Posle niza jakih preuzimanja u region u proteklih par meseci, stručnjaci očekuju da će se nastaviti promena vlasništva kompanija u nizu industrija uprkos pogoršanoj makroekonomskoj situaciji i obrnutom tendencijom u svetu.
"Postoji mnogo jakih kompanija u regionu u ovom sektoru, pa očekujem i da će M&A aktivnost biti podstaknuta faktorom vlasništva, gde imamo primere kompanija u vlasništvu fondova privatnog kapitala kao i osnivača kod kojih se dešava smena generacija", kaže direktor za investicije u MidEuropa Aleksandar Dragićević za Bloomberg Adriju pošto je njegova kompanija prodala rumunski trgovinski lanac Profi Ahold Delhaizeu.
To preuzimanje došlo je posle niza velikih poslova sklopljenih u Srbiji u proteklih nekoliko meseci, ukazujući na trend povećanja broja spajanja i preuzimanja u jugoistočnoj Evropi.
Opširnije
Chevron na putu da zaseni skoro sva spajanja i preuzimanja ove godine
Spajanja i preuzimanja u ovoj se godini više sprovode zbog poslovnog restrukturiranja i regrutovanja zaposlenih.
24.10.2023
Firma Orbanovog zeta možda nije završila sa kupovinom u Srbiji
Prvobitan plan je organski rast MDI-ja.
13.10.2023
Capgemini ima više od 350.000 zaposlenih i veoma poznate klijente
Analitičari očekuju da će neto zarada kompanije preći dve milijarde evra 2025.
29.09.2023
Microsoft i Activision se vraćaju u igru, dok UK ponovo otvara istragu
Ujedinjeno Kraljevstvo je otvorilo novu istragu o ugovoru Microsoft Corp. sa Activision Blizzard Inc. vrednom 69 milijardi dolara.
22.08.2023
Fortenova pravi prvu akviziciju u regionu - preuzima prodavnice Franca
Kompanija Mercator-CG i trgovinski lanac Franca potpisali su u sredu kupoprodajni ugovor.
31.05.2023
S druge strane, na svetskom nivou je 2023. godine tržište spajanja i preuzimanja palo. Najveća preuzimanja ove godine nisu prešla vrednost od 70 milijardi evra, a tek je Chevronovo preuzimanje Hessa za 53 milijarde dolara dalo novu dinamiku sektoru. Prema izveštaju PwC, u prvoj polovini godine volumen i vrednost svetskih spajanja i preuzimanja pali su za četiri, odnosno za 12 odsto u odnosu na drugu polovinu 2022. godine.
Iz PwC-a ističu da se u svetu spajanja i preuzimanja od početka ove godine mnogo toga promenilo. Između ostalog, navodi se da je veštačka inteligencija sve popularnija, da inflacija usporava dok su kamatne stope su na vrhuncu, a neke banke supropale.
Preuzimanja u Srbiji
Posmatrajući situaciju na tržištu od početka avgusta u Srbiji, prvo je britanski proizvođač održive ambalaže i član indeksa FTSE 100 DS Smith zaključio ugovor o preuzimanju valjevske firme za proizvodnju ambalaže visokog kvaliteta Bosis, čija je prodaja u proteklom periodu rasla iz godine u godinu.
Samo dan kasnije, saznali smo da Emirates Telecommunication Group Company (e&), najveći akcionar Vodafonea, postaje većinski vlasnik kompanija PPF Telecom Groupa u Bugarskoj, Mađarskoj, Srbiji i Slovačkoj. Na domaćem tržištu, kompanija čiji udeo je kupljen posluje pod brendom Yettel u oblasti pružanja telekomunikacionih usluga i kao Cetin u oblasti infrastrukture.
Sledeći niz transakcija objavljen je krajem septembra kada je Flutter najavio kupovinu kladionice Maxbet za 141 milion evra, slovenački Big Bang je kupio 100 odsto udela u srpskoj kompaniji za trgovinu preko interneta BC Group, a tehnološka kompanija HDL Design House prešla je u ruke francuskog giganta Camgeminija.
Već naredne nedelje na red je došla akvizicija Beam Globala u Kraljevu. Naime, ova američka firma kupila je kompaniju Amiga, koja se bavi rešenjima u domenu zelene tehnologije.
Da su akvizicije bile prisutne u nizu industrija dalje pokazuje kupovina distributera MD International od strane mađarskog Waberer’sa, kao i manja kupovina MediGroupovih apoteka od strane češkog Dr. Maxa.
Razne industrije
Dragićević objašnjava da investitori i dalje mogu profitirati od odličnih stopa rasta u celom centralnoevropskom regionu. "Kontinuirano tražimo uspostavljene i rastuće kompanije širom Evrope u četiri ključna sektora: zdravstvo, tehnologija, potrošačka industrija i usluge. Centralnoevropski region je i dalje izvor nekih od kompanija sa najboljim stopama rasta u Evropi", kaže on.
Izvršni direktor MidEurope dodaje da posebno veliki potencijal vidi u zdravstvu i digitalizaciji. Slično, na svetskom nivou neke od najvećih akvizicija upravo su došle iz farmacije i tehnologije (poput Amgenove kupovine Horizon Thearpeuticsa, Pfizerove kupovine Seagena ili Microsoftove kupovine Activision Blizzarda).
Međutim, ono gde postoji razlika je energetika gde u Srbiji nije bilo značajnijih događanja dok je na svetskom nivou gorepomenuti Chevron kupio Hass, a Exxon Mobil proizvođača nafte iz škriljca Pioneer Natural Resources u okviru opklade na fosilna goriva.
Profi
U vezi sa prodajom Profija, koju je MidEuropa objavila prošle nedelje, Dragićević objašnjava kako investitori mogu povećati vrednost poslovanja.
"MidEuropa je pomogla u stvaranju jasne strateške vrednosti u Profiju. To je kompaniju učinilo atraktivnom ne samo za strateške kupce izvan Rumunije, već i za postojeće strateške kompanije koje žele proširiti svoje poslovanje. Istovremeno, sa svojim potencijalom rasta, ostao je privlačna meta za fondove privatnog kapitala", kaže on. Pored toga, on dodaje da za izlaz iz investicije nije potrebno dobiti pravu cenu, već i naći pravog partnera koji će dalje razvijati kompaniju.
Do stvaranja strateške vrednosti išlo se kroz podsticaj organskog rasta pomoću MidEuropinog znanja iz sektora maloprodaje, zapošljavanje oko 15.000 ljudi kao i investicije u tehnologiju i logistiku. "Značajan dio Profijevog rasta prihoda uložen je nazad u rumunske dobavljače, kao što su proizvođači hrane, farmeri, distributeri i tako dalje", kaže Dragićević.
- U pisanju pomogla Nikolina Oršulić.