Ujedinjeno Kraljevstvo (UK) otvorilo je novu istragu o ugovoru Microsoft Corp. sa Activision Blizzard Inc. vrednom 69 milijardi dolara, nakon što je tehnološki gigant podneo znatno drugačiji ugovor antimonopolskom nadzornom organu u zemlji, čime je udahnuo život u sporazum za koji se nedavno mislilo da je propao.
U nesvakidašnjem potezu, Uprava za konkurenciju i tržišta (engl. Competition and Markets Authority - CMA) saopštila je da preispituje ponudu Microsofta nakon što je poručio da će prodati prava na sve trenutne i buduće Activisionove igre objavljene u narednih 15 godina Ubisoft Entertainment SA. Prodaja ne uključuje Evropski ekonomski prostor, saopštio je CMA.
Preispitivanje odluke o spajanju u ovoj fazi je neverovatno retko i prati niz dramatičnih obrta u svetskim regulatornim bitkama oko ovog sporazuma. Dogovor, koji se donedavno smatrao zastarelim, dobio je neočekivani zamah nakon što je Velika Britanija pristala da pregleda nove dokaze. U Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) Microsoft je pobedio u sudskom sporu sa Federalnom trgovinskom komisijom oko sporazuma. Evropska unija (EU) u maju je odobrila dogovor uz pravne lekove.
Opširnije
Alphabet i Microsoft su u drugom kvartalu prvi put testirali AI
"Treba imati u vidu da će biti potrebno vreme da se u njihovim finansijama osete rezultati AI tehnologija", rekao je za Bloomberg Adria Connect novinar Bloomberga Ryan Vlastelica.
28.07.2023
Usporavanje Microsoftovog Azurea nadmašilo optimizam oko AI-ja
Kompanija Microsoft Corp. objavila je blagi kvartalni rast prodaje.
26.07.2023
Microsoft dobio još tri meseca za dogovor sa Activisionom
Regulatori u UK najveća su prepreka za zaključenje ugovora vrednog 69 milijardi dolara.
19.07.2023
"Ovo nije zeleno svetlo", rekla je Sarah Cardell, šefica CMA. "Pažljivo i objektivno ćemo proceniti detalje restrukturiranog sporazuma i njegov uticaj na konkurenciju, uključujući i komentare trećih strana."
Dok je prevazilazio regulatorne prepreke, Microsoft je propustio rok 18. jula u prvobitnom ugovoru - potpisanom u januaru 2022 - da zaključi akviziciju. Activision se uslaglasio s tim da produži vremenski okvir do 18. oktobra kako bi Microsoftu dao više vremena da otkloni preostale prepreke.
Microsoft je u julu zatražio od britanskog regulatora da preispita svoj aprilski veto na osnovu toga što se situacija "materijalno promenila", a imajući u vidu odluku američkog suda i naknadni dogovor koji je postigao da licencira Activisionov blokbaster naslov Call of Duty konkurentskoj kompaniji Sony Group Corp. Predlog za otuđenje može da otkloni potrebu da CMA odluči o tom zahtevu.
"Prema restrukturiranoj transakciji, Microsoft neće biti u poziciji da izdaje igre Activision Blizzarda isključivo na sopstvenom klaud servisu za striming - Xbox Cloud Gaming - niti da isključivo kontroliše uslove licenciranja igara Activision Blizzarda za rivalske usluge", saopštio je Microsoft.
Iz Ubisofta su poručili da će prava, koja će "postojati zauvek", biti dodata usluzi pretplate za Ubisoft+.
CMA je naveo da preferira strukturna rešenja za rešavanje zabrinutosti oko spajanja koja ometaju konkurenciju. Da bi zadovoljili tu preferenciju, Microsoft i Activision su tražili prodaju koja će pridobiti regulatore bez nanošenja štete onome što Microsoft smatra ključnim delovima akvizicije. Softverski gigant je javno odbacio prodaju franšize Call of Duty, na primer.
Ispitivanje prve faze će se sada ponovo pokrenuti i CMA je odredio zakonski rok do 18. oktobra.