Srpska privreda izvozila je u prvih šest meseci ove godine više nego u istom razdoblju 2021. , ali nedovoljno da pokrije narastajući uvoz pa je deficit sve veći.
Spoljnotrgovinska robna razmena Srbije u prvoj polovini ove godine iznosila je oko 32 milijarde evra, što je za 38,3 odsto više nego u istom periodu 2021. godine, saopštio je Republički zavod za statstiku.
Izvoz robe vredeo je 13 milijardi evra, što je bilo dovoljno da se ostvari rast od 30,5 odsto. U istom periodu uvoz je bio veći za 44,2 odsto i vredeo je 18,9 milijardi evra.
U krajnjem bilansu, deficit je narastao na 5,8 milijardi evra, što je povećanje od 89,9 odsto u poređenju sa prvih šest meseci prošle godine.
Zato ne čudi što je pokrivenost uvoza izvozom pala ispod 70 odsto, Iznosila je, naime, 69,5 odsto i manja je od pokrivenosti u istom periodu prethodne godine, kada je iznosila 76,9 odsto.
Izraženo u dolarima, spoljnotrgovinska razmena je od januara do jula iznosila 35 milijardi dolara, što je rast od 25,6 odsto u ondosu na posmatrani period u 2021. Izvezeno je robe u vrednosti 14,4 milijarde dolara, što je rast od 18,6 odsto, dok je uvoz porastao za 31,1 odsto i iznosio je 20,7 milijardi dolara.
Spoljnotrgovinska robna razmena tradicionalno je bila najveća sa zemljama sa kojima Srbija ima potpisane sporazume o slobodnoj trgovini. Zemlje članice Evropske unije čine 58,8 odsto ukupne razmene.
Drugi po važnosti spoljnotrgovinski partner Srbije bile su zemlje CEFTA sporazuma, sa kojima je suficit u razmeni iznosio oko 1,3 milijarde evra, što je uglavnom rezultat izvoza nafte i naftnih derivata, poljoprivrednih proizvoda (žitarice i proizvodi od njih), gvožđa i čelika, električnih mašina i aparata i pića.
Glavni pojedinačni spoljnotrgovinski partneri Srbije u izvozu bili su Nemačka, Italija, BiH, Mađarska i Kina, a u uvozu Kina, Nemačka, Rusija, Mađarska i Italija.
Najveći deficit javlja se u trgovini sa Kinom (zbog uvoza telefona za mrežu stanica i laptopova), a najveći suficit je ostvaren sa zemljama iz okruženja, i to Bosnom i Hercegovinom, Crnom Gorom i Severnom Makedonijom.