Zvaničnici Federalnih rezervi mogli bi raspravljati o istorijskom povećanju stope za jedan procentni poen ovog meseca nakon što je još jedan žestoki izveštaj o inflaciji izvršio pritisak na centralnu banku.
"Sve je u igri", rekao je predsednik Feda Atlante Raphael Bostic novinarima nakon što su potrošačke cene u SAD porasle za 9,1 odsto brže nego što je bilo predviđeno do juna. Na pitanje da li to uključuje podizanje stopa za ceo procentni poen, on je odgovorio: "To bi značilo sve".
Investitori predviđaju da će Fed povećati kamatne stope za 100 baznih poena kada se sastane od 26. do 27. jula, što bi bilo najveće povećanje od kada je Fed počeo direktno da koristi kamate za vođenje monetarne politike početkom 1990-ih. Amerikanci su besni zbog visokih cena, a kritičari krive Fed za njegov početni spor odgovor.
Predsednica Feda Klivlenda Loretta Mester, govoreći u intervjuu za Bloomberg TV, odbila je da kaže da li se zalaže za povećanje na julskom sastanku, napominjući da je bilo važnih objavljivanja podataka u međuvremenu. Međutim, ona je rekla da nema razloga za podizanje stopa za manje od 75 baznih poena, što je već učinjeno prošlog meseca.
"Ono što ja pretpostavljam iz izveštaja – uopšte nije bilo dobrih vesti u tom izveštaju – jeste da inflacija ostaje na neprihvatljivo visokom nivou", rekla je ona. "Mi u Fedu moramo da budemo veoma promišljeni, sa namerom da nastavimo ovim putem podizanja naše kamatne stope dok ne dobijemo i ne vidimo ubedljive dokaze da je inflacija u padu."
Fed je agresivno krenuo protiv inflacije, nakon što je okrivljen za svoj prvobitno spor odgovor koji je uznemirio finansijska tržišta i povećao rizik da američka ekonomija ode u recesiju. I Bostic i Mester su se suprotstavili ideji kompromisa između inflacije i zaposlenosti, tvrdeći da moraju da obezbede stabilnost cena, čak i ako to šteti tržištu rada.
S obzirom na ubrzanje mesečne inflacije, ekonomisti u Nomura Securities International sada očekuju povećanje referentne stope Feda za pun procentni poen na predstojećem sastanku.
"Podaci sugerišu da se problem Feda sa inflacijom pogoršao i očekujemo da donosioci odluka reaguju povećanjem kamatnih stopa kako bi ojačali svoj kredibilitet", rekli su Aichi Amemiya, Robert Dent i Jacob Meyer iz Nomure.
Predsednik Feda Jerome Powell rekao je novinarima prošlog meseca nakon što je centralna banka podigla stope za 75 baznih poena, da je verovatno povećanje od 50 ili 75 baznih poena u julu. Većina njegovih kolega od tada je ili ponovila njegovu odluku ili podržala i jače povećanje.
Globalno zatezanje
Centralne banke širom sveta suočavaju se sa inflacijom bez presedana, što je dovelo do istorijskih povećanja kamatnih stopa od Mađarske do Pakistana. Banka Kanade je u sredu povećala stope za iznenađujući pun procentni poen usled strahovanja da decenijama visoki pritisci na cene postaju sve jači.
Američka centralna banka se okrenula agresivnom pooštravanju politike kako bi se suočila sa najvećom inflacijom u poslednjih 40 godina. Oni su prošlog meseca podigli stope za 75 baznih poena - najveće povećanje od 1994 - uprkos tome što su prethodno signalizirali da su na putu za manji pomak od pola poena.
"Morate staviti 100 baznih poena pomeranja na sto za jul“, rekao je Andrew Hollenhorst, glavni ekonomista Citigroupa. „Trebalo bi da svi budu prilično oprezni kada je reč o dostizanju vrha inflacije – pre nekoliko meseci vrh je trebalo da bude 8,3 odsto."
Zvaničnici Feda rekli su da žele da pređu na restriktivnu teritoriju, do raspona od 3,25 do 3,5 odsto do kraja ove godine, prema srednjoj projekciji iz kvartalnih ekonomskih projekcija objavljenih u junu. Fjučers tržišta u sredu su pokazala da investitori vide još veći raspon od 3,5 odsto do 3,75 odsto do kraja godine.
"Nakon onoga što se dogodilo u junu, ne isključujem ništa", rekao je Stephen Stanley, glavni ekonomista u Amherst Pierpont Securities. "Mislio sam da će Fed usporiti na tempo od 50 baznih poena po sastanku počevši od septembra, ali ako sledeća dva mesečna broja inflacije izgledaju kao u maju i junu, sve opklade su isključene."