Jedna od tri vodeće rejting agencije – Fitch potvrdila je u petak uveče kreditni rejting Srbije ocenom BB+ sa pozitivnim izgledom. Ipak,većina analitičara očekivala je da će Srbija i od Fitcha dobiti investicioni rejting, nakon što joj je taj rang početkom oktobra dodelila agencija Standard & Poor’s.
U obrazloženju ovakve odluke Fitch je naveo glavne faktore u koje ubraja pažljivo upravljanje fiskalnom politikom, dobre prognoze ekonomskog rasta, povećane međunarodne rezerve i viši bruto domaći proizvod po glavi stanovnika u odnosu na prosečne vrednosti u zemljama sa sličnim ocenama.
Opširnije
Fitch danas ocenjuje rejting Srbije - šta kažu analitičari
Vodeće tri rejting agencije najčešće prate jedna drugu kada je reč o odlukama, ističe Nikola Stakić
31.01.2025
Mali: Srbiju investicioni rejting sve tri agencije čeka do kraja 2025.
Mali se u Sjedinjenim Američkim Državama sastao sa predstavnicima tri najveće agencije za kreditni rejting.
25.10.2024
Viceguverner NBS: Fitch bi već u februaru mogao da Srbiji da investicioni rejting
On je ponovio da investitori već duže Srbiju (prema kretanjima prinosa na državne obveznice) vrednuju kao zemlje u okruženju koje su članice EU i imaju investicioni rang kreditnog rejtinga.
11.10.2024
Javni dug blago pao, još ne znamo kada će prve hartije sa investicionim rejtingom
Srbija je povećala projekcije BDP-a, pa je javni dug pao za skoro četiri procentna poena.
08.10.2024
Investicioni rejting obara kamatne stope i pojeftinjuje zaduživanje
Podizanje kreditnog rejtinga posledično će uticati i na pojeftinjenje bankarskih pozajmica, i to ne samo za privredu već i za građane
07.10.2024
"Pozitivan izgled odražava snažan ekonomski rast vođen investicijama, podržan planom "Skok u budućnost - Expo Srbija 2027", nastavkom smanjenja državnog duga, ojačanim spoljnim pozicijama i solidnim upravljanjem nedavnim inflacionim šokom", naveo je Fitch u saopštenju na svojoj internet stranici.
Kako su istakli, fiskalna politika, zasnovana na programu MMF-a, podržaće dalju redukciju duga u srednjem roku, uz povećane kapitalne izdatke.
Trend rasta BDP-a četiri odsto
Ova agencija predviđa rast BDP-a Srbije sa očekivanih 3,9 odsto u 2024. godini na 4,2 odsto u 2025. i 4,4 odsto u 2026. godini, uz procenjeni trend rasta od četiri odsto.
"Privatna potrošnja će ostati stabilna, podržana jakim tržištem rada i stalnim prilivom doznaka. Neto izvoz biće negativan zbog visokih troškova uvoza, ali novi izvozni kapaciteti i oporavak trgovinskih partnera iz EU podržaće rast izvoza. Uspešna implementacija infrastrukturnih projekata može povećati produktivnost u srednjem roku."
Ipak, Fitch je naveo i određenu poltičku nestabinlost u Srbiji. U izveštaju agencije pominje se ostavka premijera Miloša Vučevića nakon nekoliko meseci protesta studenata i građana zbog nesreće na železničkoj stanici u Novom Sadu 2024. godine. "Uticaj trenutne političke situacije biće mali, ali može dovesti do povećanih pritisaka na potrošnju ili odlaganja u sprovođenju reformi i projekata".
Tabaković: Približavamo se dohotku razvijenih tržišta
Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković istakla je da će Srbija nastaviti da obezbeđuje povoljnu klimu za ulaganja.
"Činjenica koju rejting agencija Fitch posebno ističe u svom saopštenju, a odnosi se na povećanje bruto domaćeg proizvoda po glavi stanovnika od gotovo 80 odsto u periodu od 2018. do 2024. godine, oslikava rezultat ekonomske politike koja se vodi u Srbiji. Ovakav rast je ne samo jedan od kriterijuma za unapređenje kreditnog rejtinga, već i jedan od pokazatelja da se održivo približavamo dohotku razvijenih tržišnih privreda", navela je guverner u saopštenju NBS.
Prema njenim rečima, Srbija će i u narednom periodu nastaviti da jača ekonomiju i "obezbeđuje povoljnu klimu za ulaganja, i domaća i strana, da dinamično rastemo i kreiramo nova radna mesta". "Verujem da će sve to rezultirati daljim unapređenjem našeg kreditnog rejtinga."
Analitičari: Uzrok politička dešavanja
Jakub Kratky, analitičar Generali Investmentsa rekao je za Bloomberg Adriju da na odluku Fitcha da Srbiji ne dodeli investicioni rejting mogu da utiču politička dešavanja u zemlji.
"Iako Srbija ima solidan ekonomski rast i umerenu inflaciju, nedavna politička previranja mogla su da odlože dalji napredak u oceni kreditnog rejtinga zemlje. Ipak, rast bi trebalo da ostane solidan, jer politika koja podstiče rast ne bi trebalo da budu promenjena", kaže Kratky.
On svakako nije računao na to da bi moglo da dođe do bilo kakve negativne promene u oceni kreditnog rejtinga Srbije.
"Uticaj potencijalnog podizanja rejtinga, i ocene koju je već dao S&P, služiće kao argument centralnoj banci Srbije da zadrži prilično umeren pristup u vođenju monetarne politike što se najviše odnosi na odluke o kamatnim stopama", istakao je on.
Nikola Stakić, profesor Univerziteta Singidunum verovao je da će Fitch doneti odluku o povećanju rejtinga Srbiji.
"Vodeće tri rejting agencije najčešće prate jedna drugu kada je reč o odlukama", rekao je ranije Stakić za Bloomberg Adriju.
On je ukazao na "težinu odluke S&P agencije, koja ima bezmalo 50 odsto učešća tržišta agencija za kreditni rejting, naspram Fitcha koji ima 10 odsto".
Stakić kaže da bi još jedan investicioni rejting predstavljao dodatnu verifikaciju za Srbiju, ali da se suštinski, sa stanovišta vrednovanja duga države, neće puno promeniti. "Našim obveznicama se na finansijskom tržištu već trguje po stopi prinosa koji odgovara BBB- investicionom rangu."
Ipak, i Stakić je naveo razloge koji utiču na drugačiju odluku Fitcha.
"To je pogoršanje makroekonomskih parametara u vidu fiskalnog deficita i inflaciona očitavanja koja i dalje govore o jednoj otpornosti cena, naročito u sektoru usluga", navodi on.
Pored toga, dodaje, ne treba isključiti i pojačanu političku nestabilnost u zemlji, "koja je manifestovana i u padu Vlade".
"To može imati negativne posledice na ostvarivanje planiranih ekonomskih ciljeva Srbije", zaključuje Stakić.
Kako je Srbiju ocenio S&P Global
Podsetimo, Srbiji je 4. oktobra 2024. agencija S&P Global dala investicioni rejting. Ona je tada dala Srbiji ocenu BBB-/A-3, što je prvi stepen iznad špekulativnog ranga.
S&P je tada podigao projekciju privrednog rasta Srbije na četiri odsto za 2024. i za narednih nekoliko godina.
"Jaka domaća tražnja, delom podržana ulaganjem u infrastrukturu zbog projekta Expo 2027, navela nas je da projektujemo rast BDP-a Srbije za ovu i sledećih nekoliko godina na četiri odsto", navedeno je tada u saopštenju ove rejting agencije.
Oni su dodali da su izgledi za kreditni rejting Srbije stabilni. "Snažni spoljni baferi će zajedno sa dovoljnim i sve raznovrsnijim stranim direktnim investicijama delovati nasuprot mogućih spoljnih rizika."
Povoljni makroekonomski pokazatelji
Brojni stručnjaci su nakon toga istakli da bi Srbija uskoro mogla da dobije investicioni rejting i od drugih renomiranih svetskih kuća i da se to prvo očekuje od agencije Fitch. Među njima je i viceguverner Narodne banke Srbije (NBS) Nikola Dragašević.
"Isto možemo da očekujemo i od druge dve rejting agencije, pogotovo od Fitcha, koji bi početkom 2025. godine Srbiju trebalo da stavi u 'investment grade' status imajući u vidu da je Srbija i prema toj rejting agenciji vrednovana na pola koraka od tog ranga. Ono što sve tri rejting agencije ističu jesu povoljni makroekonomski pokazatelji Srbije u prethodnom periodu, ne samo presek stanja, već čitav trend koji se beleži u prethodnih nekoliko godina", rekao je tada Dragašević za Bloomberg Adriju.
On je ponovio da investitori već duže Srbiju (prema kretanjima prinosa na državne obveznice) vrednuju kao zemlje u okruženju koje su članice Evropske unije i imaju investicioni rang kreditnog rejtinga.
Dragašević je tada naglasio da su kamate na državne hartije od vrednosti na međunarodnom tržištu otprilike između prinosa na dug Rumunije u Mađarske i da očekuje da će se i spred između srpskih i mađarskih hartija dalje smanjivati.
"U srednjem roku očekujemo da će te stope prinosa biti još povoljnije po više osnova. Smanjenje premije rizika je jedan osnov, a drugi je monetarna relaksacija Evropske centralne banke i Narodne banke Srbije", objasnio je Dragašević.