Zahvaljujući ukidanju plaćanja naknade za konverziju zemljišta, Atlantic će graditi fabriku u Beogradu kod Soko Štarka, fabrika Philip Moriss u Nišu i još dve kompanije imaju otvorene lokacije za investitore, rekao je za Bloomberg Adriju Goran Vesić, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. Potvrdio je da Luka Beograd do sada nije podnela nijedan zahtev za konverziju.
Verovalo se da je ta kompanija glavni krivac za uvođenje plaćanja konverzije, odnosno pretvaranja prava korišćenja u pravo svojine na zemljištu, jer je na mestu luke htela da gradi poslovno-stambeni kompleks grad na vodi, pandan današnjem Beogradu na vodi.
Podsetimo, Vesić je prošlog leta u intervjuu za Bloomberg Adriju rekao da Philip Morris osam godina radi konverziju, jer niko nije znao da im obračuna koliko novca treba da uplate.
Opširnije
Konverzija zemljišta jeste besplatna, ali gde su te hiljade parcela
Potrebno je odvojiti proces odluke o konverziji koja je ekonomsko, političko i fiskalno pitanje, od procesa planiranja koje je urbanističko i arhitektonsko pitanje, kaže Vladimir Đorić.
31.07.2023
'Ako NIS može da ne plaća konverziju, zašto ne mogu i ostale kompanije'
Kada bi bili sagrađeni svi kvadrati na zarobljenim lokacijama, na tržištu bi se našlo 22,5 milijardi evra od prometa nekretnina
31.07.2023
Ukidanje konverzije usvojeno u Skupštini
Resorni ministar Goran Vesić tvrdio da je zbog starog zakona "zaključano" više od 5.000 lokacija na kojima će od sada moći da se gradi.
27.07.2023
"Od jedne direktorke iz ove kompanije smo na javnom slušanju ovog zakona čuli da ta kompanija ne može osam godina da realizuje investiciju od 800 miliona evra zbog konverzije. Takođe, zbog konverzije kompanija Atlantic čeka godinu ili dve da investira u novu fabriku za proizvodnju 'smokija'", rekao je tada ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
"Priča o konverziji bila je dokaz koliko mi kao društvo umemo da tumaramo i da se držimo nečega što ne postoji nigde u svetu i to je bila čista politička odluka", rekao je Vesić u utorak na Kopaonik biznis forumu.
Prema njegovim rečima, do početka ove nedelje podneto je 2.088 zahteva za konverziju, od kojih je odbijeno svega 76.
"Posebno sam zadovoljan, što smo uspeli uspešno da rešimo 931 zahtev, a u radu je 1.027 zahteva. Zaista, imamo visok procenat izvršenja kada je u pitanju konverzija", rekao je Vesić.
"Već imamo najavljene četiri velike investicije samo zahvaljujući konverziji", rekao je on i dodao da nije video da je ijedan tajkun podneo zahtev, iako se pričalo da se konverzija upravo radi zbog njih. Najveći broj zahteva podneli su, kako je rekao, stečajni upravnici. Time su oslobođene zarobljene lokacije iz stečajnih masa. Vesić je naveo da se sada konvertuje pravo vlasništva, prodaju se lokacije i namiruju poverioci.
Podsetimo, krajem jula prošle godine usvojen je Zakon o planiranju i izgradnji kojim je predviđeno ukidanje konverzije. Tada je Vesić izjavio da je konverzija 2009. godine uvedena za firme iz stečaja i iz privatizacije i da najveći broj lokacija pripada kompanijama u stečaju.
Srbija je od konverzije zaradila malo više od 30 miliona evra, a zarobljeno je više od 5.000 lokacija, ističući da bi država, da je samo jedna od tih lokacija iskorišćena, mogla da zaradi više od tih 30 miliona evra od poreza na imovinu, PDV-a, plata za ljude u građevinarstvu i drugih dažbina, objasnio je Vesić.