Minimalna zarada u Srbiji od sledeće godine iznosiće 230 dinara po satu, odnosno 40.020 dinara. To je izjavio ministar finansija Siniša Mali nakon sednice Socijalno-ekonomskog saveta (SES) i dodao da je to najveće povećanje minimalne zarade do sada, od 14,3 odsto.
Ministar je naveo da povećanje minimalne zarade povećava trošak poslodavaca za ukupno 41 milijardu dinara, odnosno 350 miliona evra godišnje.
Zbog toga će od prvog januara, kako je najavio, neoporezivi deo zarade iznositi 20.712 dinara, a biće umanjen i doprinos za penziono i invalidsko osiguranje za jedan procentni poen, prenela je Beta.
"U tom slučaju bismo se lakše sporazumeli, ali to je stvar koja zahteva podršku Vlade", izjavio je on.
Mali je istakao da će inflacija naredne godine biti oko 8,7 odsto i da povećanje minimalne zarade donekle pokriva povećanje inflacije.
"Stimulišemo i motivišemo poslodavce da zapošljavaju nove radnike. Stopa nezaposlenosti je istorijski najniža do sada i iznosi 8,9 odsto. Javni dug Srbije je 54,7 odsto", rekao je Mali. Dodao je da će prosečna plata sledeće godine biti 706 evra.
Ministar je najavio nov paket mera pomoći građanima u narednom periodu.
Predsednik Unije poslodavac Srbije Nebojša Atanacković potvrdio je za Bloomberg Adria TV da konsenzus u SES-u nije podstignut i da su sindikati ostali dosledni u mišljenju da je povećanje od 14 odsto premalo.
"Prema mišljenju Vlade i poslodavaca, oni su tražili suviše veliko povećanje. Ako bi minimalna zahteva bila 50.000, to bi bilo povećanje od 43 odsto, što nijedna privreda ne bi mogla da prihvati, bez obzira na inflaciju", rekao je on i dodao da se unapred znalo da Socijalno-ekonomski savet neće doći do konsenzusa.
On je dodao da se pri povećanju minimalne zarade povećavaju i sve ostale zarade, ali da bi usled visoke inflacije, "možda bilo korektnije da se o povećanju minimalne zarade raspravlja dva puta godišnje".
Šta su očekivali sindikati
Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orlović rekao je da je minimalna potrošačka korpa koju su juče kupili, a danas predstavili ispred Palate "Srbija" predstavnici sindikata, koštala više od 50.000 dinara i da minimalna zarada ne može da je obezbedi.
"Kada gledate tu korpu, ona je ponižavajuća, u njoj ima najviše hleba. Za obrazovanje u toj korpi izdvojeno je 128 dinara, a to je jedna i po sveska za školu", rekao je Orbović.
Predsednica Ujedinjenih granskih sindikata Nezavisnost Čedanka Andrić rekla je da ponuda vlade u vezi sa minimalnom zaradom nije beznačajna u procentualnom smislu, ali da nije dovoljna, kao i da na sednici SES-a nisu prihvaćeni zahtevi reprezentativnih sindikata da se minimalna zarada utvrđuje dva puta godišnje.
Reprezentativni sindikati su tražili da se minimalna zarada do kraja godine poveća na 43.000 dinara, a da se za narednu godinu utvrdi nova vrednost.