Plate prosvetnim radnicima u Srbiji ove godine trebalo bi da budu uvećane ukupno tri puta u cilju njihovog izjednačavanja sa prosečnom zaradom u zemlji, dok reprezentativni sindikati teže tome da obavežu državu da im primanja povećava dvaput godišnje, kako bi se održao korak s republičkim prosekom. Očekuje se da će Vlada Srbije danas usvojiti uredbu koja bi omogućila ovogodišnja povećanja - u martu i oktobru, a nakon što je već ranije naloženo da im se plate povećaju u januaru. Prema proceni koju je Ministarstvo finansija dostavilo Bloomberg Adriji, sa oktobarskom povišicom, plata nastavnika početnika premašila bi 106.000 dinara.
Kako je rekla portparolka Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS) Mirjana Gašić, na jučerašnjem sastanku predstavnika reprezentativnih sindikata sa premijerom Milošem Vučevićem preneta je odluka sindikata o tome da se nastavljaju pregovori oko realizacije ponuda koje im je Vlada Srbije iznela i kojima se zapravo, kako kaže, u najvećoj meri ispunjava protokol koji je potpisan pre 14 meseci. Podsetimo, njime je definisano da se početna plata zaposlenog u nastavi, sa sedmim stepenom stručne spreme, izjednači sa prosečnom platom u Srbiji do 1. januara 2025. godine.
Opširnije
Domaći privatni sektor preti da prestigne javni po visini plata
Mada važi opšte pravilo da su plate u javnom sektoru u proseku više od onih u privatnom, odnos snaga bi mogao da se preokrene.
03.01.2025
Prosečna plata u Srbiji se približila majskom rekordu od oko 100.000
Prosečna neto plata u Srbiji u oktobru je iznosila 98.538 dinara, što je najviše od maja, kada je republički prosek prvi put zabeležio šestocifrenu vrednost.
25.12.2024
Analiza BBA: Očekuje se dvocifren rast plata u 2025. godini
Ekonomije Srbije, S. Makednije i BIH u velikoj meri su integrisane u lance snadbevanja inostranih proizvođača, koji imaju nisku dodatu vrednost i nižu produktivnost rada.
25.12.2024
Prosečna plata u Srbiji stabilno raste, ali šta se krije iza proseka
Struktura rasta plata u zemlji otkriva velika odstupanja među sektorima.
27.12.2024
Pregovori se praktično nastavljaju u dva pravca.
"Jedan pravac je kolektivni ugovor - to je nama najznačajniji zakonski dokument koji zapravo štiti naš radno-pravni odnos i pregovori u vezi s tim moraju biti završeni najkasnije do 5. marta jer tada ističe važenje prethodnog. Drugi pravac ide u smeru realizacije onoga što je vlada sa nama potpisala pre 14 meseci, tako što će prvo uredbom koja bi trebalo da bude usvojena na sednici vlade da se naši koeficijenti povećaju za pet plus pet odsto. Prvih pet odsto od martovske plate, a drugih pet odsto od oktobarske", objasnila je Gašić za Bloomberg Adriju, dodajući da se pomenuta sednica vlade održava danas. Premijer Vučević najavio je da će uredba biti usvojena.
Ministarstvo prosvete Bloomberg Adriji nije dostavilo podatke o očekivanim platama nastavnog kadra u ovoj godini, a računica USPRS detaljnija je od one Ministarstva finansija i blago odstupa od nje. Gašić podseća da u vidu treba imati i najavljeno povećanje cene rada u januaru 2026, od sedam odsto, pa bi za oko godinu dana početnička plata bila oko 113.500 dinara.
Inače, radnici u ovoj oblasti 2024. godinu su zaključili početničkom zaradom od nepunih 87.000 dinara. Poslednji zvanični podaci Republičkog zavoda za statistiku za oktobar pokazali su da je republički prosek 98.538 dinara.
Podsetimo, ranije ove nedelje je Ministarstvo prosvete saopštilo da u ime Vlade prihvata zahtev da se izmenom Uredbe o koeficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenih u javnim službama uveća koeficijent za pet odsto u iznosu zarade za mart 2025. godine i pet odsto u iznosu zarade za oktobar 2025. godine za sve zaposlene sa sedmim stepenom (zaposleni sa koeficijentom 17,32 - u skladu sa potpisanim protokolom iz oktobra 2023. godine), kao i za nastavnika, učitelja i vaspitača sa šestim, petim, četvrtim i trećim stepenom stručne spreme.
Štrajk se još ne završava?
Kako je dodala, to ne znači da su prekinuli štrajk. "Mi smo samo trenutno stavili moratorijum na njega jer nas događaji iz prethodnih godina upozoravaju na to da nijedna vlast nikada nije sa voljom prosveti davala ono mesto koje zaslužuju u društvu. Dakle, pratimo prvo usvajanje te uredbe, pa ako se ona usvoji, mi onda krećemo u ponedeljak u školu, a paralelno počinju pregovori oko izmena kolektivnog ugovora."
Reprezentativne sindikate, sem USPRS, čine Sindikat obrazovanja Srbije, Granski sindikat prosvetnih radnika Srbije "Nezavisnost" i Sindikat radnika u prosveti Srbije.
Međutim, Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije saopštio je da će organizovati potpunu obustavu rada u ponedeljak, 20. januara, i protestno okupljanje prosvetnih radnika u Beogradu. Protestni skup pod nazivom "Učitelji i nastavnici su uz studente" biće organizovan na Platou kod Filozofskog fakulteta s početkom u 11 časova.
"Prosvetni radnici žele da pokažu dostojanstvo, odlučnost i hrabrost da se suprotstave vlastima koje im nude danajske darove dok ih paralelno s tim potkradaju i ponižavaju. Prosvetni radnici žele i da nedvosmisleno ostanu uz studente u borbi za uspostavljanje vladavine prava i suzbijanje sistemske korupcije", piše u njihovom saopštenju.
Premijer Vučević u sredu je izjavio da drugo polugodište u osnovnim i srednjim školama počinje 20. januara, a da je do 24. ili 25. januara produžen rok za zaključivanje ocena iz prvog polugodišta, koje je odlukom Vlade završeno ranije. Govoreći o najavama štrajka u pojedinim školama, kazao je da će snositi konsekvence svi koji budu kršili zakon, a ne uživaju podršku i zaštitu sindikata.
Ključni datumi
Posle očekivanog Vladinog usvajanja uredbe, prvi sledeći rok koji nastavnici čekaju jeste 5. februar, kada bi trebalo da bude uplaćena prva uvećana zarada za ovu godinu (povišica od 11 odsto, koja je najavljena prošle godine).
"Posle 5. februara, čekamo 5. mart, dokad moraju biti usvojene izmene koje su nam najavljene, a tiču se raznih pitanja. Jedno pitanje je trajno, sistemsko rešavanje pitanja isplate plata visokoobrazovanom kadru zaposlenom u nastavi, tako što se država - ako to prihvati i potpiše - obavezuje zakonom da će dva puta godišnje usklađivati našu platu sa prosekom u Republici Srbiji", kaže Gašić.
Potom, tu je pitanje ukrupnjavanja norme zaposlenih, koje bi takođe trebalo da bude rešeno kroz kolektivni ugovor. "Ono je od krucijalnog značaja kolegama koji su zaposleni u više škola, zato što će zakon omogućiti da oni budu prepoznati kao prioritet, da se njihova norma ukrupni, da ljudi ne idu u tri ili četiri škole, već da tu svoju normu ukrupne u jednoj."
Sem toga, rešavaju se i pitanja u vezi sa administracijom, koja, prema rečima sagovornice, i te kako opterećuju zaposlene. Ona ne bi trebalo da budu promenjena kroz kolektivni ugovor, već kroz zakon, dodaje. "Portal Zdravitas je nepotrebna dodatna obaveza koja je pritom po svom sastavu vrlo diskutabilna. Osnovna ideja nije bila loša kao ideja, ali stavljati nečije podatke na nove portale je potpuno suludo. Zdravitas će biti isključen, odnosno ta merenja će se normalno, kao sve druge stvari, upisivati samo u elektronskom dnevniku. Rešavaju se pitanja i drugih administrativnih obaveza i silnih pisanija, različitih uverenja, prepisivanja tri puta iste stvari koja već postoji u elektronskoj formi... To su sve stvari o kojima ćemo mi razgovarati od 5. februara do 5. marta."
Treći bitan datum biće 5. april, to jest isplata dodatno uvećanih martovskih plata, a naposletku biće ispraćena i isplata oktobarskih, koje bi trebalo da donesu treću povišicu prosvetnim radnicima ove godine.
"Pratimo realizaciju i u slučaju da se desi da se nešto ne ispoštuje, odmah ćemo pozvati na potpunu obustavu, na aktivaciju štrajka", napominje portparolka USPRS i podseća da, kad su najavili štrajk 28. avgusta i prvi put obustavili nastavu 16. septembra, izašli su sa jasnim štrajkačkim zahtevima, koji ni u jednom trenutku nisu promenjeni.