Globalna emisija ugljen-dioksida (CO₂) iz proizvodnje električne energije možda je dostigla vrhunac prošle godine i sada će opasti jer energija vetra i sunca sve više zamenjuju fosilna goriva.
Smanjenje emisije CO₂ u toj oblasti jedna je od ključnih komponenti borbe protiv globalnog zagrevanja. Prema istraživačima iz britanskog energetskog think-tanka Ember, trebalo bi da emisije ove godine blago padnu, a da se ta tendencija poveća u narednim godinama.
"Ovo je početak kraja fosilne ere", optimistično kaže analitičarka Embera Malgorzata Wiatros-Motyka.
Opširnije
Da li će lenjost državnih preduzeća usporiti razvoj solarne energije?
Nacrt izmenjenog zakona o obnovljivim izvorima energije (OIE) uskoro će se naći pred poslanicima, dok su ga predstavnici Vlade Srbije već usvojili.
12.04.2023
Kostić gradi četvrti vetropark, još 50 zahteva na čekanju
Prošlo je 12 godina od otvaranja prvog vetroparka koji je postavljen u okolini Tutina na Pešterskoj visoravni -"Devreč".
24.03.2023
Globalne emisije CO2 dostigle rekord u 2022.
Globalne emisije CO2 dostigle su rekordne nivoe prošle godine jer je sagorevanje fosilnih goriva nastavilo da vodi svet ka opasnom nivou globalnog zagrevanja.
02.03.2023
EU dobija saglasnost o ubrzanju tempa smanjenja CO2
Evropska unija se saglasila da ojača i proširi svoje vodeće tržište ugljenika.
18.12.2022
Klimatski plan daće odgovor da li je Srbija spremna za čist vazduh
Prema najavama zvaničnika, Srbija bi uskoro trebalo da usvoji Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan (INEKP).
08.03.2023
Subvencije uklanjaju 140.000 polovnjaka dok EPS ostaje najveći zagađivač
Poslednjih nekoliko godina sa dolaskom zime Srbija gotovo redovno zauzima neslavno prvo mesto po zagađenju vazduha u svetu.
08.02.2023
Povećanje izgradnje solarnih i vetroelektrana proteklih godina nije uspelo da znatno smanji potražnju za korišćenjem fosilnih goriva, ali su prošle godine upravo obnovljivi izvori pomogli da se zadovolji veliki broj potreba, iako je činjenica da je i 2022. godina takođe obeležila rekordnu upotrebu uglja u proizvodnji električne energije.
Međutim, prošlogodišnja energetska kriza pomogla je mnogim zemljama da shvate potrebu da se fokusiraju na lokalne obnovljive izvore.
Ember procenjuje da će ove godine proizvodnja zasnovana na vetru i suncu rasti, dok će ona iz fosilnih goriva lagano padati i da će se to nastaviti u idućih nekoliko godina.
Obnovljivi izvori ove godine dobijaju dodatnu pomoć od oporavka proizvodnje iz nuklearnih elektrana i hidroelektrana koje su bile pogođene remontom ili sušom tokom 2022. godine.
Koliko je težak zadatak ograničavanja globalnog zagrevanja na 1,5 stepeni Celzijusa do kraja veka, pokazuje činjenica da čak i ako u narednim godinama opadne upotreba fosilnih goriva, ovi izvori će i dalje proizvoditi tri odsto više struje 2026. nego što su proizvodili 2016. godine, kada je Pariski klimatski sporazum stupio na snagu.