Poskupljenje električne energije za građane od prvog septembra već je najavljeno, a poslednjih dana sve su brojniji glasovi koji najavljuju da bi sličan scenario mogao da pogodi i privredu. Ako ne od septembra, onda od oktobra, kada počinje zimska sezona.
Iako zvanične potvrde još nema, kraj avgusta je rok kada ističe odluka Vlade Srbije da cena struje za privredu ostane ograničena na 75 evra po megavat-satu. Ta cena na snazi je od početka godine, tokom koje su cene energenata na svetskom tržištu doživele veliki rast, što bi uz velike izdatke EPS-a za uvoz skupe struje moglo da ide u prilog poskupljenju za privredu.
I dok iz JP EPS za Bloomberg Adriju kažu da nisu dobili preporuku Vlade Srbije o visini cene struje za privredu od prvog septembra, predstavnici privrede za naš medij tvrde da imaju informacije da će struja za preduzeća biti uvećana sa 75 na 95 evra po megavat-satu.
Predsednik Nadzornog odbora Udruženja "Zaštitnik preduzetnika i privrednika" Aleksandar Bogdanović rekao je za Bloomberg Adriju da imaju informaciju da će Vlada Srbije predložiti EPS-u da cena struje bude veća za 20 evra po megavat-satu.
Ističe da nije potpuno izvesno da će to poskupljenje biti od prvog septembra, ali da se privrednici pripremaju i na to. Verovatnije je, kako kaže, da će veće cene struje za privredu biti od prvog oktobra, kada se pređe na zimsku tarifu.
Bogdanović kaže da je povećanje struje za privredu od čak 30 odsto veliki problem za privredu, uz naglasak da bi to povećanje moglo da pogura rast cena i inflaciju. Dva načina da se nadomesti veći trošak struje za privrednike jesu, dodaje Bogdanović, ili veći računi za građane ili investicije privednika u energetski efikasne uređaje i mašine.
Međutim, Bogdanović upozorava da su takve investicije rizik, jer se postavlja pitanje "da li će doneti željeni efekat, a da ne izazovu katastrofu na drugom mestu".
Mihajlović: Razmatra se povećanje struje za privredu
Povodom mogućeg povećanja struje za privredu u petak je govorila i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović koja je, kao i EPS, istakla da Vlada Srbije nije donela odluku o povećanju cene struje, ali da se to razmatra.
"Kod nas je trenutna cena za privredu, za komercijalno snabdevanje, 75 evra po megavat-času, a u Evropi između 540 i 640 evra, što znači da je oko osam puta jeftinije kod nas, što nije održivo, i razmatramo, zajedno sa EPS-om, da li će i u kom periodu doći do povećanja, ali odluka svakako još nije doneta", izjavila je ona.
Napomenula je da restrikcije struje tokom predstojeće zime neće biti, jer se država trudi na sve načine da obezbedi dovoljno energenata. Mihajlović smatra da će Srbiji biti potrebno mogo više novca od procenjenih 3,5 milijardi evra za uvoz gasa, uglja, struje.
"Nije pitanje hoće li biti struje, već po kojoj ceni, jer je danas cena struje 702 evra za megavat-čast, cena gasa je 3.200 evra. Razgovaramo i sa Mađarskom i sa Azerbejdžanom o nabavci struje po povoljnijim cenama do kraja marta", rekla je Mihajlović.
Cene struje nastavljaju da obaraju rekorde
Nemačke referentne cene struje za sledeću godinu porasle su u petak iznad 800 evra, što je 10 puta više nego u istom periodu prošle godine.
Cene struje skoro svakodnevno obaraju rekorde, jer Rusija ograničava snabdevanje prirodnim gasom uoči ključnog zimskog grejnog perioda. Rekordan porast troškova energije podstiče inflaciju i ugrožava finansije domaćinstava i preduzeća širom Evrope.
Evropske vlade počele su da preduzimaju drastične korake u ograničavanju upotrebe energije, kao što je zabrana spoljašnjeg osvetljenja za zgrade u Nemačkoj i snižavanje temperature grejanja u zatvorenom prostoru.
EPS se zbog uvoza energenata bori sa likvidnošću
Izveštaj o poslovanju EPS-a u prvoj polovini godine pokazuje da je kompanija taj period završila sa neto gubitkom od 49,2 milijarde dinara. Loš kvalitet uglja koji se proizvodi u Srbiji, kao i to što novi kopovi za iskopavanje uglja nisu pripremljeni na vreme, primorali su EPS, usred najveće energetske krize, da uvozi energente, i to po enormno visokim cenama.
To su neki od glavnih razloga kojima EPS pravda gubitak. U izveštaju se navodi da su poslovni prihodi u tom periodu iznosili 176 milijardi dinara, ostvareni, pre svega, prodajom struje. Međutim, to nije bilo dovoljno da se pokriju poslovni rashodi koji su dostigli 213,7 milijardi dinara.
Pored povećanog uvoza energenata, njihovih sve većih cena na tržištu, jedan od razloga koji je, takođe, loše uticao na poslovanje EPS-a jesu niske cene struje po kojima EPS prodaje građanima i privredi. Na primer, u junu ove godine EPS je kupovao struju po ceni od 236,79 evra po megavat-satu, a prodavao po prosečnoj ceni od 67,52 evra po megavat-satu.
Od prvog septembra cena struje za domaćinstva biće uvećana za 6,5 odsto, što će račune uvećati za oko 230 dinara.
Iz EPS-a su za Bloomberg Adriju ranije naveli da će struja poskupeti za oko 3,5 miliona domaćinstava. Naveli su i da je prosečna potrošnja struje u domaćinstvima u Srbiji oko 345 kilovat-časova mesečno. Prema ranijim izjava zvaničnika, građani Srbije troše i do 50 odsto više struje nego građani EU.