Slovenačko ministarstvo zaštite životne sredine i prostora izdalo je ekološku dozvolu za proširenje Nuklearne elektrane Krško (NEK). Nakon kompletnog remonta elektrane u suvlasništvu Hrvatske elektroprivrede (HEP) i slovenačke GEN Energije, pripremljena je za rad dodatnih 20 godina, do 2043. godine, objavili su u ponedeljak na sajtu.
Nakon završene tehnološke nadogradnje, NEK ispunjava kriterijume definisane taksonomijom Evropske unije (EU) za dugoročni rad nuklearnih elektrana. U okviru Programa modernizacije nuklearne sigurnosti uloženo je 370 miliona evra, a sredstva su u jednakim iznosima obezbedili suvlasnici NEK-a, HEP-a i slovenačke GEN Energije, saopštio je HEP.
Očekuje se da će ove godine u elektrani biti završen i treći periodični bezbednosni pregled, kojim Uprava za nuklearnu bezbednost Republike Slovenije proverava da li elektrana može bezbedno da radi narednih deset godina, objavila je slovenačka radiotelevizija.
Opširnije
Odakle će Evropa dobiti dizel za 23 dana?
Dizel iz Rusije može biti zamenjen uvozom iz drugih država
13.01.2023
Zbog čega će 2023. biti energetski teža od 2022.
U svetskim političkim i stručnim krugovima sve više se šire glasovi da bi 2023. godina mogla biti energetski teža od prošle.
17.01.2023
Grejanje u Sarajevu jeftinije za 10 odsto, u Srbiji na vidiku samo poskupljenja
Grejanje na gas će u Sarajevu biti jeftinije za oko 10 odsto.
10.01.2023
Produženje rada NE Krško na osnovu dobijene ekološke saglasnosti ima strateški značaj za energetiku Hrvatske i Slovenije sa ekonomskog, energetskog i ekološkog aspekta. Naime, kako objašnjavaju stručnjaci, NE Krško je ekonomičan održiv izvor električne energije za hrvatski elektroenergetski sistem, koji zadovoljava međunarodne standarde u pogledu nuklearne sigurnosti. Iz HEP-a su više puta izjavljivali da podržavaju izgradnju NE Krško 2 i izražavali spremnost da u saradnji sa slovenačkim partnerima razgovaraju o mogućnostima ovog projekta. Isto je u proteklom periodu potvrdila i vlada Hrvatske.
Proces dobijanja ekološke saglasnosti zahtevao je angažovanje stručnog osoblja NEK-a, a u izradi dokumentacije, analiza i stručnih ocena, kao i izradi procene uticaja na životnu sredinu učestvovale su brojne naučne institucije iz Hrvatske i Slovenije. U cilju dobijanja ekološke saglasnosti, izvršena je prekogranična procena uticaja na životnu sredinu sa susednim zemljama u skladu sa ESPOO konvencijom: Hrvatskom, Italijom, Mađarskom i Austrijom, a dodatno i u Nemačkoj.