Proizvodnja nafte u Ekvadoru će se verovatno potpuno zaustaviti u roku od 48 sati ako se nastavi sa blokadama puteva i vandalskim uništavanjem naftnih bušotina, navelo je Ministarstvo energetike u saopštenju.
Antivladini protesti pokrenuti 13. juna rizikuju zatvaranje naftne industrije bivše članice OPEC-a jer "zbog vandalskih delovanja, preuzimanja bunara i zatvaranja puteva, procesi snabdevanja i obezbeđivanje količine dizela neophodne za održavanje rada nisu bili mogući".
Od nedelje, proizvodnja je pala za više od 50 odsto, ispod prosečnih 520.000 barela dnevno koje je Ekvador vadio sa svoje teritorije Amazona pre nego što su protesti počeli. Ukupno 1.176 naftnih bušotina je prinuđeno da obustavi pumpanje.
Predvođeni krovnom organizacijom CONAIE, demonstranti traže veće subvencije za gorivo, moratorijum na nove naftne i rudarske projekte i usporavanje privatizacije državne imovine usled šire kritike plana konzervativnog predsednika Guillerma Lassoa da revidira ekonomske poteze uz podršku Međunarodnog monetarnog fonda.
Ekvador je već preventivno proglasio višom silom ugovore o nafti kako bi izbegao penale zbog nemogućnosti isporuke zakazanih isporuka. To je druga viša sila od 12. decembra nakon što je erozija zapretila da pokida njena dva naftovoda. Proizvodnja nafte pala je na najniži nivo od 101.700 barela tokom tog događaja, najniže od januara 2010.
Problemi sa proizvodnjom umanjili su finansijsku dobit koju sadašnje visoke cene nafte obezbeđuju administraciji.
Uprkos domaćim i međunarodnim pozivima u nedelju, uključujući poziv pape, da vlada pregovara sa domaćim liderima, predsednik CONAIE Leonidas Iza odbio je ponude da razgovara o zahtevima organizacije.
Ranije je najavljeno i glasanje o pokušaju opozicije da opozove Lassoa, a više političkih partija poručilo je da će stvar verovatno propasti.