Glavni ekonomista Swiss Re Jerome Haegeli u poslednje vreme mnogo je razmišljao o 15. avgustu 1971. godine.
Tog danaje , podseća Haegeli, američki predsednik Richard Nixon prekinuo epizodu popularne američke zapadne televizijske emisije "Bonanza" kako bi najavio kraj vezanosti za zlato, što je zauzvrat otvorilo više od pola veka globalizacije, fleksibilnih kurseva, otvorenog tržišta i silazni pritisak na inflaciju koji je pokrenuo glasine o njegovoj smrti.
Datum ističe jer je to bio početak ere koja sada završava, kaže Haegeli, koji je takođe radio u Švajarskoj nacionalnoj banci, uključujući i kao njen delegat u izvršnom odboru Međunarodnog monetarnog fonda.
''U usporenom snimku smo zahvaljujući šokovima u hrani, energiji i lancu snabdevanja'', rekao je u intervjuu u utorak. ''Potrebna su vam krizna vremena za promenu makrorežima.''
Novi sistem koji se pojavljuje mora nositi "duh Bretton Woodsa" i naglasiti saradnju među tvorcima politike širom sveta, rekao je, referišući se na konferenciju 44 zemlje iz 1944. koja je postavila temelje za posleratni dolarski standard, utemeljen na američkom obećanju da će pretvoriti dolare u zlato po 35 dolara po unci - sistem koji je Nixon na kraju suspendovao. Svaki novi poredak koji se pojavi mora bolje odgovoriti na potrebe i sposobnosti tržišta u nastajanju zajedno sa naprednijim ekonomijama, rekao je Haegeli.
Polazna tačka za čelnike centralnih banaka – uzdrmane u ponovnom kalibriranju inflacionih očekivanja usred ruske invazije na Ukrajinu – jeste ispunjavanje njihovog mandata stabilnosti cena, rekao je Haegeli.
Kreatori politike moraju se ponovno fokusirati na omogućavanje dugoročnih ulaganja - uz oživljavanje "realne ekonomije", s opipljivom imovinom poput infrastrukture koja ponovo stiče popularnost nakon 15 godina inflacije cena finansijske imovine. S tim u vezi, Haegeli je pohvalio Singapur za njegovu najavu ovog meseca o ponudi zelenih obveznica, za koju vidi da će se replikovati u drugim ekonomijama jer vlade traže više privatnog novca za usmeravanje u infrastrukturne projekte.
Bloomberg
Dok je bivši centralni bankar prilično optimističan u pogledu svojih predviđanja o tome da će zvaničnici prihvatiti ovu novu eru u globalnoj ekonomiji - njegove kratkoročne prognoze o pristupu "povratka na osnove" koji je fokusiran na stabilnost cena, daleko su mračnije.
Haegeli i njegov tim očekuju dugotrajnu inflaciju, s inflacijom potrošačkih cena u SAD na oko tri odsto tokom sledeće decenije.
To će značiti "inflacionu recesiju" - više cene usred kontrakcije ekonomskog rasta - u celom svetu, čak i ako ne bude poput stagflacije u stilu 1970-ih, rekao je. I dok bi recesija trebalo da bude "prilično blaga" u SAD, predstoji puno ozbiljniji pad u Evropi, gde su cene prirodnog gasa oko 10 puta iznad normale.
Za razliku od prvog mandata kada mesecima nije uspevao da popuni upražnjena mesta u svojoj administraciji, Trump je u drugi mandat ušao više nego spreman.
"Više nismo u tranzitivnom periodu, već imamo zdraviju ponudu na tržištu. To omogućava zaposlenima da pregovaraju bolje uslove“, kaže za Bloomberg Adriju Milan Bosnić, direktor Nacionalne službe za zapošljavanje.
Zasad nema kredibilne naznake da će se nešto promeniti u politici SAD, koja umesto da sprovede fiskalnu konsolidaciju povećava carine i samim tim ove projekcije MMF-a možemo pre nazvati optimističnim nego centralnim ili realističnim projekcijama za ovu godinu, kaže Nikola Altiparmakov.
Pad broja domaćih startapova delimično je posledica toga što su mnogi igrali na domaćem terenu – fokusirani na lokalne potrebe, nisu razvijali proizvode koji bi dobro prolazili van granica Srbije, saznaje Bloomberg Adria. Ovakav pristup, iako održiv na kratke staze, dugoročno zatvara vrata ka globalnom tržištu.
Najveći izvoz država je imala sa Nemačkom - 945,9 miliona evra, na drugom mestu nalazi se Bosna i Hercegovina - 498,7 miliona evra, a na trećem je Kina sa 470,9 miliona evra
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.