Dok su u Srbiji cene kvadrata i dalje jako visoke, a raste interesovanje za moderniji način gradnje - montažne kuće, postavlja se pitanje da li bi one mogle da budu neka vrsta jeftinije zamene za čvrstu gradnju u godini u kojoj analitičari ne očekuju značajniji pad cene nekretnina.
Ova moderna metoda gradnje omogućava vlasnicima da prilagode dom svojim potrebama, možda po nižoj ceni i u kraćem roku izgradnje u poređenju s tradicionalnim metodama. Ono što često privlači savremene kupce jeste to što su montažne kuće često energetski efikasne i ekološke i nude raznovrsne dizajnerske opcije.
Kupce posebno privlači i cena, s obzirom na to da su kvadrati prosečno jeftiniji. Cene kvadrata su u prethodnom periodu bile bolna tačka građanima Srbije, a posebno stanovnicima Beograda.
Opširnije
Montažni objekti su isplativa investicija
Sa porastom cena nekretnina u Srbiji, montažne kuće postaju sve češća opcija kupaca.
23.11.2023
PODCAST Da li je u Adria regionu tržište nekretnina jedino pravo tržište
Nekretnine se tiču svih - prva poslovna ideja kod nas je u najvećem broju slučajeva rentijerska.
26.11.2023
Počinje veliko hlađenje hrvatskog tržišta nekretnina
Cene stambenih nekretnina su u poslednje dve do tri godine sumanuto rasle.
21.11.2023
Najskuplja kuća u Srbiji košta pet miliona evra - i nije na Dedinju
Zanimalo nas je koje se danas najprestižnije i najskuplje nekretnine kriju u zemljama regiona, a na prodaju su.
11.11.2023
Ima i pozitivnih signala sa tržišta - izveštaj Republičkog geodetskog zavoda za treći kvartal pokazuje tendenciju usporavanja rasta cena nekretnina na srpskom tržištu. Kako navode iz RGZ, smirivanje se nastavilo nakon dvogodišnjeg izrazito dinamičnog rasta, koji je usledio posle izbijanja pandemije virusa korona. Ipak, stanovi su u trećem kvartalu godine poskupeli za 1,1 odsto (8,2 odsto međugodišnje), mada je taj tempo sporiji od rasta u prethodna tri kvartala.
Prosečna cena kvadrata u Beogradu u starogradnji u toku trećeg tromesečja 2023. godine iznosila je 2.070 evra po kvadratnom metru, a 2.430 u novogradnji. To se može uporediti sa cenom kvadrata iz 2021. godine, koja je iznosila 1.545 evra za starogradnju i 2.080 evra po kvadratnom metru za novogradnju.
Ni oni koji iznajmljuju stanove nisu mnogo bolje prošli. Prema podacima Numbea, sajta koji prikuplja podatke o prosečnim troškovima, u Srbiji se za jednokrevetnu sobu u centru za kiriju izdvaja 461 evro, a van centra 308 evra. Uz prosečnu platu od 735 evra, koliko je ona prema zvaničnim podacima iznosila u oktobru, to nije mala stavka.
Mogu li montažne kuće da budu rešenje
Zbog visokih cena ne čudi da se pojedini kupci okreću drugim opcijama kao što su montažne kuće. Kako za Bloomberg Adriju komentariše Ivan Živanović, cena sive faze bez temelja se kreće od 320 evra po kvadratnom metru, dok cena u opciji "ključ u ruke" bez temelja košta od 490 evra. Sve u svemu, možete postati vlasnik kuće ako izdvojite od 25.000 do 30.000 evra. Inače, izgradnja montažne kuće po principu "ključ u ruke" obuhvata sve radove kao u "sivoj fazi" i dodatno izvođenje elektroinstalacija, postavljanje instalacija vodovoda i kanalizacije, postavljanje podova, sobnih vrata itd.
Prema rečima Živanovića, cene se nisu mnogo promenile 2023. godine jer je tržište repromaterijala bilo poprilično stabilno. "U poslednje vreme su se cene montažne i čvrste gradnje približile, tako da je veliko pitanje da li bi to konkretno uticalo na smanjenje cene kvadrata" u gradovima kao što su, recimo, Beograd i Zagreb.
Umesto toga, kaže, treba posmatrati razlike između ta dva tipa gradnje, a montažnu gradnju ističu izolacija i ušteda energije. S druge strane, mnogi se plaše zemljotresa i požara, ali kada su u pitanju seizmološke aktivnosti, montažni objekti imaju veću fleksibilnost i otpornost u odnosu na objekte izgrađene čvrstom gradnjom, dodaje.
Kako tvrdi ta kompanija, montažne kuće omogućavaju uštedu i do 40 odsto na troškovima grejanja, a tajna je u prirodnom drvetu kao gradivnom materijalu, specifično osmišljenom preseku zida i dobroj izolaciji. Uz to, rok za izgradnju je dva do tri meseca od momenta početka montaže objekta.
Različite namene montažnih kuća
Očekuje se da će evropsko tržište montažnih kuća porasti sa 30,49 milijardi dolara u 2023. na 41,95 milijardi dolara do 2028. godine, uz godišnji rast od 6,59 odsto, prema Mordor Intelligence. Ogromna potražnja za montažnim stanovima pokreće tržište.
Montažne kuće mogu se koristiti za razne namene - za stanovanje, vikendice, kancelarije, bolnice, turističke objekte... Živanović navodi da su oni gradili restorane, vrtiće, pa i crkve. Oni koji žele da izgrade još jednu prostoriju van kuće, to mogu učiniti povoljnije uz montažnu kućicu, i tako izgraditi teretanu ili radionicu nekoliko koraka od kuće.
I preferencije kupaca u Srbiji se menjaju. "Do pre nekoliko godina najveća je bila potražnja za vikend kućama površine od 30 do 40 kvadratnih metara. Međutim, sada je trend potpuno drugačiji, tako da se uglavnom traže porodične kuće u rasponu od 120 do 200 kvadratnih metara, koje pružaju potpunu udobnost svim korisnicima objekta", naveo je Živanović za Bloomberg Adria TV.
Takođe, kulturološke razlike uključuju veliki uticaj na način izgradnje, pokazuje istraživanje Mordora. Sve u svemu, sve je popularnije rešenje "ključ u ruke" i već dominira na mnogim mestima. U Hrvatskoj pak rešenja po principu "ključ u ruke" nisu nimalo popularna i drže samo 2,2 odsto tržišta.
Takođe, istraživanje pokazuje da Hrvatska ima najveću stopu montažnih kuća u kojima živi jedna porodica od 95,5 odsto. Međutim, još jedna interesantna opcija, koja bi mogla da obezbedi jeftiniji dom mnogima, jesu montažne zgrade, iako njih u regionu nema puno. Kako kaže Živanović, iako je interesovanje za tako nešto poraslo, u Srbiji još uvek nema konkretnih projekata. "Svakako verujemo da će se u bliskoj budućnosti graditi zgrade i kod nas kao što je to slučaj u Hrvatskoj i Nemačkoj", objašnjava on.
Ta kompanija u Hrvatskoj gradi stambeni kompleks u okviru projekta "Zaprešić Hills", gde se svaka zgrada, ukupne bruto površine 1.000 kvadratnih metara, sastoji od 14 stanova koji su po strukturi dvosobni, trosobni i veći.
Šta se očekuje od cena nekretnina u 2024, čitajte u posebnom tekstu.