Narodna banka Srbije svake godine objavljuje izveštaj o otkrivenim falsifikovanim novčanicama, a i ove godine su krivotvorci najčešće pokušavali da falsifikuju apoen od 2.000 dinara. Kako iz NBS kažu za Bloomberg Adriju, to im, na sreću, nije baš polazilo za rukom.
"Ističemo da su u 2023. godini na 1.000.000 komada dinarskih novčanica u opticaju otkrivena 3,4 komada falsifikata novčanica", rekli su iz NBS za redakcije Bloomberg Adrije u odgovorima poslatim mejlom.
Pri krivotvorenju, najčešće se falsifikuju apoeni koji su najzastupljeniji u opticaju, a pri tom imaju vrednost koja osobi koja izrađuje ili pušta u opticaj falsifikate omogućava određenu dobit, bilo da se radi o prijemu kusura u manjim apoenima prilikom kupovine jeftinije robe, kupovina skuplje robe i dr.
Opširnije
Intervju sa prodavačicom falsifikata: 'Cilj je udvostručiti ulog!'
U Beogradu smo razgovarali s prodavačicom falsifikata poznatih robnih marki.
04.04.2023
10 najčešće falsifikovanih luksuznih predmeta
Luksuz je stvar ukusa. Za isti proizvod je neko spreman da plati pravo malo bogatstvo, ali neko drugi nije.
07.04.2023
Od Istanbula do Baščaršije – fejk ekonomija obrće milione
Sve se lažira i lažnjaci se prodaju svuda, tako bismo ukratko mogli da sažmemo stanje na tržištu falsifikata u Adria regionu.
01.04.2023
Nike optužio StockX da prodaje lažne patike
Nike Inc. je nastavila pravnu bitku sa tržištem patika StockX, rekavši da je na platformi kupila četiri para falsifikovanih patika.
12.05.2022
"Falsifikatorima i onima koji falsifikate puštaju u opticaj ne isplati se da to budu mali apoeni, jer nema zarade, ali isto tako ni oni najkrupniji (npr. 5.000 dinara ili 500 evra), jer primalac novca uvek obraća veću pažnju na krupnije apoene koji se retko javljaju u opticaju", dodaju iz NBS.
Oni dodaju da u prilog tome govore podaci iz Izveštaja o otkrivenim falsifikovanim novčanicama za 2023. godinu koji ukazuju da u ukupnom broju otkrivenih falsifikata domaće valute svega 12,04 odsto čine apoeni niže vrednosti (do 500 dinara) i najviše vrednosti (5.000 dinara), dok procentualno učešće apoena 500, 1.000 i 2.000 iznosi skoro 90 odsto.
"Kod evra, učešće manjih apoena (5,10 i 20) i najvećeg apoena (500) iznosi 14,6 odsto, a učešće apoena 50, 100 i 200 iznosi 85,4 odsto", dodaju.
Najzaštićenija novčanica
U skladu sa sklonostima prestupnika, ali i sa činjenicom da veći apoeni mogu da donesu veću nezakonitu dobit, u principu vlada pravilo da je zaštita novčanice veća što je krupniji apoen.
"Što je krupniji apoen, zaštita je veća, tj. novčanica je obezbeđena većim brojem zaštitnih elemenata koje je teško imitirati. Kod dinara to su apoeni od 1.000 dinara naviše", rekli su iz NBS.
Međutim, u sklopu već postojeće serije, 2011. godine je prvi put uveden apoen 2.000 dinara koji sadrži dodatne elemente zaštite: nanotekst koji se može videti na hologramu uz uvećanje od 15 puta, kao i fluorescirajuća nominalna oznaka na naličju, dodaju iz centralne banke.
S obzirom na to da od tada nije bilo uvođenja novih ili nadogradnje elemenata zaštite postojećih apoena, novčanica od 2.000 dinara je ostala naša najzaštićenija novčanica.
"Što se tiče svetskih valuta, smatra se da su novčanice švajcarskog franka jedne od najzaštićenijih na svetu, jer su proizvedene najnovijom tehnologijom Durasafe, koja podrazumeva kombinaciju polimera i pamuka, što novčanici daje dodatnu izdržljivost i otpornost na savijanje i cepanje. Takođe, novčanice švajcarskog franka sadrže duboku štampu na licu i naličju novčanice, kao i najsavremenije elemente zaštite", dodaju.