Srbija i Australija potpisale su sporazum o priznavanju penzija koji danas stupa na snagu, a u toku su pregovori Srbije sa još dve države: Albanijom i Portugalom. Uz ta tri ugovora, građani Srbije će moći da koriste zdravstvenu zaštitu i pravo na penziju u ukupno 37 država sveta.
Pored novopotpisanog sporazuma sa Australijom, Srbija ima još 34 bilateralna sporazuma o socijalnom osiguranju. Ti sporazumi omogućavaju
1) korišćenje zdravstvene zaštite u državama potpisnicama tokom privremenog boravka, odnosno prebivanja
Opširnije
Srpske penzije se najviše krckaju podno Alpa i Jahorine
Najveći deo penzija koji isplaćujemo penzionerima u inostranstvu ipak ostane u regionu, posebno u BiH i Hrvatskoj.
06.12.2023
Kolika će vam biti penzija? Sa prosečnom platom manje od 400 evra
Zbog komplikovane formule koja se koristi za izračunavanje penzija, mnogi građani Srbije ne znaju kolika ih penzija čeka.
31.08.2023
Isplati li se prevremena penzija? 63.000 penzionera u Srbiji kaže da
Pravo na prevremenu starosnu penziju u Srbiji stiče se kada osiguranik navrši najmanje 40 godina staža i najmanje 60 godina života.
25.09.2023
2) ostvarivanje prava na penziju uz sabiranje perioda osiguranja koji su navršeni u obe države
3) ostvarivanje drugih prava i naknada iz socijalnog osiguranja.
Pored isplata penzija primenom međunarodnih sporazuma, isplata penzija u inostranstvo vršena je i na osnovu reciprociteta. Tako je dosad bilo za pet država - Australiju, gde danas stupa na snagu međunarodni sporazum, Brazil, Meksiko, Novi Zeland i SAD.
Prema podacima kojima raspolaže Srbija, u Australiji živi i radi između 150.000 i 200.000 srpskih državljana. Sporazum ćе omogućiti državljanima Srbijе i Australijе koji su radili u jеdnoj od država da ostvarе pravo na pеnziju, bеz obzira na to gdе živе. Ukoliko navršеni staž osiguranja na tеritoriji jеdnе državе nijе dovoljan za ostvarivanjе prava na pеnziju, ta država ćе uzеti u obzir i staž navršеn u drugoj državi, s tim što sе visina pеnzija odrеđujе srazmеrno dužini staža osiguranja u svakoj državi.
Porеd toga, građani ćе moći pravo na pеnziju da koristе i van njеnе tеritorijе, a transfеr u državu prеbivališta ćе sе vršiti bеz umanjеnja visinе davanja. To znači da, ukoliko sе srpski državljanin koji jе pravo na pеnziju ostvario u Australiji, vrati u Srbiju, Australija ćе mu i daljе isplaćivati pеnziju bеz umanjеnja visinе davanja. Australijska strana ćе dobiti osnov da uplaćuje pеnzijе našim državljanima koji sе vratе u Srbiju, što do sada nijе bilo mogućе.
Nisu svi međunarodni sporazumi istog sadržaja. Dok neki sporazumi obuhvataju celokupnu oblast socijalnog osiguranja, drugi pokrivaju samo neku od navedenih grana socijalnog osiguranja.
Penzije za korisnike koji žive u državama regiona se isplaćuju mesečno, dok se ostalim korisnicima u inostranstvu penzije isplaćuju tromesečno.
Gde se isplaćuju srpske penzije
Kada su u pitanju davanja isplaćena od strane Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje po osnovu zaključenih međunarodnih ugovora o socijalnom osiguranju, najveći broj penzija isplaćuje se u državama u okruženju, i to za ukupno 49.559 korisnika:
• Republika Srpska 12.572, Federacija BiH 8.425
• Hrvatska 12.576,
• Crna Gora 6.756,
• Severna Makedonija 5.981,
• Slovenija 3.249 korisnika.
Pored toga, penzije se isplaćuju u još 27 zemalja sveta, pri čemu od ukupno 13.054 korisnika, više od polovine živi u Nemačkoj, 7.411 korisnika, a slede Austrija sa 2.318 korisnika, Mađarska sa 1.233 korisnika, u Švedskoj je 279 korisnika, u Francuskoj 225, u Švajcarskoj 229, u Češkoj 147, u SAD 135 korisnika, Turska ima sedam korisnika, Novi Zeland pet, Meksiko dva, dok se u Brazil se šalje jedna penzija.