Pravna bitka Nikea sa StockXom eskalirala je kada je Nike saopštio da je kupio četiri para falsifikovanih cipela na onlajn tržišnoj platformi, uprkos obećanjima kompanije da se radi o isključivo autentičnoj obući.
Najveći svetski proizvođač atletske odeće zatražio je od saveznog sudije da aktuelnoj tužbi za kršenje autorskih prava protiv StockXa dozvoli dodavanje tvrdnje o falsifikovanju i lažnom reklamiranju. Navedeno je da su na tržištu kupljene lažne patike, uključujući i falsifikovane Air Jordan 1 Retro High OG, između decembra i januara.
"Ova četiri para falsifikovanih cipela kupljena su u kratkom periodu od dva meseca na platformi StockKsa, sve su imale nalepljene StockX-ove 'Verified Authentic' oznake, i sve su stigle sa papirnom potvrdom o prijemu od StockXa u kutiji za cipele u kojoj se navodi da su '100 odsto autentične'“, navela je kompanija Nike.
Nike je tužio StockX u februaru na saveznom sudu na Menhetnu, optužujući ih da "očigledno iskorišćavaju" Nikeovu robnu marku i dobru volju preko usluge "Vault NFTs". StockX je odgovorio da njegovi NFT nisu digitalne patike, već jednostavno liste fizičkih patika koje se čuvaju u trezoru i kojima korisnici mogu da trguju.
StockXs je u saopštenju u sredu naveo da zaštitu kupaca shvata "izuzetno ozbiljno" i da je uložio milione dolara u "borbu protiv proliferacije falsifikovanih proizvoda sa kojima se danas suočava praktično svako globalno tržište".
StockX je dodao: "Najnovija prijava nije samo neutemeljena, već je i jako čudna, s obzirom na to da je njihov tim za zaštitu brenda izrazio poverenje u naš program autentifikacije i da stotine zaposlenih u Nikeu, uključujući sadašnje više rukovodioce, koriste StockX za kupovinu i prodaju proizvoda".
Pravni sukobi sve više izbijaju oko NFT-a kako oni dobijaju na popularnosti, privlačeći velike brendove od Louis Vuittona do Taco Bella. Nike je u decembru kupio virtuelnog proizvođača patika RTFKT za neobjavljenu sumu, a prošlog meseca je lansirao sopstvene digitalne cipele.
Za StockX se smatra da planira da izađe na berzu jer je roba poput patika i kolekcionarskih predmeta postala vruće tržište za investitore. Kompanija je u aprilu 2021. saopštila da je procenjena na 3,8 milijardi dolara nakon druge ponude na tenderu.
Taj potez Nikea "ne predstavlja ništa više od paničnog i očajničkog pokušaja da oživi svoj izgubljeni pravni slučaj protiv našeg inovativnog programa Vault NFT koji revolucioniše način na koji potrošači mogu da kupuju, skladište i prodaju kolekcionarske predmete, na bezbedan, efikasan i održiv način", rekli su iz StockXa. "Nikeov potez nema smisla i jasno pokazuje njihovo nerazumevanje modernog tržišta."