Omiljeno merilo inflacije Federalnih rezervi Sjedinjenih Američkih Država ubrzalo je rast najviše još od maja, a porastao je i obim potrošnje, što bi moglo da znači da je u sledećim mesecima moguće još jedno podizanje kamatnih stopa.
Bazni indeks troškova lične potrošnje (bazni PCE indeks), koji isključuje volatilne kategorije hrane i energenata, u septembru je porastao za 0,3 odsto, pokazuje izveštaj Kancelarije za ekonomske analize SAD. Realna potrošnja je u toku poslednjeg meseca uvećana za 0,4 odsto.
Kombinacija rasta cenovnih pritisaka i otporne tražnje domaćinstava mogla bi da dovede do dodatnog povećanja kamatnih stopa Feda. Dok ekonomisti generalno očekuju da će se potrošnja smanjiti u narednim mesecima, zvaničnici Feda su upozorili da bi rast obima potrošnje mogao da ih natera da nastave da pooštravaju monetarnu politiku.
Opširnije
Privreda SAD u trećem kvartalu skočila najviše od 2021.
Američka privreda je porasla najbržim tempom u skoro dve godine, podstaknuta rastom lične potrošnje.
26.10.2023
Hipotekarne stope u SAD se približile osam odsto, dodatno smanjile tražnju
Indeks prijava za kreditiranje kupovine nepokretnosti Udruženja hipotekarnih bankara SAD (MBA) pao je za 2,2 odsto u nedelji koja je završena 20. oktobra.
25.10.2023
Akcije u SAD porasle zbog sezone zarada, Nasdaq 100 skočio jedan odsto
Američke akcije su se oporavile usred dobrih kompanijskih rezultata.
25.10.2023
Ipak, očekuje se da centralni bankari neće menjati kamatnu stopu na svom sastanku sledeće nedelje. Brz rast cena zaduživanja, a prinosi na 10-godišnje državne obveznice premašili su pet odsto prvi put u 16 godina ranije ove nedelje, nateraće Fed da ne brza sa odlukama.
Oblast za koju su zvaničnici posebno zabrinuti je inflacija u uslužnom sektoru. Inflacija usluga. bez stanovanja i energije, ubrzala je na 0,4 odsto, sa avgustovskih 0,1 odsto. Ukupni PCE indeks je porastao za 0,4 procenta, poguran višim cenama energije.
Tržište rada i dalje otporno
Potrošnja je rasla i u kategoriji robe i u uslugama, uključujući automobile, lekove na recept i međunarodna putovanja.
Najvažniji faktor za potrošnju domaćinstava je snaga tržišta rada, koje u ovom trenutku ostaje zdravo. Međutim, i drugi faktori, poput rekordnog rasta bogatstva domaćinstava i zaostale štednje iz vremena pandemije, takođe su odigrali ulogu.
Dok su zarade rasle za 0,4 odsto, realni raspoloživi dohodak je opao treći mesec zaredom. Kao rezultat toga, potrošači su štedeli manje da bi mogli da troše.
Stopa štednje je pala na 3,4 odsto, što je najniža stopa ove godine. Ovo bi moglo da znači da građani SAD neće moći da zadrže ovakav nivo potrošnje do kraja godine.
Podaci objavljeni ranije ove sedmice pokazali su da je ekonomski rast ubrzao na 4,9 odsto (međugodišnje) u trećem kvartalu, podstaknut najjačom potrošnjom od 2021. godine. Današnji podaci nude uvid u mogućnost da se taj nivo potrošnje zadrži.
U ovom kvartalu, analitičari predviđaju rast od samo 0,7 odsto, delom zbog sve većeg uticaja visokih kamatnih stopa na sposobnost domaćinstava da troše na velike stavke. Drugi faktori, uključujući nastavak otplate studentskog kredita i rat na Bliskom istoku, takođe bi mogli da uguše rast.