Visoka inflacija naterala je svetske centralne banke da ubrzaju proces zaoštravanja svojih monetarnih politika. Tako su Federalne rezerve Sjedinjenih Američkih Država na prethodna dva sastanka podigle referentnu kamatnu stopu za po 75 baznih poena. Evropska centralna banka (ECB) će, kako predviđaju analitičari, na današnjem sastanku slediti primer Feda nakon što je na prethodnoj sednici odlučila da kamatne stope podigne, neočekivano, za pola procentnog poena.
Opširnije
Slede odluke ECB i NBS - koja je bitnija za Srbiju?
Da je odluka ECB bitnija od odluke NBS, smatra profesor ekonomije Slaviša Tasić.
07.09.2022
Fitch Ratings zadržao rejting Srbije na nivou BB+
Agencija Fitch Ratings zadržala je rejting Srbije na nivou BB+, što je jedan nivo do investicionog rejtinga, saopštila NBS.
20.08.2022
NBS brani stav relativne stabilnosti kursa
Povodom izjava pojedinih ekonomista da se u Srbiji sprovodi defakto fiksni kurs, NBS kaže da takve izjave nisu istinite.
19.08.2022
Savić: Restriktivnost NBS blaga
Predsednik Saveta guvernera Narodne banke Srbije Nebojša Savić izjavio je da je restriktivnost NBS u odgovoru na inflaciju blaga, a da li će ona biti veća ili manja zavisi od inflatornih očekivanja.
18.08.2022
Kako stvari stoje, Narodna banka Srbije (NBS) neće krenuti stopama te dve centralne banke. Iako stopa inflacije u Srbiji, koja je u julu dostigla 12,8 odsto, za više od tri procentna poena premašuje inflaciju u evrozoni i SAD, NBS se neće odlučiti za drastičnija povećanja svoje referentne kamatne stope, smatraju analitičari Bloomberg Adrije.
"Očekujemo da će i u četvrtak NBS podići kamatnu stopu za 25 baznih poena, što se poklapa sa Bloombergovom anketom gde većina ispitanih ekonomista predviđa identičan rast", navodi se u izveštaju našeg analitičkog tima.
Kupovina deviza ključna
Priznajući činjenicu da je rat u Ukrajini pogoršao inflatorne pritiske koji po pravilu podstiču centralne banke na veća podizanja kamatnih stopa, iz analitičkog tima ukazuju na to da NBS preduzima druge mere zbog kojih podizanje kamatnih stopa ne mora biti drastično.
"S druge strane, dinar je zasad pod blagim aprecijacijskim pritiscima, koje NBS umanjuje kupovinom deviza na tržištu i to ublažava potrebu za oštrijim podizanjem kamatnih stopa", pojašnjavaju naši analitičari.
"Međutim, ne treba zanemariti da se odnedavno obnavlja nestabilnost na svetskim tržištima kapitala, što će u narednom razdoblju biti u fokusu zbog potrebe za održavanjem stabilnosti finansijskih sistema", upozorava analitički tim Bloomberg Adrije.
Inflatorni pritisci rastu
Iako ga analitičari ne očekuju, eventualni brži rast kamatnih stopa bi se mogao opravdati rastućim inflatornim pritiscima. Iz NBS su sredinom avgusta saopštili da bi stopa inflacije u septembru mogla dostići 14 odsto, a da se vraćanje u granice cilja (1,5 odsto do 4,5 odsto) može očekivati u prvoj polovini 2024. godine.
"Inflatorni rizici su izrazito narasli zbog rata u Ukrajini", rekao je za Bloomberg Adriju ekonomista Saša Đogović, i dodao da je podizanje referentne kamatne stope za 50 baznih poena moguće. "Nemam posebno definisana očekivanja osim da će nastaviti da rastu", odgovorio je Đogović na pitanje o očekivanjima u vezi sa sledećim koracima NBS i ECB. "Koliko? Videćemo", zaključuje naš sagovornik.
Centralna banka Srbije je od početka godine referentnu kamatnu stopu ukupno podigla za dva procentna poena. Prva tri povećanja, u aprilu, maju i junu, iznosila su 50 baznih poena, dok su u julu i avgustu cene zaduživanja podizane za po četvrtinu procentnog poena. Referentna stopa trenutno iznosi tri odsto.
Kako je sredinom avgusta za Bloomberg Adriju ocenio predsednik Saveta guvernera NBS Nebojša Savić, restriktivnost NBS je trenutno blaga, i dodao da će stepen restriktivnosti zavisiti od inflatornih očekivanja.