Teretni brod Dali udario je u utorak u most Francis Scott Key u Baltimoru, što je dovelo do urušavanja mosne konstrukcije. Dok se i dalje čeka da celokupno osoblje sa plovila bude pronađeno, ekonomski stručnjaci pokušavaju da utvrde moguće posledice na privredu, budući da se očekuje da će katastrofa na mostu izazvati poremećaje i u vodnom i u drumskom saobraćaju.
Reč je o jednoj od najprometnijih luka na istočnoj obali Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i najvećoj luci za rukovanje automobilima i lakim kamionima u zemlji. Ona je prošle godine obradila 847.158 automobila i lakih kamiona, što je bilo najviše od bilo koje luke u SAD trinaestu godinu zaredom, prema navodima na internet stranici savezne države Merilend. Kroz nju su takođe prošle velike količine uvoznog šećera, gipsa i kafe, kao i izvezenog uglja.
Brod je u vlasništvu singapurskog Grace Ocean Privatea, firme koja pruža usluge vodenog transporta. Teretnim plovilom upravlja Synergy Marine Group, koji takođe ima sedište u Singapuru, a iznajmila ga je danska internacionalna firma Maersk, druga najveća kompanija za kontejnerski transport na svetu.
Opširnije
Most u Baltimoru se srušio pošto je brod udario u njega
Deo mosta Francis Scott Key u Baltimoru srušio se nakon što je u njega udario veliki brod u utorak rano ujutro, a više vozila je palo u vodu.
26.03.2024
Brodovi za Baltimor bi mogli da se preusmere ka Njujorku ili Nju Džerziju
Luke na istočnoj obali SAD spremne su za dodatne brodove ako urušavanje mosta u Baltimoru učini tamošnje terminale nedostupnim.
26.03.2024
Ovo je pet segmenata na koje bi nesreća mogla da ostavi drastičnije posledice:
Poslovanje same luke u Baltimoru
Sa suspendovanjem brodskog saobraćaja u luku i iz nje, te još nejasnim predviđanjima kada bi luka potpuno ponovo mogla biti otvorena, nameće se pitanje koliko će ovo oštetiti samo trgovinsko čvorište.
Prema navodima sa internet stranice savezne države Merilend, luka u Baltimoru generiše oko 15.300 radnih mesta direktno vezanih za samu luku i skoro 140.000 radnih mesta koji su na ovaj ili onaj način povezani sa lučkim aktivnostima.
"Odgovorna je plate vredne skoro 3,3 milijarde dolara, 2,6 milijardi dolara poslovnog prihoda i 395 miliona dolara državnog i lokalnog prihoda od poreza godišnje", saopšteno je sredinom prošle godine.
Opterećenje za druge luke
Kako navode poznavaoci prilika, kompanije su već počele da prebacuju pošiljke sa istočne na zapadnu obalu SAD, što pojačava šansu za preopterećenost i kašnjenja.
"Ovo će poremetiti rasporede brodova i opteretiti rad i kapacitete za rukovanje u drugim lukama kao što su one u Filadelfiji i Norfolku - što će dovesti do prelivanja zagušenja i kašnjenja koja bi mogla da potraju mesecima", rekao je Mirko Woitzik iz analitičke firme Everstream, preneo je Bloomberg.
Lars Jensen, osnivač Vespucci Maritimea, ocenio je da će ovo u proseku dovesti do povećanja obima od 10 odsto u lučkoj oblasti Njujork - Nju Džerzi i u luci Virdžinija u Norfolku. To će, kako je rekao, donekle dovesti do uskih grla i povećanja troškova, ali bi stvari trebalo da budu izvodljive.
Izvoz uglja
SAD su prošle godine izvezle oko 74 miliona tona uglja, a Baltimor je drugi po veličini terminal za tu robu. Stoga problemi u ovom trgovinskom čvorištu prete da poremete svetske lance snabdevanja energijom.
Urušavanje mosta verovatno će zaustaviti izvoz uglja na čak šest nedelja i blokirati transport do 2,5 miliona tona uglja, prema rečima izvršnog direktora kompanije za trgovinu ugljem Xcoal Energy & Resource Ernieja Thrashera, preneo je Bloomberg.
"Videćete malo preusmeravanja na druge luke, ali i druge luke su prilično zauzete", poručio je Thrasher i dodao da Baltimor isporučuje manje od dva odsto svetskog uglja koji se transportuje preko okeana, te da će rušenje mosta imati mali uticaj na cene na svetskom nivou.
Akcije povezanih firmi
Maersk je posle nesreće zabeležio pad akcija od čak osam odsto. Njegove deonice su oslabile za oko 30 odsto od početka godine, zbog previranja u Crvenom moru i smanjenja potražnje posle pandemije.
Takođe, u utorak su pale i akcije kompanija koje prevoze američki ugalj. Tako su deonice Consol Energyja oslabile za 9,9 odsto, a CSX-a za 3,1 odsto. Akcije rudarskih firmi Arch Resources i Peabody Energy pale su za 5,3, odnosno 2,8 odsto.
Očekuje se da će naredni dani takođe biti dinamični za akcije iz ovih sektora, kako se situacija u Baltimoru bude menjala.
Inflacija
Kolaps budi strepnje u pogledu inflatornog pritiska koji bi mogao da izazove. Pojedini stručnjaci ukazuju na to da SAD izdvajaju nedovoljno novca za infrastrukturne projekte, pa nesrećni slučaj sada pokreće pitanja o većoj potrošnji u oblasti infrastrukture, a samim tim i uticaju toga na inflaciju u zemlji.
Američki predsednik Joe Biden izjavio je da bi obnovu mosta trebalo da plati federalna vlada. "Moja namera je da federalna vlada plati kompletne troškove rekonstrukcije tog mosta i očekujem da će Kongres podržati moje napore."
Podsetimo, stopa inflacije u februaru u SAD je iznosila 3,2 odsto, a zvanične projekcije kažu da će bazni PCE indeks, omiljeno merilo inflacije Federalnih rezervi, ove godine rasti 2,6 odsto, nakon čega će u 2025. i 2026. godini usporiti na 2,2 i dva odsto. Centralni bankari očekuju da će referentna kamatna stopa na kraju ove godine iznositi 4,6 odsto, dok bi u naredne dve godine usporila na 3,9 i 3,1 odsto, a na dugi rok će iznositi 2,6 odsto, što je nešto više od decembarske projekcije.