Prvih nekoliko akorda na gitari bilo je dovoljno da se publika raspojasa. Tela su se njihala dok je tekst prizivao usamljenu dolinu u Kataloniji čije je akumulaciono jezero nekada bio grad - crkveno zvono koje viri kroz vodu nagoveštavalo je njegov nekadašnji život. Svi su znali tu pop-rok melodiju.
Godina je 1998. Bend je bio Sau i taj vrući letni koncert bio je moj prvi izlazak bez roditelja. Kao tinejdžerka u Španija razvila sam za Sau, ime benda, pesme i akumulacionog jezera, vrstu opsesije koja može zahvatiti samo devojke tog uzrasta. Tako da sam te noći pevala i znojila se, srećna.
Ta su lepa vremena prošla, i to ne samo zato što je bend nestao ili zato što sam postala punoletna. Prošlog meseca katalonska vlada objavila je da prazni i zatvara akumulaciono jezero Sau jer je nivo vode dosegao istorijski najniži nivo. Sada, kada je preostalo manje od šest odsto vode, nije vidljiv samo zvonik, već cela crkva Svetog Romana od Saua, sela koje je poplavljeno kada je 1960-ih izgrađen rezervoar.
Opširnije
Eksplozija greenwashinga u prehrambenoj industriji
Fenomen 'greenwashinga' u sektoru proizvodnje hrane je u porastu.
26.03.2023
Evropska komisija kreće u borbu protiv 'greenwashinga'
Evropska unija (EU) odlučila je da krene u obračun sa pojavom takozvanog "greenwashinga".
24.03.2023
Kako će veće cene nafte uticati na borbu protiv klimatskih promena
Trenutna reakcija na iznenadnu odluku OPEC+ da smanji proizvodnju bila je sasvim jasna, cene nafte su porasle najviše u više od godinu dana.
04.04.2023
Berlinski glasači protiv pomeranja cilja za klimatsku neutralnost
Predlog je bio da se cilj za klimatsku neutralnost pomeri na 2030. godinu.
27.03.2023
Punjači za električna vozila će biti na svakih 60 km u EU
Mali domet električnih automobila trenutno koči rast prodaje.
28.03.2023
"Nivo padavina je na istorijski niskom nivou i situacija je kritična", rekao je novinarima u martu Samuel Reyes, direktor katalonske agencije za vodu. "Zabrinuti smo jer nismo na kraju dvogodišnje suše, nego usred suše koja traje tri ili četiri godine."
Vlade u Centralnoj i Zapadnoj Evropi počele su da uvode ograničenja u korišćenju vode kako bi osigurale snabdevanje miliona ljudi dok kontinent prolazi kroz drugu sušnu godinu zaredom. Suva i topla zima dovele su do isušivanja tla, smanjivanja snežnog pokrivača i smanjenja vodostaja reka u Španiji, Francuskoj, Velikoj Britaniji, severnoj Italiji i Grčkoj, navodi evropska agencija Copernicus.
Predviđa se da će prolećni meseci biti topliji od proseka, a ne nazire se kraj nestašicama vode širom kontinenta. Katalonija, regija na istoku Španije koja graniči sa Francuskom, 2022. je imala najtopliju godinu otkako je katalonska meteorološka agencija počela da vodi evidenciju 1917. godine. Temperature su lani bile za 2,7 stepeni Celzijusa više od prosečnih temperatura u periodu između 1960. i 1990. godine.
"Ovo je anomalija koju smo predviđali za 2050. godinu", rekla je Sarai Sarroca, direktorka agencije. "Ovo je pregled onoga što će se dogoditi u Kataloniji u sledećih nekoliko decenija."
Regija pati od nedostatka kiše već dve godine, rekla je. To je duže i intenzivnije od povremenih suša za koje ovaj deo Mediterana ima predispozicije. Kao posledica toga, akumulaciona jezera u regiji nisu se napunila kao što se to obično dešava tokom proleća i jeseni i sada imaju samo trećinu uobičajenog kapaciteta.
Katalonija nije usamljen slučaj. Oko dve trećine Evrope pogođeno je najgorom sušom u poslednjih 500 godina, prema istraživanju Globalnog opservatorijuma za sušu, objavljenom prošle godine. Evropa se takođe zageva dvostruko više od globalnog proseka, a prošla godina je bila peta najtoplija ikada zabeležena na tom kontinentu. Gasovi staklene bašte koje emituju ljudske aktivnosti zagrejali su planetu za 1,1 stepen Celzijusa u odnosu na predindustrijska vremena.
U dolini Sau, meštani se pripremaju za još teže leto. Selo Vilanova de Sau većinu svoje vode crpi iz akumulacionog jezera. Međutim, kad se ono isprazni, zavisiće od bunara koji tokom najtoplijih meseci u godini zna da presuši. Nakon toga, jedino rešenje biće da kamioni s cisternama vodu dovoze uskom krivudavom ulicom koja selo povezuje s većim mestima.
Za mnoge od 300 stanovnika Vilanove de Sau, akumulacija nije samo izvor vode, već i prihoda. Upečatljiv horizont i bend koji je proslavio akumulaciju tokom mojih tinejdžerskih godina učinili su celo područje neverovatno popularnim, privlačeći stotine posetilaca željnih iznajmljivanja kajaka i veslanja oko crkvenog zvona. Ove godine će vlasnici tih firmi morati da potraže alternativne izvore prihoda.
"Samo se nadam da će opet padati kiša jer, ako ne bude, svi ćemo umreti", kaže Joan Riera, načelnik sela. "Nisam pesimista, naravno da mislim da će opet biti kiše, ali pitanje je kada."