Mere inflacije koje američke Federalne rezerve pomno prate su se umirile u maju, a potrošnja stanovništva je stagnirala, što ukazuje da glavni motor američke ekonomije polako gubi zamah.
Indeks cena lične potrošnje je porastao za 0,1 odsto u maju, prema podacima Državnog sekretarijata za trgovinu objavljenim u petak. U odnosu na prošlu godinu, taj pokazatelj je usporio na najniži tempo u više od dve godine.
Potrošnja stanovništva ostala je gotovo nepromenjena nakon revidiranog rasta od 0,2 odsto u aprilu. Od februara do maja, potrošnja domaćinstava se praktično zaustavila nakon početnog porasta tokom početka godine. Potrošnja na proizvode je opala, dok su izdaci za usluge porasli.
Opširnije
Najveće banke SAD prošle Fedov stres-test
Novi parametri nisu obavezujući uslov, već smernice za dalje testove.
29.06.2023
Kompanije u SAD nastavile da kupuju opremu
Najviše se naručuju mašine, električna oprema i motorna vozila.
27.06.2023
SAD će izbeći recesiju, ali će inflacija ostati uporna
U prethodnoj anketi pad privredne aktivnosti očekivao se već u drugom kvartalu.
23.06.2023
Indeks koji isključuje cene hrane i energije, takozvani bazni indeks cena PCE (Personal Consumption Expenditures Price Index) porastao je za 4,6 odsto od maja 2022. To se poklapa s godišnjim podacima od kraja 2022. i pokazuje minimalno olakšanje od visokog pritiska cena. Ekonomisti smatraju da je to bolji pokazatelj bazne inflacije.
Pokazatelji iz izveštaja Federalnih rezervi, koje posebno prati predsednik Jerome Powell, pokazuju ohrabrujuće usporavanje. Inflacija usluga, isključujući stambene i energetske usluge, porasla je za 0,2 odsto u maju u odnosu na prethodni mesec, što je najmanji napredak od jula prošle godine prema proračunima Bloomberga. Ta mera je porasla za 4,5 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Obveznice i fjučersi na američke akcije beleže rast. Investitori i dalje očekuju da će Fed nastaviti sa povećanjem kamatnih stopa na sastanku sledećeg meseca.
Iako postoje neki znaci napretka u podacima o inflaciji, stopa ostaje daleko iznad cilja Feda od dva odsto. S obzirom na to, zvaničnici centralne banke su nagovestili da očekuju da će morati da povećaju kamatne stope još dva puta ove godine - potencijalno počevši na sastanku sledećeg meseca.
Slabost potrošnje građana je u kontrastu sa nedavnim podacima koji su inače prikazivali sliku otporne ekonomije, a ne one koja je na ivici recesije. To je uglavnom zbog jakog tržišta rada.
Izveštaj ukazuje na sporiji rast potrošnje domaćinstava u drugom kvartalu, rekla je Rubeela Farooqi, glavna američka ekonomistkinja u kompaniji High Frequency Economics.
"Za Fed, smanjenje potrošnje će biti dobra vest, kao i usporavanje inflacije", rekla je Farooqi. "Međutim, ovi razvoji verovatno neće promeniti kratkoročni put njihove politike, jer su zvaničnici posvećeni stavu da kamatne stope treba dalje povećavati, prema restriktivnoj politici."
Šta Bloomberg Economics kaže...
"Podaci o ličnom dohotku i izdacima u maju pokazuju postepeno popuštanje veze između rasta dohotka i inflacije. To nas čini skeptičnim u vezi sa potrebom da Fed poveća kamatne stope za punih 50 baznih poena kako je prikazano u najnovijem scenariju."
- Stuart Paul, Eliza Winger i Jonathan Church
Niska nezaposlenost i stabilan rast plata omogućili su mnogim Amerikancima da i dalje troše na razne robe i usluge uprkos visokim cenama. Međutim, drugi imaju poteškoca. Postoje znaci da domaćinstva sve više koriste kreditne kartice kako se višak ušteđevine iz pandemije smanjuje, a stopa kašnjenja u plaćanju raste.
Ta ranjivost ispod površine, zajedno s očekivanjem da će se uslovi kreditiranja dalje pooštriti, predstavlja ključnu pretnju za ekonomski rast.
Smanjenje realne potrošnje na dobra odražava pad kupovine motornih vozila, pokazuje izveštaj. Potrošnja na usluge je porasla zbog većih izdataka za međunarodna putovanja i transport. Realni raspoloživi dohodak je porastao za 0,3 odsto nakon pada prethodnog meseca. Bez prilagođavanja za cene, prihodi su porasli za 0,4 odsto. Plate su porasle za 0,5 odsto, najviše od početka godine.
Izveštaj o zapošljavanju za jun, koji će biti objavljen sledeće nedelje, biće jedno od drugih važnih izdanja koja će Fed imati pre sastanka zakazanog za 25-26. jul. Zvaničnici će takođe dobiti ažurirane podatke o potrošačkim i proizvođačkim cenama, kao i o maloprodaji.
Stopa štednje je porasla na 4,6 odsto, najviše od januara 2022, što ukazuje da Amerikanci postaju oprezniji u svojim potrošačkim navikama.