Nedelja za nama donela je pravi rolerkoster događanja u bankarskom sektoru i vratila osećaj da stvari opet mogu krenuti kao i 2008. godine - naopako. Drugi najveći krah jedne banke u istoriji SAD otvorio je Pandorinu kutiju koju su regulatori pokušali što pre da zatvore. Krah Silicon Valley Bank (SVB) povukao je sa sobom i druge manje banke, dok su vodeće američke banke pokupile kajmak posle niza bankrota. Američki zvaničnici pokušali su da smire tržišta, a preko Atlantika, HSBC je kupio poslovanje propale banke za jednu funtu.
Iako dosta daleko od Srbije, ovdašnji zvaničnici uradili su domaći zadatak i poslali poruke uveravanja javnom mnjenju da propast SVB neće pogoditi srpske banke. S druge strane, akteri sa kojima je Bloomberg Adria razgovarala o ovoj temi, kazali su da bi ceo slučaj mogao da utiče na deo srpske privrede, i to onaj koji se odnosi na svet informacionih tehnologija.
Koliko su stvari koje se dešavaju u svetu globalizovane, pokazao je i slučaj srpskog preduzetnika koji se našao u centru dešavanja. Darko Mandić, generalni direktor i osnivač startapa MeliBio, koji je 90 odsto kapitala držao na računu banke koja se specijalizovala za pružanje finansijskih usluga tehnološkim startapovima, opisao je za Bloomberg Adriju "najduža tri dana u svojoj karijeri".
Fedov put ka smirivanju inflacije će biti trnovit - izazov se sada sastoji u tome da se inflacija uspori usred kraha banke koje preti da ugrozi finansijski sistem. Stopa bazne inflacije je u februaru porasla najviše u poslednjih pet meseci, što će Federalne rezerve staviti na dodatne muke.
Tokom nedelje, međutim, počela je da se odmotava jedna nova kriza, mada ta reč nije nova kada je u pitanju posrnuli švajcarski bankarski gigant Credit Suisse Group. Kriza je, ipak, poslednjih dana dobila novu dimenziju koja je u četvrtak primirena odlukom centralne banke Švajcarske da odobri kredit od 50 milijardi švajcarskih franaka kako bi se banka izborila sa krizom poverenja koja je potresla svetski finansijski sistem.
Gotovo istovremeno, ECB je svojom odlukom da kamatne stope poveća za dodatnih 50 baznih poena prenela jasnu poruku da je situacija više nego ozbiljna i da svi moraju da ostanu u pripravnosti, a da nas ništa ne sme iznenaditi.
Što se Srbije tiče, reklo bi se ništa novo kada je inflacija u pitanju. Indeks potrošačkih cena porastao je na novi maksimum - 16,1 odsto u februaru. Ovoliko visoka inflacija ozbiljno testira predviđanja analitičara i zvaničnika Narodne banke Srbije (NBS) da će vrhunac biti dostignut u toku prvog kvartala.
Krvna slika ekonomije je uz podatke o inflaciji dopunjena ove nedelje podacima i o baznoj inflaciji, trgovinskom deficitu koji se blago smanjio, dok su devizne rezerve dostigle još jedan rekord, a broj izdatih građevinskih dozvola bio je nizak, čak i za januar. Cene kvadrata u novogradnji takođe su dostigle nove rekorde, a najskuplji kvadrat koštao je i do pola miliona dinara.
Stanovi nisu jedini čije cene skaču do neba. Oni koji u Srbiji imaju i dva puta veću platu od prosečne teško da će moći da priušte da imaju jedan električni automobil u svom vlasništvu kao što je trenutno slučaj.
Višedecenijski projekat o izgradnji toplodalekovoda kojim bi topla voda iz Termoelektrane "Nikola Tesla" (TENT) u Obrenovcu stizala u Beogradske elektrane i zagrevala znatan deo beogradskih domova, još uvek se nalazi samo na papiru.
Najrazvijenijim državama u regionu piše se najniži rast, dok će onima s nešto slabijim privredama ove godine ipak biti malo lakše, barem ako je suditi po revidiranim prognozama o kretanju privreda u ovoj godini. Analitički tim Bloomberg Adrije ove godine Srbiji prognozira rast od 1,3 odsto.
U svetu velikih kompanija, vlasnik Facebooka, Meta Platforms, planira da otpusti oko 10.000 zaposlenih u svom velikom krugu otpuštanja radnih mesta u poslednjih šest meseci. Čelni ljudi kompanije TikTok razmišljaju o mogućnosti da se odvoje od svoje kineske krovne kompanije ByteDance Ltd, kako bi američke vlasti ubedili da ova društvena mreža ne predstavlja rizik po nacionalnu bezbednost. S druge strane, barikada za TikTok u Srbiji nema, a zlatno doba te društvene mreže tek dolazi.
Sa srpskim profesorom koji je poslednjih osam godina proveo u vodama veštačke inteligencije razgovarali smo o razvoju AI i njenoj upotrebi u dizajnu, ali i drugim sferama života.