Smrtonosna gljivica otporna na lekove koja se širi Sjedinjenim Američkim Državama doživela je drastičan porast slučajeva tokom pandemije kovida, a više od polovine svih država sada prijavljuje slučajeve.
Candida auris prvi je put otkrivena u Japanu 2009. godine, a prve infekcije u SAD potvrđene su četiri godine kasnije. Slučajevi su eksponencijalno rasli do kraja 2021. godine, prema radu objavljenom u časopisu "Annals of Internal Medicine". Centri za kontrolu i prevenciju bolesti ističu da gljivica predstavlja ozbiljnu globalnu zdravstvenu pretnju. Primetili su da je prošle godine prijavljeno daljih 2.377 kliničkih dijagnoza i 5.754 slučaja identifikovanih analizom.
U nastavku donosimo odgovore na sva pitanja u vezi sa Candidom auris.
Opširnije
Višak kofeina u krvi može vas održati vitkim, pokazala studija
Viši nivoi kofeina u krvi mogu pomoći ljudima da ostanu vitki i smanje rizik od dijabetesa, sugeriše nova naučna studija.
18.03.2023
Unilever otvara debatu o tome šta je definicija nezdrave hrane
Unilever sada objavljuje koliko su njihovi proizvodi zdravi ili ne.
29.10.2022
10 odsto srčanih oboljenja može se sprečiti kraćim gledanjem TV-a
To su rezultati istraživanja tima naučnika sa univerziteta u Kembridžu i Hongkongu
24.05.2022
Bakterijski enzim možda nam može proizvesti struju
Nedavno naučno otkriće moglo bi da dovede do toga da se električna energija proizvodi direktno iz atmosfere bez potrebe da se koristi bilo šta osim možda malo vodonika.
10.03.2023
Kako se prenosi Candida auris
Većina slučajeva gljivica zabeležena je u zdravstvenim ustanovama, poput bolnica i staračkih domova. Uopšteno se smatra da se širi kontaktom s kontaminiranim površinama ili prenosom s osobe na osobu.
Šta gljivice čine zdravlju čoveka
Candida auris može uticati na zdravlje na dva načina. Gljivica može živeti na određenom području, kao što je koža, rektum ili usta, što se u procesu naziva "asimptomatska kolonizacija", gde pacijent nema simptome, ali se može proširiti na druge ljude. Drugi način je ulazak u krvotok ili rane, gde može izazvati ozbiljne infekcije.
Koji su simptomi Candide auris
Najčešći simptomi Candide auris uključuju groznicu i osećaj hladnoće, koji se ne ublažavaju korišćenjem antibiotika. No, dijagnoza je teška jer mnoge druge uobičajene bolesti dele iste simptome. Iz tog razloga pogrešna dijagnoza često dovodi do pogrešnog lečenja. Tačna dijagnoza često zahteva slanje uzorka krvi ili uzorka s mesta infekcije u specijalizovanu laboratoriju da bi se definitivno potvrdila prisutnost gljivica.
Može li završiti smrtnim slučajem
Jednom rečju, da, ali statistika je nejasna. CDC procenjuje stopu smrtnosti od 30 do 60 odsto, na temelju informacija dobijenih ograničenim brojem pacijenata. Ipak, organizacija upozorava da su mnoge žrtve imale i druge ozbiljne bolesti koje su mogle povećati rizik od smrti.
Može li se Candida auris lečiti lekovima
I dok se većina infekcija gljivicama može lečiti antifungalnim lekovima poznatim kao ehinokandini, naučnici su zabrinuti zbog porasta broja slučajeva otpornih na tri glavne dostupne klase antimikotika. To je značilo da su lekari morali da mešaju više vrsta lekova u visokim dozama za lečenje pacijenata, s različitim uspehom.
Koja starosna grupa je najviše ugrožena
Ljudi koji već pate od drugih zdravstvenih poteškoća često su najosetljiviji na gljivice, zajedno s onima koji su nedavno boravili u zdravstvenim ustanovama poput staračkih domova ili jedinica intenzivne njege, kako navodi CDC. Invazivni uređaji kao što su cevi za disanje koji ulaze u telo stvaraju potencijalnu izloženost infekciji. Ostali faktori koji nekoga mogu učiniti ranjivim uključuju nedavnu operaciju, stanja poput dijabetesa i široku upotrebu antibiotika i antimikotika. Zdravstveni delatnici upozoravaju da je zaraza prisutna u svim starosnim grupama.
Odražava li širenje Candide auris radnju serije "The Last of Us"
To je pitanje koje mnogi postavljaju, ali odgovor je ne. Video-igrica i TV-serija usredsređuju se na stvarnu gljivicu pod nazivom Cordyceps koja inficira ljude, ali u stvarnosti ta gljivica nije dospela do ljudi.
Ipak, Arturo Casadevall, mikrobiolog i imunolog na Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health koji proučava kako gljivice uzrokuju bolest, rekao je Bloombergu da je činjenica da je Candida auris otporna na lekove uopšte pojavila "najava zastrašujuće budućnosti".