Sa porastom cena nekretnina u gradovima u Srbiji, sve češća opcija kupaca postaju montažne kuće, ali i stambene zgrade. Upravo o tome je za Bloomberg Adriju govorio Ivan Živanović, menadžer prodaje kompanije Domtera, koji navodi da su cene na tržištu poslednjih nekoliko godina rasle kako u čvrstoj gradnji, tako i u montažnoj, ali i da su se preference kupaca takođe menjale.
"Do pre nekoliko godina najveća je bila potražnja za vikend kućama površine od 30 do 40 kvadratnih metara. Međutim, sada je trend potpuno drugačiji, tako da se uglavnom traže porodične kuće u rasponu od 120 do 200 kvadratnih metara, koje pružaju potpunu udobnost svim korisnicima objekta", naveo je Živanović.
Vlasnici novog stana ili kuće za 30.000 evra?
Svedočimo činjenici da novac postaje sve skuplji i da kupci baš i ne obožavaju kredite sa visokim kamatnim stopama, što ujedno objašnjava i sve veću popularnost montažnih objekata. Tako, prema rečima sagovornika, možete biti stambeno osposobljeni za malo novca.
Opširnije
Nekretnine su svakako isplative, ali i zlato ima svojih prednosti
Novčić jednog evra je težak 7,5 grama. A vredi jedan evro. Da je od zlata, vredeo bi (drumrolls) oko 450 evra.
20.11.2023
Nekretnine vredne milione: šta se prodaje u regionu
Od Dubrovnika, Skoplja, Sarajeva, preko Beograda do Izole – potražili smo najskuplje nekretnine koje se trenutno prodaju u Adria regionu.
03.11.2023
Najskuplja kuća u Srbiji košta pet miliona evra - i nije na Dedinju
Zanimalo nas je koje se danas najprestižnije i najskuplje nekretnine kriju u zemljama regiona, a na prodaju su.
11.11.2023
'Najskuplji stanovi se najbrže prodaju'
Raste broj izdatih građevinskih dozvola u Srbiji, i to četvrti mesec zaredom.
16.10.2023
Na primer, cena montažnog objekta tipa Bari površine 90 kvadratnih metara u ovom trenutku u sivoj fazi iznosi 29.800 evra, dok je u cena opcije ključ u ruke 43.900 evra, navodi on.
Kada je reč o konkurenciji, Živanović kaže da je potencijal velik, ali još uvek slabo prepoznat. "Tržište nije baš u potpunosti regulisano. Imamo nekolicinu firmi koje imaju potpuno razvijen sistem proizvodnje i prodaje, dok ostali deo tržišta čine agencije i preprodavci koji nemaju jasnu viziju i nemaju neke dugoročne poslovne planove.''
Da je situacija slična i u drugim državama Adria regiona, potvrđuje činjenica da se iz Srbije najviše izvozi u Hrvatsku i Sloveniju.
"Izvoz je veoma zastupljen iz prostog razloga što firme iz Srbije mogu ponuditi odličan odnos cene i kvaliteta. Što se tiče nekih drugih firmi, masa je bazirana na domaćoj proizvodnji, odnosno domaćem tržištu, dok smo mi fokusirani na izvoz. Uglavnom izvozimo u Hrvatsku i Sloveniju. Grade se i stambeni objekti. Do sada smo napravili jedan veliki iskorak gde smo u Hrvatskoj u okolini Zagreba napravili dve stambene zgrade od 2.000 kvadrata sa 28 stanova. To je nešto revolucionarno u ovom momentu u ovom domenu gradnje. Stanovi su rasprodati i pre nego što su objekti izgrađeni, tako da očekujemo da se taj trend u budućnosti nastavi kako u regionu tako i u našoj zemlji", objašnjava Živanović.
Pored dobrog odnosa cene i kvaliteta, montažni objekti imaju brojne prednosti, kao što je energetska efikasnost, ekološka održivost i otpornost na seizmološke nepogode. Tu su i ekonomična i brza izgradnja za samo 48 sati, fiksni troškovi, ali i garancija od 25 godina. Zbog ovih prednosti, Živanović u perspektivi očekuje da potražnja raste, ali napominje da je glavni izazov industrije to što javnost njie dovoljno upoznata sa prednostima ovih objekata.
"Definitivno je promocija montažne gradnje najveći izazov. Montažna gradnja koja treba da postane primarna, a ne samo alternativna opcija čvrstoj gradnji", zaključio je Živanović.
- Ceo intervju pogledajte u videu.