Realni promet robe u trgovini na malo u septembru je pao osmi put zaredom, što pokazuje slabljenje kupovne moći građana, koji tako kažnjavaju trgovce za virok rast cena i marži.
Na godišnjem nivou u septembru se beleži nominalni rast od 8,7 odsto i realni pad prometa od 0,7 odsto, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS).
Tokom prvih devet meseci 2023. godine, u poređenju sa istim periodom 2022, promet robe u maloprodaji nominalno je veći za 8,3 odsto, ali je realno niži za 3,9 odsto. Na mesečnom nivou, u septembru se u odnosu na avgust beleži pad u stalnim cenama od 2,3 odsto, a promet je pao i u tekućim cenama, i to za 1,4 odsto.
Opširnije
Vlasnik Maxija kupuje najvećeg rumunskog trgovca
Evropski investitor MidEuropa sklopio je ugovor o prodaji rumuskog lanca supermarketa Profi Rom Fooda kompaniji Ahold Delhaize.
30.10.2023
EU bi mogla da upozori na problem konkurencije u srpskoj maloprodaji
Izveštaj o Srbiji biće objavljen ovog meseca.
06.10.2023
Trgovinski lanci u regionu žive na račun dobavljača
Najveći trgovački lanci u Adria regionu žive na račun svojih dobavljača, jedan je od zaključaka analize BBA.
25.09.2023
Niže cene trgovci planiraju da nadoknade većim prometom
U prvih devet dana prodaja sniženih proizvoda u akciji "Bolja cena" povećana za 40 odsto.
22.09.2023
Posmatrano po geografskim oblastima, međugodišnji nominalni rast na severu Srbije u septembru iznosi 7,6 odsto, ali tamo je zabeležen realan pad od 2,2 odsto. Na jugu zemlje, maloprodajni promet je porastao, i to za 10,3 odsto u tekućim i 1,1 odsto u stalnim cenama.
U periodu avgust - septembar, promet u trgovini na malo beleži nominalni rast od 1,4 odsto i realni rast od 0,5 odsto na severu zemlje, dok je na jugu nominalno pao za 5,2 odsto, a realno za šest odsto.
Indeksi prometa hrane, pića i duvana u septembru su, u odnosu na isti period prošle godine, nominalno veći za 12 odsto. S druge strane, ova kategorija proizvoda beleži realan pad prometa od 1,2 odsto.
Promet neprehrambenih proizvoda, osim motornih goriva, porastao je sedam odsto u tekućim cenama, ali je u stalnim pao za 1,7 odsto. Kategorija motornih goriva beleži i nominalni i realni rast, od 4,7 i 2,5 odsto, respektivno.
"Indeksi prometa robe u stalnim cenama (realni indeksi) dobijeni su deflacioniranjem indeksa u tekućim cenama (nominalni indeksi) odgovarajućim indeksima potrošačkih cena, iz kojih su isključeni: voda (iz komunalnih sistema), struja i motorna vozila, motocikli i delovi", nampominju iz RZS.
Takođe, promet robe obuhvata i porez na dodatu vrednost.