Stopa inflacije u Sjedninjenim Američkim Državama nastavila je da se kreće silaznom putanjom, pa su cene u avgustu na međugodišnjem nivou rasle za 8,3 odsto.
U odnosu na prošli mesec, cene su ostale skoro nepromenjene i rasle su za samo 0,1 odsto, pokazuju podaci državne statističke agencije US Bureau of labor statistics.
Nakon rekordnih 9,1 odsto u junu, stopa inflacije je pala na 8,5 odsto u julu. Iako se rast cena dodatno usporio, stopa inflacije je i dalje viša od očekivanja analitičara, koji su predviđali godišnji rast cena od 8,1 odsto.
Opširnije
Ekonomija UK oslabila više nego što se očekivalo
Povećanje od 0,2 odsto usledilo je nakon pada od 0,6 odsto u junu, saopštila je u ponedeljak Kancelarija za nacionalnu statistiku.
12.09.2022
Fed odlučan da završi posao s inflacijom, kaže Powell
Predsedavajući Federalnih rezervi rekao je da američka centralna banka neće odustati u naporima da obuzda inflaciju.
08.09.2022
ECB prvi put od 1999. podigla kamatne stope za 75 bp
ECB je ovim potezom nastavila da sledi stope ostalih velikih centralnih banaka koje su pre nje počele da podižu kamatne stope.
08.09.2022
Cene hrane su u odnosu na prošlu godinu povećane za 11,4 odsto, a u odnosu na jul su više za 0,8 odsto. Cene energenata su pale za pet odsto u odnosu na prethodni mesec, ali su i dalje ostali 23,8 odsto viši u odnosu na avgust 2021.
Stopa bazne inflacije je u avgustu rasla brže od ukupne, pa su tako cene posle isključenja cena hrane i energenata rasle za 0,6 odsto na mesečnom i za 6,3 odsto na godišnjem nivou.
Federalne rezerve SAD su od početka godine referentnu kamatnu stopu podigle za 225 baznih poena, pa ona sada iznosi 2,5 odsto.
U poslednja dva navrata cene zaduživanja podizane su za po 75 baznih poena, a većina analitičara iz Bloombergove ankete predviđa još jedno podizanje od tri četrvtine procentnog poena na sednici zakazanoj za 20. i 21. septembar.
Kako su iz Narodne banke Srbije ranije objasnili u odgovoru na pitanja Bloomberg Adrije, uvozna inflacija znatno utiče na porast cena u Srbiji, ali sama podizanja kamatnih stopa u SAD-u na finansijska tržišta u Srbiji ne utiču tako direktno kao promena stopa Evropske centralne banke (ECB).