Centralna banka Kine (PBoC) smanjila je likvidnost u okviru bankarskog sektora drugi mesec zaredom, ostavljajući referentne kamatne stope na nivou na kojem su se do sada nalazile. PBoC je ovim pokušala da smanji pritisak na juan, koji je na udar došao zbog razlike u monetarnoj politici PBoC i Federalnih rezervi.
PBoC je ponudila 400 milijardi juana (oko 58 milijardi dolara) kroz svoje kredite na srednji rok, što se poklapa sa očekivanjima Bloomberg analitike. To bi trebalo da rezultira povlačenjem 200 milijardi juana u septembru. Nakon što je spuštena za 10 baznih poena u avgustu, kamatna stopa je ostavljena na 2,75 odsto.
Odluka centralne banke da opreznije pristupi relaksiranju monetarne politike rezultat je rizika u vezi sa odlivom kapitala nakon objavljenih podataka o inflaciji u Sjedinjenim Američkim Državama. Stopa rasta cena kod investitora je učvrstila uverenje da dolazi još jedno veliko podizanje kamatnih stopa u SAD. Pored toga, podaci su pokazali da je rast kredita usporio u mesecu iza nas, što je smanjilo potrebu za uzastopnim smanjenjima kamatnih stopa jer će druge stimulativne mere takođe doprineti privrednom oporavku.
"Bila bi prava retkost da PBoC smanjuje kamatne stope na dve uzastopne sednice, osim ako ne govorimo o velikoj krizi", smatra Xiaojia Zhi, ekonomista u filijali Credit Agricole CIB u Hongkongu. "Smatramo da će PBoC oklevati u daljem snižavanju kamatnih stopa u sledećem periodu, pogotovo ako uzmemo u obzir očekivanja da će Fed ubrzano zaoštravati monetarnu politiku, što donosi deprecijacijske pritiske za juan", dodaje.
Razlika u monetarnim politikama PBoC i Federalnih rezervi već je dovela do najvećeg godišnjeg pada juana od 1994. godine. Centralna banka Kine je sprovela niz operacija fiksiranja kursa juana, a smanjila je i neophodne rezerve banaka u stranim valutama kako bi ojačala juan. Valuta se i dalje nalazi blizu dvogodišnjeg minimuma na koji je pala prošle nedelje.
Manja likvidnost smanjiće pritisak na juan. Takođe, može da donekle umanji zabrinutost zbog viška gotovine u bankarskom sektoru.
Ima smisla da PBoC izvuče višak likvidnosti tim putem jer se ranije više oslanjala na strukturalna sredstva monetarne politike, rekao je Winson Phoon iz singapurske kompanije Maybank Securities Pte Ltd. Centralna banka će obezbediti još 200 milijardi juana kroz refinansiranje, saopštili su iz Državnog saveta Kine nakon sastanka održanog u utorak.
Umereno visoka inflacija omogućava PBoC da menja monetarnu politiku kako bi pospešila privredni rast. Zamenik guvernera Liu Guoqiang rekao je da je manevarski prostor odgovarajući i da PBoC ima dovoljno instrumenata na raspolaganju.
Prinos na kineske desetogodišnje državne obveznice bio je skoro nepromenjen u odnosu na prethodni dan i iznosio je 2,66 odsto. Vrednost juana pala je za 0,1 odsto na 6,9704 u popodnevnom trgovanju.
Privredni rast i prepreke
Projekcije privrednog rasta Kine smanjuju se od marta, kada su zvaničnici cilj postavili na 5,5 odsto. Analitičari u Bloombergovoj anketi se slažu da će privreda Kine porasti za 3,5 odsto ove godine. Na rast ne utiču samo zatvaranja zbog pandemije, već i kriza na tržištu nekretnina.
Međutim, zvanični podaci iz avgusta, koji će biti objavljeni u petak, verovatno će ukazati na slabiji rast u obimu industrijske proizvodnje, maloprodaji i investicijama. Zbog toga neki analitičari predviđaju da će PBoC još smanjiti kamatne stope.
Centralna banka i dalje ima prostora da poveća likvidnost u poslednjem tromesečju i smanji kamatne stope za 50 baznih poena kako bi dozvolila lokalnim jedinicama uprave da izdaju obveznice, navodi Zhi.
Analitičari sada izbliza prate da li će banke smanjiti kamate na kredite nakon što su prošle nedelje neke od glavnih državnih banaka smanjile kamate na depozite za stanovništvo.
"Ovo daje veću slobodu bankama da smanje kamate na kredite", rekao je Liu Peiqian, glavni ekonomista za kinesko tržište u banci NatWest Group Plc. On kao verovatan scenario vidi još jedno smanjenje petogodišnje kamatne stope za pet do 10 baznih poena u mesecima koji nam predstoje.