Najveći svetski klimatski fond dao je dosad najveću ponudu da podstakne privatne investitore da ulože novac na projekte za vodu u zemljama pogođenim klimatskim promenama.
Očekuje se da će 235 miliona dolara koje je Zeleni klimatski fond (GCF) uložio u sistem za ponovno korišćenje vode u Južnoj Africi pomoći u stvaranju programa od skoro 1,5 milijardi dolara. Program ponovne upotrebe vode vodiće državna Razvojna banka Južne Afrike.
Projekat je "prvi sa ovim obimom finansiranja za GCF u sektoru voda, kao i u program za vodu jedne zemlje", rekla je institucija sa sedištem u Inčeonu u Južnoj Koreji u odgovoru na upite u sredu. "Cilj je da se sektor voda, sa fokusom na otpadne vode, transformiše iz modela pretežno javnih investicija u model ulaganja privatnog sektora."
Opširnije
EU razmišlja o blokiranju sunca kako klimatski napori slabe
Blok će u sredu objaviti okvir za procenu bezbednosnih implikacija planete koja se brzo zagreva.
02.07.2023
Za Evropu bi 2023. mogla biti toplija od rekordne 2022.
Evropa je prošle godine imala najtoplije leto u istoriji, što je bilo uzrok hiljada smrtnih slučajeva, morskih toplotnih talasa i ekstremnih vremenskih prilika.
19.06.2023
Rajna počela da presušuje, predstoji teško leto
Reka Rajna već presušuje, a vodostaji su dovoljno niski da ograniče trgovinu.
17.06.2023
Novi šef Svetske banke: Moramo raditi brže, fokusirati se na klimatske promene
Novi lider Svetske banke rekao je da banka treba da ubrza vreme potrebno za odobravanje projekata, koje se sada proteže na dve do tri godine.
02.06.2023
Indija podložna ekstremnim vremenskim nepogodama usred globalnog zagrevanja
Indija će verovatno biti svedok ekstremnijih vremenskih pojava, uključujući intenzivne toplotne talase, jake poplave i jaku sušu.
15.02.2023
Srpske kompanije premalo koriste EU fondove za klimatske promene
Profesor Giuseppe Grossi, potpredsednik međunarodne mreže za javne finansije CIGAR vidi projekat "Horizon Europe" kao veliku priliku za srpske kompanije.
08.12.2022
Investicija naglašava sve veći fokus na snabdevanje vodom u sve sušnijim zemljama kao što je Južna Afrika, peta najsušnija nacija u podsaharskoj Africi. Iako je vodovodna infrastruktura u zemlji oštećena korupcijom i lošim upravljanjem, niz suša bez presedana doveo je Kejptaun i Gkeberhu, njegov drugi i peti po veličini grad na ivicu da ostane bez vode.