Singapur će prestići Australiju i imati najveći udeo milionera u Azijsko-pacifičkom regionu u okviru odrasle populacije do 2030. godine, prema izveštaju HSBC Holdingsa.
Očekuje se da će ovaj finansijski centar biti na vrhu liste u Aziji i Pacifiku, a slede Australija, Hongkong i Tajvan, navela je banka u izveštaju u utorak. Takođe se očekuje da će udeo milionera u te četiri zemlje biti veći od onog u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) do kraja decenije, navodi se u izveštaju.
Australija je bila najviše rangirana u regionu 2021. godine, dok je Singapur bio drugi, prema HSBC-u, koji nije naveo kako su se SAD držale za tu godinu.
Opširnije
Najbogatijim Rusima vikendice su utočište usred krize
Najbogatiji Rusi se sele iz svoje zemlje i traže druge destinacije za život i investicije.
09.07.2022
Najbogatiji čovek Singapura izgubio 80 odsto bogatstva
Pre nekoliko meseci Forrest Li, osnivač kompanije Sea Forrest, bio je najbogatiji čovek Singapura. Sada se smatra jednim od najvećih gubitnika.
17.05.2022
Finansijsko bogatstvo Azije premašilo je američko u periodu od globalne finansijske krize naovamo, saopštio je HSBC, a region takođe uključuje neke od najbrže rastućih ekonomija sveta. Prema izveštaju, Vijetnam, Filipini i Indija će verovatno svedočiti tome da će se broj odraslih koji poseduju bogatstvo od najmanje 250.000 dolara više nego udvostručiti do 2030. godine. Ipak, region je takođe dom milionima osiromašenih ljudi.
Projekcije bogatstva domaćinstava u izveštaju su koristile procene i projekcije za odraslo stanovništvo, prosečno bogatstvo po glavi stanovnika i nominalni bruto domaći proizvod po glavi stanovnika, naveo je HSBC.
U apsolutnim vrednostima, očekuje se da će kontinentalna Kina imati oko 50 miliona milionera do 2030. godine, a Indija bi mogla da primi više od šest miliona, saopštio je HSBC. To se svodi na oko četiri odsto odraslih u kontinentalnoj Kini i manje od jednog procenta odraslih u Indiji, navodi se u izveštaju.
"Prikaz rastućeg bogatstva Azije takođe baca svetlo na oblast društvenih resursa koji bi mogli da izvuku milione ljudi iz siromaštva", napisao je u izveštaju Frederic Neumann, glavni ekonomista za Aziju u HSBC-u. "Na kraju krajeva, regionu jedva da nedostaje kapitala, čak i ako je on neravnomerno raspoređen, kako između privreda tako i unutar njih."
-Uz pomoć Alexa Millsona.