Pre samo nekoliko meseci, Forrest Li, osnivač kompanije Sea Forrest, raspolagao je sa 22 milijarde dolara i bio najbogatiji čovek Singapura. Sada se, međutim, smatra jednim od najvećih gubitnika, i to zbog tržišnog sloma koji je ove godine zbrisao više od milijardu dolara neto vrednosti 500 najbogatijih ljudi sveta.
Niz nesrećnih okolnosti zadesio je osnivača kompanije Sea koja se bavi e-trgovinom, izradom igara i digitalnim finansijskim uslugama. Rasprodaja tehnoloških akcija, gašenje e-trgovine u Indiji i razočaravajući prihodi smanjili su američke depozite kompanije za više od 80 odsto u odnosu na oktobar, kada im je poslovanje bilo na vrhuncu. Li je i dalje bogat, a prema Bloombergovom indeksu milijardera, raspolaže sa 4,7 milijarde dolara, što je ipak nedovoljno da bude deo liste 500 najbogatijih na svetu.
Brokeri očekuju još loših vesti. Kompanija bi trebalo da objavi finansijski izveštaj za prvo tromesečje u utorak po podne, a procena Bloombergovih analitičara je da će u njemu biti iskazan gubitak veći od 740 miliona dolara. Sea je u zadnjem kvartalu prošle godine zabeležila veći neto gubitak zbog ubrzanog širenja kompanije.
Takvi rezultati razotkrivaju ranjivost brzog sticanja bogatstva u početnim fazama pandemije virusa korona, kada su tehnološki divovi profitirali od povećane potražnje za njihovim uslugama, a među njima i Sea sa svojom e-trgovinom i igrama. Nepovoljnim okolnostima treba dodati i povećanje kamatnih stopa i napetosti zbog rata u Ukrajini, koje takođe negativno utiču na tržište kapitala.
"Izazovi će za Sea u 2022. biti još i veći," rekao je Shawn Yang, direktor nezavisne istraživačke kompanije Blue Lotus Capital iz Hongkonga koja je 10. maja smanjila ciljanu cenu akcije sa 180 dolara na 105 dolara.
Yang je rekao i da bi e-trgovina, inače glavni izvor prihoda Lijeve kompanije, ove godine mogla da ostvari manje prodajne rezultate od predviđenih 8,9 do 9,1 milijardu dolara jer je konkurencija poput Alibabe sve veća, a potrošači se ublažavanjem epidemioloških mera vraćaju u fizičke radnje.
Iz kompanije Sea nisu želeli da komentarišu ove navode.
Osim Lija, rasprodaja tehnoloških akcija snažno je pogodila mnoge tehnološke preduzetnike koji su se obogatili početkom pandemije. Eric Yuan, izvršni direktor Zoom Video Communicationsa, izgubio je 4,4 milijarde dolara ove godine, a bogatstvo šefa Amazona Jeffa Bezosa, druge najbogatije osobe na svetu, manje je za gotovo 58 milijardi dolara. Nisu na gubitku samo milijarderi u tehnološkom sektoru. Otac i sin Ernie Garcia II i Ernie Garcia III, čija kompanija Carvana trguje polovnim automobilima, zajedno su izgubili 15 milijardi dolara.
Pad tržišne vrednosti Sea podstakao je u martu inače povučenog Lija da se obrati zaposlenima. U internom dopisu od 900 reči poručio im je da se ne boje i da, iako je pad bolan, to je kratkoročna bol koju treba istrpeti kako bi se maksimalno ostvario dugoročni potencijal.
Analitičari su uglavnom optimistični što se tiče Lijeve budućnosti, iako je cena akcije ovog meseca pala na dvogodišnji minimum. Od 38 Bloombergovih analitičara, 34 preporučuje kupovinu tih akcija. Vrednost kompanije mogla bi da se oporavi geografskim širenjem, smatra Nathan Naidu, analitičar Bloomberg Intelligencea.
Međutim, zasad je cena deonica volatilna. Nakon rasta od 32 odsto usred povećane trgovine tehnološkim akcijama u poslednja dva dana prošle nedelje, u ponedeljak je vrednost akcija Sea pala za 6,7 odsto. Ga Ye, jedan od suosnivača kompanije, izgubio je 4,3 milijarde dolara ove godine, a David Chen izgubio je status milijardera.
"Ekonomski uslovi, povećana zabrinutosti zbog iščekivanja Fedovog povećanja kamatnih stopa, rastuća inflacija i uticaj ruske invazije na Ukrajinu, jednostavno nisu dobri za ulaganja u rizičnu imovinu poput tehnoloških akcija", zaključio je Naidu.