase. Utvrđeno je da veći procenat mladih Afroamerikanaca i Latinoamerikanaca redovno štedi, 33 odsto i 36 odsto, redom, u poređenju sa 29 odsto belaca.
Istraživanje je otkrilo značajan "YOLO" (engl. you only live once - samo jednom se živi) trenutak među mladim osobama. Na pitanje da li ih razmišljanje o globalnim izazovima tera da samo žele da žive u trenutku, 48 odsto se poistovetilo sa tom izjavom. Međutim, 42 odsto se više poistovetilo sa izjavom da ih globalni izazovi "teraju da planiraju i budu spremni za neizvesnu budućnost".
Istraživanje je na 1.009 stalno zaposlenih Amerikanaca sprovedeno od 2. do 7. marta.