Rudnik Lece iz Medveđe, koji je u stečaju već osam godina, procenjen je na oko 75 miliona dolara. Agencija za licenciranje stečajnih upravnika oglasila je prodaju rudnika, čiji je prethodni vlasnik bio šabački biznismen Miroslav Bogićević, a početna cena na javnom nadmetanju iznosi 50 odsto od procenjene vrednosti ili oko 37,5 miliona dolara.
Ljiljana Jovanović, stečajna upravnica rudnika Lece, kaže za Bloomberg Adriju da postoje zainteresovani kupci, ali ne otkriva o kome je reč.
Ovakav odgovor i ne čudi budući da je ove godine zlato dostiglo rekordnu vrednost, a ovog meseca je koštalo 2.478 dolara po unci. To bi ujedno samo moglo da poveća vrednost rudnika.
Opširnije
I krijumčari trljaju ruke zbog rasta cene zlata
Zlato je u julu dostiglo rekordnu vrednost od 2.478 dolara po unci, i nije zanimljivo samo regularnim igračima na tržištu, već i onim u crnoj zoni
29.07.2024
Zlato se bliži rekordu kako rastu nade u smanjenje kamata Feda
Optimizam u vezi sa smanjenjem američkih kamatnih stopa podržava vrednost zlata.
16.07.2024
NBS uglavnom kupuje domaće zlato od kineskog Zijina
Poslednjih nekoliko godina NBS zlato kupuje na međunarodnom finansijskom tržištu preko Banke za međunarodna poravnanja
10.07.2024
Kineski Zijin sa dve milijarde evra izvoza iz Srbije oborio rekord
Vrednost izvoza najvećih 15 izvoznika iz Srbije bio je oko sedam milijardi evra.
23.02.2024
Budući da se često spominje da ima najveće rezerve zlata u Evropi, na pitanje BBA koliko iznose te rezerve, ona kaže da ne može da govori jer su one sastavni deo Elaborata o rudnim rezervama.
"Procenjena vrednost rudnika iznosi 74,8 miliona dolara i rudnik kontinuirano posluje pozitivno", kaže Jovanović.
Imovina stečajnog dužnika koja je ponuđena na prodaju sastoji se, između ostalog, od građevinskih objekata, zemljišta i savremene opreme za proizvodnju i preradu rude.
U rudniku Lece, nadomak Medveđe, eksploatišu se olovo, cink, srebro i zlato. Bogićevićev koncern Farmakom kupio ga je 2008. godine.
Dve godine kasnije vlasnik koncerna je izjavio da su hemijske analize olovnog koncentrata iz rudnika Lece pokazale da je to, u stvari, najveći rudnik zlata u Evropi. U toni olovnog koncentrata ima 160 grama zlata.
Planirana godišnja proizvodnja jeste bila 230.000 tona olovno-cinkane rude, od čega treba da se dobije 450 kilograma zlata, tri tone srebra, 3,2 tone olova i 12.000 tona cinka.
Ubrzo potom Bogićević, čije je ime dovođeno u blisku vezu sa Demokratskom strankom, uhapšen je pod optužbom da je zajedno sa pojedinim bankarima namerno i svesno izvlačio novac iz državnih banaka, kako bi na taj način pribavio imovinsku korist.
Posle promene vlasti, Farmakom je otišao u stečaj, a za njim jedna po jedna kompanija iz ove poslovne imperije.
Dve godine pre nego što je u rudniku, kao solidarnom dužniku za uzeti kredit Farmakoma, proglašen stečaj, ovim rudnikom upravljao je britanski fond Life stone capital, registrovan u Dubaiju, na osnovu ugovora o upravljanju koji su napravili s Bogićevićem.
Po dolasku britanskog menadžmenta u rudnik radnicima su isplaćene zaostale zarade, kao i obaveze prema državi koje je imao. Sve vreme, iako je u stečaju, rudnik je pozitivno poslovao.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je 2019. godine rudnik Lece ponudio kineskom Zijinu, koji u Boru eksploatiše rude bakra i zlata na nalazištu Čukaru Peki. "Uzeli su to u razmatranje, rade studiju izvodljivosti, a ja ću da ih molim za Lece čak i ako nemaju račun da uzmu. Videćemo da li ćemo uspeti, neću da obećavam", poručio je tada Vučić.
Procenjuje se da u Srbiji ima 600 tona rezervi zlata i nekoliko desetina stranih kompanija istražuje. Lokacije na jugoistoku zemlje su opštine Bosilegrad i Trgovište sa okolinom. Na jugu se istražuje na području Vranja, ka planini Besna kobila, opštinama Medveđa i Lebane. Na istoku Srbije istraživanja se rade u okolini Žagubice.
Farmakom je bio vlasnik više rudnika
Lece je bio samo jedan od brojnih rudnika koje je Bogićevićev Farmakom privatizovao. Tu su bili i rudnici Zajača i Suva ruda. U njegovom vlasništvu bile su Mlekara Šabac, PIK 7. juli, Livnica Požega, Industrijski kombinat Guča, Fabrika akumulatora Sombor. Bio je vlasnik medijskih kuća Politika, Večernje novosti i Dnevnik.