Kompanija Capgemini, koja je kupila srpsku kompaniju HDL Design House (HDL) ima više od 350.000 zaposlenih, a među njenim klijentima nalaze se velikani poput kompanija Airbus, Adobe, Bayer, Volvo Car, Renault, Sanofi i mnogi drugi, ukazujući na to da će srpska firma imati prodor ka velikim projektima kroz novog vlasnika.
Iako je kao kompanija koja se bavi uslugama u informacionim tehologijama Capgemini poznata u stručnoj javnosti, mnogi za nju ne znaju na ovim prostorima. Ona je inače i komponenta francuskog indeksa CAC 40, a snabdeva razne delove privrede poput avio-industrije, odbrambene industrije, automobilske industrije, zdravstva, telekomunikacija i drugih.
U poslednje vreme kompanija se posebno ističe u radu na čipovima u automobilskoj industriji te je i na skorašnjem sajmu u Minhenu imala štand gde je predstavila jedan hibridni trkački automobil marke Peugeot koji koristi njenu tehnologiju.
Opširnije
Saznajemo: Beogradski HDL Design House prešao u ruke francuskog Capgeminija
Ova kupovina će omogućiti Capgeminiju da znatno pojača svoje prisustvo na tržištu poluprovodnika u Evropi, ključnoj destinaciji za ovu stratešku industriju.
29.09.2023
Startap optužio Apple da zastrašuje radnike koji se 'usude' da napuste kompaniju
Protivtužba koju su u petak podneli Rivos i šest bivših zaposlenih u Appleu nastavak je žestoke svađe.
24.09.2023
Nemačka subvencioniše Intel sa 10 milijardi evra za fabriku čipova
Prvobitno je trebalo da subvencije iznose 6,8 milijardi evra.
19.06.2023
TSMC smanjuje projekciju CAPEX-a na 32 milijarde dolara
TSMC je ponovo potvrdio projekcije prihoda u prvoj polovini 2023. koji bi (posmatrano u američkim dolarima) trebalo da padnu za 10 odsto.
06.06.2023
Novi Hladni rat između SAD i Kine je već počeo
SAD su već uvele ili spremile niz ograničavajućih ekonomskih mera protiv Kine.
30.04.2023
Intel očekuje jaču drugu polovinu godine uprkos krizi, akcije skočile
Akcije Intela pale su za 50 odsto prošle godine zbog zabrinutosti investitora.
28.04.2023
Ukupna tržišna vrednost Capgeminija je 28,8 milijardi evra, pokazuju podaci koje je prikupio Bloomberg, a početkom dana u petak akcije su trgovale oko jedan odsto u plusu, što je bilo malo više nego što je u tom trenutku rastao indeks sa 40 najvećih kompanija listiranih u Francuskoj.
Sama kompanija ima 349.500 zaposlenih, pokazuju podaci iz juna ove godine a njen izvršni direktor je Aiman Ezzat.
S obzirom na to da kompanija posluje godinama u brzo rastućoj industriji, analitičari koje je anketirao Bloomberg očekuju da će neto zarada kompanije nastaviti da raste te da će 2025. godine preći dve milijarde evra. Prošle godine, kompanije je zaradila 1,55 milijardi evra.
Veliki klijenti
Capgeminiju su neke od najvećih svetskih kompanija klijenti. Prema podacima koje je prikupio Bloomberg, ova francuska kompanija ima pogone za proizvodnju ili razvoj u Ujedinjenom Kraljevstvu i Češkoj, ali zato joj dobavljači dolaze iz 69 zemalja.
Čak 1,8 odsto prihoda Capgeminija dolazi od nacionalne službe carine Ujedinjenog Kraljevstva, dok se na drugom mestu po tom parametru nalazi energetska kompanija Electricite de France. Prihodima Capgeminija u velikom delu doprinose i Bayer, Volkswagen, Bouyges, TotalEnergies, Enel, Orange i drugi.
S druge strane, najveći dobavljači Capgeminija su Hewlett Packard Enterprises, Oracle i IBM.
Prema geografskom segmentu, najveći deo prihoda Capgeminija došao je iz Evrope, a zatim iz Severne Amerike. Najveći rast prihoda zabeležen je u Severnoj Americi 2022. godine, 30,6 odsto, što je malo iznad 29,3 odsto postignutih u Evropi bez Francuske i UK.
Vlasništvo
Iako kompanija trguje na berzi u Parizu, najveći deo vlasništva drže institucionalni investitori, a geografski ih je najviše iz SAD, pokazuju podaci koje je prikupio Bloomberg i koji se odnose na nešto više od polovine svih akcija kompanije.
Više od pet odsto u vlasništvu imaju Massachusetts Financial Services, Capital Group Cos i FMR LLC.