Ozbiljna oseka poslednjih dana ugrožava nivo vode 150 kanala u Veneciji, zbog čega su vodeni taksiji i gondole nasukani, a prolaz gradskih hitnih službi otežan i oslanja se na čamce hitne pomoći.
Iako meteorološki stručnjaci tvrde da izuzetno nizak vodostaj nije direktan rezultat suše koja je pogodila region tokom poslednjih nekoliko meseci, nedostatak kiše pogoršao je situaciju plime i oseke, navodi prognostički centar Centro Maree.
Italija se, kao i druge evropske zemlje, suočava sa novim naletom teške suše, nakon što je opasno suvo vreme uzrokovalo vanrednu situaciju u zemlji. Reke, kao što je Po i jezera poput jezera Komo, imali su neobično nizak nivo vode, tvrdi ekološka grupa Legambiente.
Opširnije
Indija podložna ekstremnim vremenskim nepogodama usred globalnog zagrevanja
Indija će verovatno biti svedok ekstremnijih vremenskih pojava, uključujući intenzivne toplotne talase, jake poplave i jaku sušu.
15.02.2023
Domino-efekat: Spaljivanje drveća u Amazoniji topi sneg na Himalajima
Drveće zapaljeno u brazilskoj amazonskoj prašumi moglo bi da doprinese topljenju glečera na Himalajima i Antarktiku.
28.01.2023
COP27 odobrio fond za klimatsku štetu u siromašnim zemljama
Pregovori o klimi na COP27 u Egiptu završeni su dogovorom o stvaranju fonda za plaćanje siromašnijim zemljama za štetu izazvanu klimatskim promenama.
20.11.2022
Merenja plime i oseke u Veneciji prošlog vikenda bila su više od pola metra ispod normalnog nivoa, a neke lokacije su bile potpuno neprolazne nekoliko sati, čak i za čamce hitne pomoći.
Venecija je poznatija po svojim povremeno štetnim visokim plimama, koje su sve češće poslednjih godina. Najgori talas plime u više od 50 godina dogodio se 2019. godine, uzrokujući štetu od oko milijardu evra (1,1 milijardu dolara). Grad je kasnije počeo rad na projektu protiv poplava pod nazivom MOSE, za koji se očekuje da će biti završen do kraja 2023. godine.