Finansijski izveštaji su obeležili dan za nama, a kako se čini, i četvrtak će na središte bine postaviti upravo vesti o uspešnosti poslovanja kompanija u prvom kvartalu.
Dok se Elektroprivreda Srbije pohvalila profitom koji je ostvarila, čekamo da vidimo kako će prvo tromesečje izgledati za Naftnu industriju Srbije sada kada kao komparativnu prednost nema mogućnost da nabavlja jeftiniju naftu iz Rusije. Evo šta smo čitali u sredu i šta nas očekuje u toku dana:
1. Ekonomista ne vidi razlog za brigu oko javnog duga
Najnoviji izveštaj Svetske banke pokazuje da se očekuje da će rast privrede Srbije biti 2,3 odsto ove godine, umesto ranije projektovanih 2,7 procenata. To povlači pitanje kako će se onda kretati javni dug.
Mališa Đukić, profesor Beogradske bankarske akademije, za Bloomberg Adriju je rekao da postojeći nivo javnog duga treba posmatrati u kontekstu plana kretanja odnosa javnog duga i BDP-a.
"On jeste visok, ali dokle god Vlada ima plan i sprovodi mere koje imaju cilj smanjenje odnosa javnog duga i BDP-a, nema potrebe za velikom zabrinutošću", rekao je ekonomista.
2. EPS se pohvalio rezultatima: Profit u prvom kvartalu skoro 300 miliona evra
Elektroprivreda Srbije (EPS) saopštila je da je finansijski rezultat za prvi kvartal višestruko nadmašio planove i da je neto dobit dostigla čak 34,5 milijardi dinara, odnosno oko 294 miliona evra.
Međutim, kompletan finansijski izveštaj za prvi kvartal još nije objavljen na zvaničnom sajtu EPS-a. Iz kompanije ističu da je poslovni uspeh rezultat povećane proizvodnje, dobiti od izvoza električne energije i smanjenja troškova.
Kako je ranije za naš medij rečeno iz ovog preduzeća, EPS je u prvom kvartalu izvezao za 103 miliona evra više struje u odnosu na isti period prošle godine. U odnosu na poslednji kvartal 2022. godine, vrednost izvezene struje je veća za 86,6 miliona evra.
3. Eurostat: Srbija u drugoj polovini 2022. imala najjeftiniju struju
Kada smo kod električne energije, treba se osvrnuti na najnovije podatke Eurostata. Cena struje za domaćinstva u Srbiji bila je najniža u Evropi u drugoj polovini 2022. godine, pokazuju podaci ove statističke agencije. U drugoj polovini prošle godine cena struje za građane u Srbiji, bez poreza, u proseku je iznosila 0,0741 evro po kilovat-času, dok je najskuplja bila u Grčkoj i iznosila 0,4721 evro po kilovat-času.
Kada je reč o ceni struje za privredu, i tu je cena bila među najnižim u Evropi, a nižu cenu od Srbije imale su Bosna i Hercegovina i Albanija. Cena za privredu u Srbiji u proseku je iznosila 0,1171 evro po kilovat-času, dok je najskuplja bila takođe u Grčkoj i iznosila je 0,4654 evra po kilovat-času.
Bloomberg Adrija ranije je pisala da niska cena stuje na duži rok u Srbiji nije održiva i da će njeno finansiranje u budućem periodu doći na naplatu i mnogo koštati građane.
4. Srbija igra za EXPO, ali ne znamo koliko će igra da košta
Još jedna stvar za koju trenutno ne možemo da predvidimo cenu jeste i kandidatura za organizaciju izložbe Expo 2027. Beograd je kandidovao temu "Igra(j) za čovečanstvo – sport i muzika za sve", potrošio million evra za predstavljanje i najavio da će graditi novi prostor za ovu manifestaciju u Surčinu, pored nacionalnog stadiona.
Samo još ne znamo koliko će sve to da košta, ako naša zemlja dobije organizaciju ove manifestacije. Kada je finansiranje u pitanju zasada se jedino zna da je u ovogodišnjem budžetu Srbije navedeno da će za izgradnju nacionalnog stadiona sa pratećom infrastrukturom biti utrošeno 540 miliona evra.
Izgradnja nacionalnog stadiona i novog najmodernijeg ekspo centra od 150.000 metara počeće do kraja godine, najavio je Siniša Mali, ministar finansija.
Sledi...
Još jedan energetski gigant, Naftna industrija Srbije, ove nedelje će objaviti izveštaj o poslovanju u prva tri meseca godine.
Na političkom planu, predsednik Aleksandar Vučić će se sastati s predstavnicima Radnog tela Saveta EU za proširenje i države koje vode pregovore o pristupanju - COELA.
Republički zavod za statistiku objaviće izveštaj o registrovanoj zaposlenosti u prvom kvartalu 2023. godine.