Uz sve veću zabrinutost zbog rastuće inflacije i nestabilnosti tržišta, azijski bogataši postaju oprezni.
Sve više izbegavaju deonice i obveznice kako bi se fokusirali na vlastite kompanije ili imovinu koja se smatra sigurnijom, poput zlata i gotovine. U isto vreme, uglavnom su se klonili kriptovalute, koja se pokazala posebno nestabilnom.
"Ulagači iz APAC-a postaju sve konzervativniji u izgradnji svog portfelja i preusmeravaju se na 'sigurnije' alternative i privatnu imovinu, dok se sve više diverzifikuju izvan svojih lokalnih tržišta", napisao je u izjavi Vincent Magnenat, šef Lombard Odiera za Aziju. "Alokacija sredstava u digitalnu imovinu je izuzetno niska", dodao je na pres-konferenciji u sredu.
Pad vrednosti deonica tehnoloških kompanija i inflacija koja vrtoglavo raste urkost podizanju kamatnih stopa smanjili su za 1,4 biliona dolara kumulativno bogatstvo 500 najbogatijih ljudi na svetu u prvoj polovini 2022, prema Bloombergovom indeksu milijardera. To je preokret u odnosu na poslednje dve godine, kada je darežljivost centralnih banaka u borbi protiv efekata virusa korona pomogla u povećanju imovine i ličnog bogatstva među njima.
Porast inflacije i njene posledice na globalnu privredu najveća su briga za 77 odsto ispitanika, pokazalo je istraživanje Lombard Odiera. Polovina ih je zabrinuta zbog nestabilnosti tržišta, što je čak 56 odsto njih podstaklo na izraženiju diverzifikaciju. Bogati pojedinci u anketi takođe izbegavaju kriptovalute, a 83 odsto njih nema ulaganja u njima ili manje od pet odsto svog portfelja ulaže u takvu imovinu.
Zabrinutost zbog niske likvidnosti, naročito među starijim generacijama, nadvladava entuzijazam za privatnu imovinu, rekla je švajcarska banka. Čini se da ulagači u regiji veruju da im to dozvoljava da naprave strukturne promene na regulisan način i s kontrolom rizika, dodao je. Bogataši u Singapuru i Australiji predvode trend, a oko 60 odsto njih planira da poveća svoje alokacije na privatna tržišta.
Lombard Odier, koji upravlja fondovima od oko 358 milijardi švajcarskih franaka (363 milijarde dolara) na svetskom nivou, ispitao je više od 450 bogatih pojedinaca s prebivalištem u Singapuru, Hongkongu, Japanu, Tajlandu, Filipinima, Indoneziji, Tajvanu i Australiji između maja i juna.
"Zabrinutost zbog nedostatka vidljivosti, volatilnosti i spremnosti da se njima upravlja homogena je na svim tržištima i u svim starosnim grupama", rekao je Jean-Francois Aboulker, čelnik ćerke firme ove banke u Aziji , govoreći o pojedincima ultravisoke neto vrednosti.