Rusija je poslala drugu pošiljku sirove nafte na Istok kroz arktički krug prema Kini, a ovo je ruta koja bi jednog dana mogla zemlji da omogući brži put do kupaca u Aziji.
"Vasily Dinkov", specijalizovani tanker za razbijanje leda, putuje Severnim morskim putem nakon što je krajem prošlog meseca utovario naftu iz skladišnog tankera usidrenog u Murmansku, pokazuju podaci o praćenju plovila koje je prikupio Bloomberg. Brod, koji je vukao relativno mali teret, prešao je severnu obalu Rusije i prošao kroz Beringov moreuz, a tokom vikenda prolazio je pored Aljaske. Trebalo bi da stigne u kinesku luku Rižao 17. novembra.
Ruta uključuje putovanje od 3.300 milja preko vrha Rusije i kroz neke od najtežih uslova plovidbe na planeti gde su sante leda i uslovi smrzavanja uobičajeni. Međutim, ova ruta je najkraći prolaz između Evrope i istočne Azije, za koji je potrebno upola manje vremena da se stigne do Kine iz ruskih baltičkih luka nego konvencionalnom rutom kroz Suecki kanal.
Opširnije
NIS spreman za osmi paket sankcija EU, kažu da ima dovoljno nafte
NIS je obezbedio dovoljno nafte za rafineriju u Pančevu, rečeno je na sastanku predstavnika kompanije i resornog ministarstva.
08.11.2022
Dok broj zaraženih u Kini raste, cena nafte pada
Cena nafte na svetskom tržištu je pala dok su investitori odmeravali obnovljenu posvećenost Kine striktnoj politici borbe protiv kovida.
08.11.2022
Više cene nafte donele i veći profit Saudi Aramcu
Neto dobit kompanije je porasla za oko 40 odsto na godišnjem nivou u trećem kvartalu i iznosila je 42,4 milijarde dolara.
01.11.2022
Biden će tražiti od Kongresa uvođenje dodatnih poreza naftašima
Predsednik SAD Joe Biden će pozvati Kongres da razmotri uvođenje poreza na ekstraprofit za naftne i gasne kompanije, tvrdi zvaničnik Bele kuće.
31.10.2022
Saudijska Arabija se izdvaja u svetu sumornih prognoza
Pesimizam zbog trenutne svetske situacije je u centru pažnje dok se finansijski lideri okupljaju u Saudijskoj Arabiji ove nedelje.
28.10.2022
Nejasno je koliko će se logističko podešavanje pokazati značajnim za Rusiju, a to će zavisiti od razvoja vremenskih uslova. Do sada je većina nacionalne proizvodnje iz Arktičkog mora sakupljana na tankerima za skladištenje u Murmansku, a zatim se utovarivala na veća plovila. Te isporuke išle su uglavnom ka Evropi, a trgovina će se zaustaviti u narednim nedeljama jer Evropska unija zabranjuje većinu pomorskog uvoza iz Rusije od petog decembra.
"Vasily Dinkov" je veoma napredan brod sa specijalizovanim trupom za razbijanje leda i postoji samo osam takvih koji mogu da obave takva putovanja, kaže Richard Matthews, šef istraživanja u E.A. Gibson Shipbrokers u Londonu. Kao takva, ruta ne bi bila naročito održiva pre leta.
"Malo je verovatno da bi bilo kakve značajne količine mogle biti isporučene ovom rutom do leta", rekao je on.
To što se isporuka odvija je podsetnik kako svet postaje topliji. Svetski lideri se okupljaju u Egiptu u naredne dve nedelje kako bi razgovarali o načinima borbe protiv klimatskih promena.
Severni morski put tokom leta od vitalnog značaja
Brod je jedan od tri flote koja je napravljena posebno za prevoz sirove nafte sa izvoznog terminala Varandey PJSC Lukoil do Murmanska. Korišćenje broda za transport sirove nafte u Kinu će ga skinuti sa svojih uobičajenih dužnosti na čak osam nedelja.
Kina je povećala količinu sirove nafte koja se uvozi iz Rusije, ali će pomorska logistika kao odgovor na zabranu Evrope morati pažljivo da planira. Isporuka u Aziju preko Sueckog kanala značiće daleko duža putovanja nego što je to bio slučaj do sada, što će povećati potražnju za plovilima.
Viktor Katona, vodeći analitičar sirove nafte u kompaniji Kpler, naftnoj analitičkoj kompaniji, rekao je da će Severni morski put biti od vitalnog značaja kada dođe leto.
"Evropa je već zatvorena", rekao je on. "Ako ne kupuju, zašto obilaziti ceo univerzum ako možete koristiti Severni morski put da stignete do Kine za 20 dana."
Dalje topljenje leda samo poboljšava dostupnost Azije svake godine, otvarajući je sve više za trgovački saobraćaj, ali i rizike po životnu sredinu.
Državni ruski energetski gigant Rosneft mogao bi da poveća količinu sirove nafte koja je dostupna za prelazak Severnim morskim putem. Njegov projekat Vostok Oil sastoji se od nekoliko naftnih polja na dalekom severnom poluostrvu Rusije, a procenjuje se da će proizvoditi 500.000 barela dnevno do 2024. U toku je izgradnja naftnog terminala u luci Sever Bay koji će obezbediti isporuku nafte iz Vostok Oil, navodi Rosneft u saopštenju za javnost, što ga čini najvećim terminalom za trgovinu naftom u Rusiji.
Prva isporuka nafte Severnim morskim putem obavljena je 2019. Od tada je, prema rečima Viktora Katone, nije bilo.
Dok kraća putovanja smanjuju emisije, ruta izaziva zabrinutost za životnu sredinu da će veći saobraćaj kroz Arktik povećati zagađenje iz dimnjaka tankera. Kada čađ potamni površinu leda, ona ubrzava proces zagrevanja apsorbujući više sunčeve energije.
Nesreće na Arktiku bi takođe bile problematičnije nego inače zbog udaljene lokacije i nedostatka lokalnih sposobnosti za reagovanje na izlivanje.
"Nisam siguran kako biste počistili izlivanje nafte u tom delu sveta", rekao je Matthews.
- U pisanju teksta pomogla Dina Khrennikova.