Prema navodima dobro upućenih izvora, Evropska unija (EU) sprema se da predloži novi paket sankcija da bi dodatno oslabila sposobnost Moskve i da i dalje podupire svoju ratnu mašineriju.
Nove opsežne mere uključivaće zabrane izvoza niza proizvoda, tehnologija i komponenti koje su otkrivene u ruskom oružju na ratištima u Ukrajini, otkrivaju izvori koji su želeli da ostanu anonimni.
Evropska komisija (EK), kao izvršna grana EU, takođe planira da predloži mere usmerene na izvoz teretnih vozila, koji uključuju kamione i mašine koje se inače koriste u šumarstvu i poljoprivredi, kao i moguća ograničenja na uvoz gume i asfalta iz Rusije, navode dobro upućeni izvori.
Potencijalni paket mera protiv Rusije tek će službeno predložiti i još uvek je podložan promenama. Za usvajanje sankcija od strane EU potrebna je podrška svih država članica, a planira se sastanak ambasadora za kraj nedelje na kojem će raspravljati o novim merama s ciljem da se paket sankcija odobri do 24. februara, na godišnjicu ruske invazije nad Ukrajinom. "Politico" je u ponedeljak pisao o nekim mogućim predlozima sankcija.
Novi paket sankcija bio bi ujedno i deseti EU od početka ruske invazije, a takođe bi mogao uključivati i sankcije protiv više desetaka pojedinaca kao i pravnih subjekata, ističu izvori.
Na udaru i Vagner
Evropska unija bi takođe mogla nametnuti dodatne sankcije ruskim plaćenicima, grupi poznatoj pod nazivom Vagner grupa. Francuska se snažno zalagala za sankcionisanje Vagnera, ističu druga dva upućena izvora. Prema procenama, Vagner kontroliše oko 50.000 vojnika u Ukrajini, a prisutan je i u zemljama centralne Afrike i Sahela.
Novi paket mera pokušaće da ojača napore da se blokiraju oni koji pokušavaju da zaobiđu sankcije EU tako što će se zabraniti kompanijama da prodaju ključne izvozne proizvode i tehnologije trećim zemljama, koje ih potom isporučuju Rusiji. Sankcije bi takođe uključivale dalje mere usmerene na moskovski sektor dronova i uvoza dronova iz Irana.
Kako je Bloomberg ranije pisao, EU paralelno priprema nove sankcije i protiv Belorusije zbog njene podrške ruskom ratu u Ukrajini, želeći da uskladi sankcije protiv Minska sa onim protiv Moskve.
Upućeni izvori ističu da bi Evropska komisija mogla da zatraži i sankcionisanje više banaka, ali da se tome navodno protive određene zemlje.
Postoji mala verovatnoća da će EU novim paketom mera ciljati na rusku nuklearnu kompaniju Rosatom jer je nekoliko država članica protiv toga, ističu upućeni izvori. Ukrajinski predsednik Volodymyr Zelenskiy prošle nedelje je direktno pozvao čelnike EU da nametnu sankcije Rosatomu, tvrdeći da je ta kompanija odgovorna za preuzimanje nuklearne elektrane Zaporožje, kao i uzimanje radnika za taoce i deportaciju njihove dece u Rusiju.
- Uz pomoć Samy Adghirni.