Glavni ekonomista Swiss Re Jerome Haegeli u poslednje vreme mnogo je razmišljao o 15. avgustu 1971. godine.
Tog danaje , podseća Haegeli, američki predsednik Richard Nixon prekinuo epizodu popularne američke zapadne televizijske emisije "Bonanza" kako bi najavio kraj vezanosti za zlato, što je zauzvrat otvorilo više od pola veka globalizacije, fleksibilnih kurseva, otvorenog tržišta i silazni pritisak na inflaciju koji je pokrenuo glasine o njegovoj smrti.
Datum ističe jer je to bio početak ere koja sada završava, kaže Haegeli, koji je takođe radio u Švajarskoj nacionalnoj banci, uključujući i kao njen delegat u izvršnom odboru Međunarodnog monetarnog fonda.
''U usporenom snimku smo zahvaljujući šokovima u hrani, energiji i lancu snabdevanja'', rekao je u intervjuu u utorak. ''Potrebna su vam krizna vremena za promenu makrorežima.''
Novi sistem koji se pojavljuje mora nositi "duh Bretton Woodsa" i naglasiti saradnju među tvorcima politike širom sveta, rekao je, referišući se na konferenciju 44 zemlje iz 1944. koja je postavila temelje za posleratni dolarski standard, utemeljen na američkom obećanju da će pretvoriti dolare u zlato po 35 dolara po unci - sistem koji je Nixon na kraju suspendovao. Svaki novi poredak koji se pojavi mora bolje odgovoriti na potrebe i sposobnosti tržišta u nastajanju zajedno sa naprednijim ekonomijama, rekao je Haegeli.
Polazna tačka za čelnike centralnih banaka – uzdrmane u ponovnom kalibriranju inflacionih očekivanja usred ruske invazije na Ukrajinu – jeste ispunjavanje njihovog mandata stabilnosti cena, rekao je Haegeli.
Kreatori politike moraju se ponovno fokusirati na omogućavanje dugoročnih ulaganja - uz oživljavanje "realne ekonomije", s opipljivom imovinom poput infrastrukture koja ponovo stiče popularnost nakon 15 godina inflacije cena finansijske imovine. S tim u vezi, Haegeli je pohvalio Singapur za njegovu najavu ovog meseca o ponudi zelenih obveznica, za koju vidi da će se replikovati u drugim ekonomijama jer vlade traže više privatnog novca za usmeravanje u infrastrukturne projekte.
Dok je bivši centralni bankar prilično optimističan u pogledu svojih predviđanja o tome da će zvaničnici prihvatiti ovu novu eru u globalnoj ekonomiji - njegove kratkoročne prognoze o pristupu "povratka na osnove" koji je fokusiran na stabilnost cena, daleko su mračnije.
Haegeli i njegov tim očekuju dugotrajnu inflaciju, s inflacijom potrošačkih cena u SAD na oko tri odsto tokom sledeće decenije.
To će značiti "inflacionu recesiju" - više cene usred kontrakcije ekonomskog rasta - u celom svetu, čak i ako ne bude poput stagflacije u stilu 1970-ih, rekao je. I dok bi recesija trebalo da bude "prilično blaga" u SAD, predstoji puno ozbiljniji pad u Evropi, gde su cene prirodnog gasa oko 10 puta iznad normale.