Rejting agencija Fitch je u svom najnovijem izveštaju za Srbiju povećala izglede za dobijanje rejtinga investicionog ranga sa stabilnih na pozitivne, uz zadržavanje rejtinga na nivou BB+.
Ova ocena Fitcha dolazi nakon što je u aprilu ove godine rejting agencija Standard & Poor’s povećala izglede Srbije za povećanje kreditnog rejtinga, navodi se u saopštenju Narodne banke Srbije (NBS).
"Time se Srbija, prema oceni dve od tri najuticajnije svetske rejting agencije, našla na pola koraka od istorijskog uspeha – dobijanja investicionog ranga kreditnog rejtinga, što će je i sa stanovišta agencija za kreditni rejting svrstati u grupu zemalja s visokom izvesnošću ulaganja, a što tržišni učesnici već godinama prepoznaju", kaže NBS.
Opširnije
Sto dana Vlade Srbije: Vučević istakao prioritete za budućnost
U petak je organizovana konferencija za štampu povodom sto dana Vlade Srbije, a na njoj je govorio Miloš Vučević, predsednik Vlade.
09.08.2024
Znak upozorenja za kinesku privredu: izvoz neočekivano usporio
Rast kineskog izvoza neočekivano je usporen u julu, što najavljuje hlađenje globalne tražnje, koja gura rast u drugoj po veličini svetskoj ekonomiji.
07.08.2024
Temu agilno ušao u Srbiju - kako se pozicionira novi konkurent AliExpressa
Temu po načinu funkcionisanja i ponudi podseća na AliExpress, ali je od njega i brži i jefitniji.
08.08.2024
Neočekivano ubrzanje inflacije u evrozoni zadaje glavobolju ECB
Inflacija u evrozoni je neočekivano ubrzala, što bi moglo da podstakne Evropsku centralnu banku (ECB) da bude opreznija u pogledu daljeg smanjenja kamatnih stopa.
31.07.2024
Centralna banka dalje ocenjuje da je odluka o poboljšanju izgleda za povećanje kreditnog rejtinga Srbije doneta prema navodima rejting agencije, a na osnovu otpornosti koju je domaća ekonomija pokazala u prethodnim godinama, tokom kojih je, dodaje, očuvana snažna eksterna pozicija i opadajuća putanja javnog duga, uz investicioni ciklus koji bi trebalo da podrži ubrzanje privrednog rasta u kratkom i srednjem roku.
"Posebno sam ponosna na činjenicu koju navodi agencija Fitch da se zahvaljujući snažnom privrednom rastu i stabilnosti deviznog kursa očekuje da u periodu od 2018. do 2026. godine gotovo udvostručimo vrednost bruto domaćeg proizvoda po glavi stanovnika, što je jasan pokazatelj povećanja životnog standarda građana i cilj kome težimo svi mi nosioci ekonomske politike", istakla je guverner NBS Jorgovanka Tabaković.
Ovakvu odluku Fitch obrazlaže posebno ističući:
- očekivano ubrzanje privrednog rasta u tekućoj godini i narednim godinama, uz doprinos i privatnih i javnih investicija tom rastu;
- inflaciju koja se vratila u granice cilja Narodne banke Srbije i njen očekivani dalji pad, što će omogućiti dodatno ublažavanje monetarne politike;
- nastavak jačanja eksterne pozicije kao rezultat priliva po osnovu stranih direktnih investicija, kao i nastavak opadajuće putanje učešća javnog duga u bruto domaćem proizvodu, uprkos većim kapitalnim izdacima države;
- očuvano zdravlje banaka i finansijsku stabilnost, uz smanjenje učešća problematičnih kredita u ukupnim kreditima i kreditnu aktivnost koja se oporavlja.
Agencija dalje navodi da su izgledi za privredni rast snažni i da su podržani investicionim ciklusom u čijoj su osnovi brojni projekti povezani s programom "Skok u budućnost – Srbija Expo 2027". U tekućoj godini, agencija očekuje rast bruto domaćeg proizvoda od 3,8 odsto. U izveštaju se ističe i da se inflacija u maju vratila u granice cilja od 3 ± 1,5 odsto, a da je u junu dodatno usporila na 3,8 odsto.
U narednom periodu se očekuje nastavak usporavanja inflacije s projektovanog prosečnog nivoa u ovoj godini od 4,4 odsto, na 3,6 odsto u 2025. i 3,2 odsto u 2026. godini.
Kada je reč o eksternoj poziciji Srbije, Fitch ističe nastavak njenog jačanja, kao i to da deficit tekućeg računa platnog bilansa i dalje potpunosti bude pokriven neto prilivom po osnovu stranih direktnih, kao i portfolio investicija. U domenu fiskalnih kretanja, agencija pozitivno ocenjuje nastavak opadajuće putanje učešća javnog duga u bruto domaćem proizvodu.
Sve skupa, u izveštaju se navodi da je finansijski sektor ostao zdrav i stabilan, visoko kapitalizovan, likvidan i profitabilan, uz očuvanje učešća problematičnih potraživanja u ukupnim na nivou od oko tri odsto, i da može da podrži kreditnu aktivnost koja se oporavlja kao rezultat veće tražnje i ublaženih kreditnih standarda.