Evropska unija planira da pokrene projekat sa devet država članica kako bi identifikovala nedostatke u režimu sankcija protiv Rusije i poboljšala koordinaciju između nacionalnih vlasti prilikom sprovođenja kazni, rekli su zvaničnici EU.
Partnerstvo između Evropske komisije i nacionalnih vlada, koje su trenutno odgovorne za primenu sankcija, moglo bi da bude prethodnica novom telu EU za koordinaciju nadzora sankcija, dodali su zvaničnici, govoreći pod uslovom anonimnosti jer su diskusije privatne.
Holandija, uz podršku nekoliko drugih država članica, pozvala je da se ustanovi mehanizam na nivou EU kako bi se osiguralo da vlade i kompanije ne izbegavaju 10 rundi sankcija bloka protiv Moskve.
Opširnije
SAD uvode tarife na ruski aluminijum i druge metale
Iz Bele kuće su dodali da odluka neće imati prevelikog uticaja na tržište u SAD.
24.02.2023
SAD planiraju zabrane izvoza i nove sankcije za Rusiju
Ove mere pogodiće sektor odbrane i energetike, finansijske institucije i određene pojedince, naveli su izvori Bloomberga.
20.02.2023
Rusija prkosi sankcijama: prošle godine proizvela najviše nafte
Nakon što je Rusija prošle nedelje objavila da će smanjiti proizvodnju nafte za pola miliona barela dnevno kao odgovor na sankcije Zapada, javilo se pitanje da li to zaista čini svojom voljom.
14.02.2023
EU priprema novi paket sankcija, na udaru ruski traktori i gume
Prema navodima dobro upućenih izvora, Evropska unija (EU) se sprema da predloži novi paket sankcija.
13.02.2023
Amerikanci u lovu na Ruse koji su prodajom umetničkih dela kršili sankcije
Vlasti su se usmerile na umetnička dela koja su kupili ili prodali ultrabogati ruski tajkuni.
04.02.2023
Predsednica Komisije Ursula von der Leyen rekla je prošlog četvrtka da će se sledeći paket koji će pogoditi rusku ekonomiju uglavnom baviti zaobilaženjem sankcija i "kako da se borimo protiv toga".
Zvaničnici EU rekli su da će novi projekat, koji će trajati dve godine počevši od juna, biti prvi put da izvršna ruka bloka podržava države članice u sprovođenju sankcija sa specifičnim resursima ovog obima. Grupa će mapirati organe vlasti zadužene za zamrzavanje sredstava, razmenjivati dobre prakse i poboljšati njihovu primenu. Komisija će obezbediti ekspertizu svog tima za finansijske usluge i pokriti troškove dodatne podrške Saveta Evrope, institucije koja nije članica EU.
Zemlje koje učestvuju u inicijativi su Češka, Kipar, Danska, Mađarska, Litvanija, Malta, Rumunija, Slovenija i Španija.
Projekat je deo Instrumenta tehničke podrške (TSI) koji je pokrenula komisija kako bi podržala države članice u sprovođenju ključnih reformi i političkih inicijativa u različitim oblastima. Ona se zasniva na manjoj inicijativi u kojoj su učestvovale tri države članice koju je predložila Češka tokom svog rotirajućeg predsedavanja EU prošle godine, a koja se fokusirala na identifikaciju efektivnog vlasništva kompanije i praćenje kriptovaluta, od kojih se obe smatraju potencijalnim instrumentima za zaobilaženje sankcija.
"Da bismo ojačali solidarnost sa Ukrajinom i bili efikasniji u korišćenju našeg alata, TSI će podržati države članice u primeni sankcija protiv Rusije", navodi se u saopštenju komisije prošle nedelje.
Zvaničnici su objasnili da je veća grupa država članica pokazala zainteresovanost za novu inicijativu, iako je samo devet nacionalnih vlada koje su učestvovale odlučilo da se aktivno angažuju, a rezultati će se koristiti u tekućem radu protiv zaobilaženja sankcija EU u celini.