Nedavno naučno otkriće moglo bi da dovede do toga da se električna energija proizvodi direktno iz atmosfere bez potrebe da se koristi bilo šta osim možda malo vodonika.
Proces uključuje enzim koji proizvode bakterije koji im pomaže da rastu i prežive u radikalnim uslovima kao što su vulkanski krateri ili Antarktik. Otkriveno je da enzim nazvan Huc (vrsta nikl-gvožđe [NiFe] hidrogenaze) može proizvesti malu količinu električne energije uzimajući vodonik iz vazduha kao izvor energije, navodi se u članku objavljenom u naučnom časopisu "Nature".
Ovaj enzim zapravo funkcioniše kao prirodna baterija, tvrde naučnici sa Univerziteta Monaš u Melburnu.
Opširnije
Novi podvodni kabl će doneti azerbejdžansku struju u Evropu
Azerbejdžan će prema sporazumu snabdevati Evropsku uniju električnom energijom preko novog kabla ispod Crnog mora.
17.12.2022
Osnovna prva regionalna berza struje za centralnu i jugoistočnu Evropu
Alpsko-jadransko dunavska berza električne energije (ADEX) je prva regionalna berza struje za Centralnu i Jugoistočnu Evropu.
27.12.2022
Pad energije vetra je veliki test za evropsko tržište struje
Nakon ovonedeljnog zahlađenja u Evropi, trgovci električnom energijom na kontinentu i u Velikoj Britaniji pripremaju se na to da će pad snage vetra u narednih nekoliko dana uticati na cene.
08.12.2022
Egipat želi što pre da počne izvoz struje i vodonika u Evropu
Novi projekti u oblasti obnovljive energije omogućiće Egiptu da ubrza planove da postane glavni snabdevač Evrope energijom i vodonikom, rekao je ministar nafte te zemlje.
18.11.2022
Naravno, proizvodnja električne energije iz vazduha sama po sebi nije nova, jer već znamo za vetar koji pokreće turbine, i za stvaranje statičkog elektriciteta trljanjem balona o odeću. Stvar je u tome što Huc radi drugačije u smislu da pravi gutač vodonika može da koristi minimalne količine ovog gasa.
"Već neko vreme znamo da ova bakterija može da koristi tragove vodonika u vazduhu kao izvor energije, ali nismo znali kako to funkcioniše", rekao je Chris Greening, jedan od autora članka.
Iako još nije sasvim jasno kako bi se Huc mogao primeniti kao tehnologija za proizvodnju električne energije, naučnici kažu da bi enzim mogao da napaja manje uređaje.
Kažu da bi dodavanje vodonika kao goriva mikroskopskom enzimu moglo da ga učini sposobnim da proizvodi znatno veće količine električne energije.
Ovo otkriće takođe otvara vrata novim saznanjima o funkcionisanju klime, budući da između 60 i 80 odsto bakterija u zemljištu ima slične enzime koji zajedno apsorbuju oko 70 miliona tona vodonika svake godine da bi oblikovali sastav atmosfere, ističe autor Rhys Grinter.
"Razumevanje biohemije ovog procesa može nam otvoriti put da ga koristimo za stabilizaciju klime u budućnosti", dodaje Grinter.