Vrednost svetske trgovine robama i uslugama u prvom tromesečju je dostigla rekordnih 7,7 biliona dolara, pokazuju najnoviji podaci koje je objavila Konferencija Ujedinjenih nacija o trgovini i razvoju (UNCTAD, United Nations Conference on Trade and Development). U odnosu na isti period prošle godine, porast ostvaren ove godine iznosi impresivni bilion dolara, dok je u poređenju sa poslednjim prošlogodišnjim kvartalom svetska razmena roba i usluga tek 250 miliona dolara viša.
Procenjuje se da se i do kraja juna nastavio rast svetske trgovine, ali po nižoj stopi, pišu u UNCTAD-u. Ističu da su impresivne brojke više posledica rasta cena nego stvarnog rasta količine. Mada je vrednost razmene u prvom kvartalu bila oko 30 odsto viša u odnosu na pretpandemijski period, odnosno 2019. godinu, količina razmene porasla je po puno nižoj stopi, od oko šest odsto. "Razlika između vrednosti i količina nastaje zbog rastućih cena roba i sirovina, posebno za energetiku i derivate", objašnjava se u saopštenju.
Ipak, "pozitivan trend za globalnu trgovinu mogao bi uskoro završiti", upozoravaju u UNCTAD-u. "Rastuće kamatne stope i ukidanje paketa ekonomske pomoći će u ostatku 2022. verovatno imati negativne posledice na količinu trgovine. Volatilnost u cenama robe i geopolitički faktori takođe će nastaviti da podižu nesigurnost u razmeni", preciziraju.
Kao glavne faktore koji će u ostatku godine uticati na razmenu roba i usluga izdvajaju: sporiji ekonomski rast od ranijih očekivanja, efekte rata u Ukrajini, rastuće izazove u svetskim logističkim lancima, trgovačke sporazume i trendove regionalizacije, tranziciju prema zelenoj svetskoj ekonomiji i rastuću zabrinutost oko održivosti duga.
Na sektorskom nivou vrednost robne razmene u prvom tromesečju je u svim sektorima osim trgovine prevoznim sredstvima i komunikacijskom opremom bila viša.