Dnevnice za zaposlene u javnom sektoru biće od ovog meseca 1.000 dinara, umesto 250 dinara, koliko im je određeno u vreme fiskalne konsolidacije i sveopšte štednje pre osam godina, kada se tadašnji predsednik vlade Aleksandar Vučić uverio da pojedini državni službenici na konto službenih putovanja primaju veću platu od njega.
U međuvremenu su mere popustile, plate su povećavane svake godine od 2018. godine, ali su na dnevnice, čini se, svi zaboravili.
Dosadašnji iznos službene dnevnice od 150 dinara vlada je propisala 2015. godine. Tada su državnim službenicima i nameštenicima smanjene dnevnice za službena putovanja u zemlji sa 2.556, a za inostranstvo sa 65 na 12 evra.
Opširnije
Veće zarade produžile kontrolu državnog zapošljavanja do 2026.
U javnom sektoru u oktobru ove godine ukupno radilo 614.834 radnika, što je za 2.000 manje nego godinu ranije
27.12.2023
U junu još jedno povećanje plata i penzija, najavio ministar Mali
Srbija ovu godinu završava mnogo bolje nego druge zemlje, rekao je Siniša Mali
26.12.2023
Mladi neće da budu poreski inspektori, MMF dolazi da pomogne
MMF zadovoljan reformom Poreske uprave.
07.11.2023
Prosvetni radnici ispod republičkog proseka i ovog 1. septembra
Interesovanje za profesije koje su povezane sa obrazovanjem poslednjih godina naglo opada.
01.09.2023
Broj zaposlenih u Srbiji za godinu porastao za 65.000
U prvom kvartalu 2023. godine broj zaposlenih u Srbiji iznosio je 2.349.747.
27.04.2023
Platni razredi kasne deceniju, Iskra poligon za vežbu
Centralizovani sistem za praćenje zarada, uvod je za primenu platnih razreda u javnom sektoru.
13.04.2023
Vlada Srbije je uoči Nove godine izmenila Uredbu o naknadi troškova i otpremnini državnih službenika i nameštenika, kojom je dnevnica za službeno putovanje u zemlji povećana sa 150 na 1.000 dinara. Ali nije navedeno da li se dnevnice za inostranstvo vraćaju na staro ili delimično uvećavaju.
Izmenjena uredba usvojena je 28. decembra prošle godine, a počeće da se primenjuje osmog dana od datuma objavljivanja u Službenom glasniku RS.
Povećanjem službene dnevnice vlada je prihvatila zahtev Ujedinjenih granskih sindikata "Nezavisnost" čiji su predstavnici još 6. februara 2023. godine na sednici Socijalno-ekonomskog saveta podneli inicijativu za izmenu Uredbe o naknadi troškova i otpremnina državnih službenika i nameštenika, u delu gde se definišu iznosi dnevnica za službena putovanja, prenosi Beta.
Pri podnošenju inicijative sindikat nije predlagao konkretan iznos povećanja, ali je predočio stav da je 150 dinara ispod svakog dostojanstva, a od resornog ministarstva je zatraženo da uradi kalkulaciju i predloži iznos povećanja.
"Dobro je da je do povećanja došlo iako smo čekali skoro deset meseci da se donese odluka i u nekoliko navrata podsećali Vladu na našu inicijativu. Ovo je sada bolja pozicija za dalje pregovore i prilika da još jednom ukažemo na potrebu poboljšanja materijalnog položaja državnih službenika i nameštenika", izjavila je u četvrtak predsednica UGS "Nezavisnost" Čedanka Andrić.
To je praktično značilo da su za sve ovo vreme, kako Beta navodi, zaposleni u državnoj upravi i javnim preduzećima, od tada do danas, iz svog džepa plaćali najveći deo troškova, pre svega ishrane tokom boravka na službenom putu. Stručnjaci su ukazivali da je drastično smanjenje dnevnice umnogome destimulisalo "rad na terenu" i smanjilo efikasnost državnih službenika i nameštenika.
Vučić je tada objasnio da je bio šokiran koliko se novca izdvaja na dnevnice i da vozači u vladi na konto dnevnica zarađuju više nego premijer.
"Neki ljudi imaju primanja dva i tri puta veća od osnovne plate zato što uzimaju ogroman novac, a to niko ne primećuje. Zato sam rešio da od sutra dnevnica za putovanje u inostranstvo nije 65 nego 12 evra. Sit sam prevara, svi samo traže način kako da prevare državu", obrazložio je tada Vučić.
U ovu situaciju su došli pošto su neki od zaposlenih u Nemanjinoj 11 uzimali dnevnice, putne troškove, kao i novac za prekovremeni rad i odvojeni život, pa su na kraju meseca prešišali premijerovu platu od 110.000 dinara.
"Ne mogu da trpim da čovek koji mene vozi upisuje prekovremene sate, da uzima dnevnice jer ide sa mnom na putovanja, pa tako ima veću platu nego ja. A ja sam valjda nešto radio i pregovarao tamo, a on je za to vreme gledao u nebo", rekao je Vučić.
Ovo je bila jedna od mera fiskalne konsolidacije. U Srbiji 2014. godine fiskalni deficit iznosio je 6,6 odsto BDP-a i bio je među najvišim u Evropi, zbog čega je Vlada Srbije uvela program fiskalne konsolidacije. Program je podrazumevao smanjenje plata u javnom sektoru većih od minimalne zarade (tj. 25.000 dinara za puno radno vreme) od 10 odsto, smanjenje broja zaposlenih za oko osam odsto...