Srpski maloprodajni lanci nastavili su da povećavaju bruto marže u 2024. godini, u odnosu na prethodnu godinu. Oni su lane zabeležili sporiji rast prihoda od prodaje u poređenju sa prethodnim periodima, ali su uspešno povećali bruto marže, što ukazuje na nastavak spremnosti potrošača da prihvate prenos viših troškova na maloprodajne cene.
Ahold Delhaize Serbia, vlasnik lanaca Maxi i Shop&Go, ostvario je najviše prihode u apsolutnoj vrednosti, kao i najveći apsolutni rast. Međutim, Univerexport je zabeležio višu relativnu stopu rasta, za 2,4 procentna poena iznad Delhaizea. Ukupan rast srpskih trgovaca bio je viši od proseka peer grupe (grupe uporedivih kompanija) evropskih maloprodajnih lanaca, koja je u 2024. godini zabeležila rast prihoda od prodaje od 3,6 odsto.
Opširnije

Ruski Fix Price stiže u Srbiju, šta to znači za potrošače
Ruski trgovinski lanac Fix Price planira ulazak na srpsko tržište do kraja 2025. godine, donoseći koncept "fiksnih i nižih" cena.
21.03.2025

Potrošači protiv visokih cena - počinje sedmodnevni bojkot Delhaizea
Udruženje građana Efektiva poziva na sedmodnevni bojkot trgovinskog lanca Delhaize (Maxi i Shop&Go), koji će trajati od 24. februara do 2. marta.
24.02.2025

BBA analiza: Trgovci u Srbiji troškove nabavke robe prenose na krajnjeg kupca
Uvozne i proizvođačke cene prelile su se na krajnje kupce.
05.02.2025

Tužilaštvo ispituje kartelsko udruživanje četiri trgovinska lanca u Srbiji
Više javno tužilaštvo u Beogradu proverava da li u postupcima ova četiri privredna društva postoje elementi krivičnog dela
15.10.2024
Pored najbržeg rasta prihoda, Univerexport je ostvario i najveći rast bruto marže u odnosu na 2023. godinu. Ipak, Delhaize zadržava vodeću poziciju sa najvišom bruto i EBITDA maržom (10,5 odsto u odnosu na prosečnih 9,2 odsto). Kompanija Aman je i dalje najniže rangirana po bruto marži, koja je u 2023. godini bila gotovo upola manja u odnosu na Delhaize. Aman je, takođe, jedina kompanija sa nižom bruto maržom u poređenju sa evropskom peer grupom, koja je u 2024. zabeležila prosek od 21,5 odsto.
Sve analizirane srpske maloprodajne kompanije koje su objavile rezultate za 2024. godinu zadržavaju bolju EBITDA maržu od proseka evropske grupe uporedivih kompanija (sedam odsto u 2024. godini).
Tokom prošle godine maloprodajni lanci nastavljaju da beleže rast troškova po zaposlenima, koji je, ipak, usporio u odnosu na 2023. IDEA marketi su povećali broj zaposlenih za 13 odsto, što je najznačajniji rast u grupi, dok je taj broj u Delhaizeu stabilan.
U pogledu troškova zaposlenih, 2024. godina je obeležena nastavkom rasta, ali po usporenoj stopi u odnosu na 2023. godinu. IDEA marketi su zabeležili najviši rast broja zaposlenih u grupi (+13 odsto). Delhaize, koji je najveći poslodavac od analiziranih lanaca, zadržao je skoro nepromenjen broj zaposlenih u istom periodu. Zbog toga je IDEA jedina kompanija u grupi sa padom zarade po zaposlenom u 2024, što je delimično nadoknađeno najnižom stopom rasta ukupnih troškova zaposlenih. Lidl je do sada beležio najvišu prodaju zarade po zaposlenom.
Analizirane kompanije primenjuju različite modele širenja i upravljanja imovinom. Delhaize koristi strategiju sale & lease back, što potvrđuje prosečan godišnji rast (CAGR) troškova zakupnine od oko 18 odsto i istovremeni pad vrednosti zemljišta i objekata za približno tri odsto od 2021. do 2024. Nasuprot tome, Lidl se širi putem direktnog vlasništva nad objektima, sa prosečnim godišnjim padom troškova zakupnine od šest odsto i rastom vrednosti zemljišta i objekata (CAGR od 16 odsto). Aman beleži oštar pad troškova zakupa, uz umeren rast vrednosti sopstvene imovine, dok Univerexport istovremeno povećava i zakupnine i vrednost imovine.
Gledajući pokazatelje obrta, Delhaize ostvaruje najpovoljniji ciklus konverzije gotovine (CCC) u 2024, koji iznosi približno negativnih 60 dana, najviše zahvaljujući prosečnom broju dana plaćanja dobavljačima (DPO) od oko 97 dana. Lidl beleži najnepovoljniji CCC, usled kraćeg roka plaćanja dobavljačima i sporijeg obrta zaliha. U proseku, srpski trgovci imaju značajno kraći CCC od evropskih konkurenata, pretežno zahvaljujući dužem zadržavanju obaveza prema dobavljačima. IDEA u 2024. godini, u proseku, odlaže plaćanja dobavljačima približno 115 dana, što je gotovo duplo duže od proseka evropske peer grupe - oko 64 dana.
Iako su srpski maloprodajni lanci tokom 2024. godine zabeležili sporiji rast prihoda u odnosu na prethodne periode, uspešno su očuvali i dodatno unapredili profitabilnost. Rast bruto marži, koja ostaje iznad evropskog proseka, ukazuju na kontinuiranu sposobnost prebacivanja viših troškova na potrošače. Ukoliko ne dođe do makroekonomskih poremećaja, očekujemo se da će srpski trgovci zadržati prednost u profitabilnosti i efikasnosti u odnosu na evropske konkurente.