Evropska komisija zabranila je zaposlenima korišćenje TikToka zbog zabrinutosti u vezi sa praksom prikupljanja podataka te aplikacije.
Zaposlenima je naređeno da izbrišu aplikaciju za kratke video-snimke sa mobilnih telefona i korporativnih uređaja, uključujući lične uređaje koji koriste provizijske aplikacije, potvrdio je portparol Komisije u četvrtak.
Zapadne vlade, uključujući SAD i Veliku Britaniju, postale su sve zabrinutije da TikTok predstavlja mogući rizika za nacionalnu bezbednost, a sve zbog njegove kineske matične kompanije ByteDance. Suspenzija EU usledila je nakon odluke američkog Kongresa krajem prošle godine da ograniči TikTok sa uređaja savezne vlade.
"Ova mera ima za cilj da zaštiti Komisiju od pretnji po sajber-bezbednost i akcije koje se mogu iskoristiti za sajber-napade na korporativno okruženje Komisije", napisala je izvršna ruka EU u saopštenju.
Zaposlenima je dat rok do 15. marta da izbrišu aplikaciju, navela je komisija u mejlu zaposlenima u četvrtak, u koji je Bloomberg imao uvid.
Portparol Komisije je rekao da je o suspenziji obavestila i druge institucije EU i da odluka nije rezultat bilo kakvog pritiska SAD.
"Razočarani smo ovom odlukom, za koju verujemo da je pogrešna i zasnovana na fundamentalnim zabludama", rekao je portparol TikToka. "Kontaktirali smo sa Komisijom da ispravimo situaciju."
TikTok stvara tri data centra u Evropi za skladištenje podataka lokalno, smanjenje pristupa zaposlenih podacima i minimiziranje protoka podataka van Evrope, dodao je portparol.
Evropska unija postaje sve agresivnija u svom pristupu prema TikToku. Nakon razgovora sa glavnim izvršnim direktorom TikToka Shou Zi Chewom u januaru, komesar za unutrašnje tržište Thierry Breton rekao je da će EU zabraniti platformu ako ne poštuje pravila o moderiranju sadržaja i podacima.
"Nećemo oklevati da usvojimo puni obim sankcija kako bismo zaštitili naše građane ako revizije ne pokažu punu usklađenost", napisao je Breton.
Izvršna potpredsednica Margrethe Vestager bila je opreznija u pogledu nametanja potpune zabrane platforme slično diskusijama u SAD, rekavši ovog meseca švedskim medijima da zabrana nije na stolu.
"Ako nekome zabranimo poslovanje u Evropi, potrebni su nam jaki razlozi", rekla je Vestager. "Sve dok se pridržavaju zakona, oni mogu da posluju u Evropi."
Holandska obaveštajna agencija takođe istražuje potencijalne rizike povezane sa državnim radnicima koji koriste TikTok na svojim telefonima. Francuski predsednik Emmanuel Macron takođe je izrazio zabrinutost zbog platforme i njenog uticaja na mlade korisnike.